Trącić Myszką 2012

/ [18.06.2012] Ogólnopolskie Centrum Astrobiologiczne CASA* czyli szukamy życia w kosmosie ...

< wróć do listy

Edukacyjne wyspy

Fundacja Orange rozpoczyna kolejny ogólnopolski projekt edukacyjny, który jest kontynuacją i jednocześnie bardziej nowoczesną odsłoną programu Telefon do mamy. Nadal jednak wiąże się z zapewnieniem małym pacjentom możliwości kontaktu z bliskimi oraz przyjaznej przestrzeni do nauki i zabawy. „Dzieci uczą się w każdej sytuacji i każdym miejscu, także podczas pobytu w szpitalu. Postanowiliśmy stworzyć im do tego odpowiednie warunki i idąc z duchem czasu wprowadzić na oddziały dziecięce multimedialne narzędzia edukacyjne" – mówi Jadwiga Czartoryska, Prezes Fundacji.
„Edukacyjna Wyspa Orange" to sprzęt komputerowy z ekranem dotykowym. Wyposażony jest w wyselekcjonowane programy, gry edukacyjne, bajki do słuchania (audiobooki) oraz materiały multimedialne, które stymulują wszechstronny rozwój dziecka. W zależności od możliwości danej placówki, stanowiska mogą być także podłączone do Internetu. Dzięki temu, mali pacjenci będą mieli szansę w bezpieczny sposób korzystać z sieci, a także kontaktować się z rodziną czy kolegami poprzez komunikatory online.
W Łodzi nowy projektu Fundacji uruchomiony został w Poczekalni dla Dzieci na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr. 4 im. Marii Konopnickiej, który od dawna dokłada wielu starań, aby pobyt dziecka w szpitalu nie był czasem straconym dla jego edukacji i rozwoju. „Nasz szpital współpracuje z Fundacją już od kilku lat. W tym czasie przystąpiliśmy m.in. do programu Telefon do mamy i otworzyliśmy wspólnie świetlicę dla dzieci „Bajkowy Kącik", wyremontowaną przez wolontariuszy z firmy Orange. W poczekalni SOR/IP działa od niedawna specjalne stanowisko multimedialne, które uprzyjemnia w mądry i pożyteczny sposób pobyt naszym małym podopiecznym." - podsumowuje dr n. med. Zbigniew Jankowski, Dyrektor ds. Lecznictwa z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr. 4 im. Marii Konopnickiej

„Jestem od dawna zaangażowana w program „Telefon do mamy" i bardzo się cieszę, że Fundacja Orange go kontynuuje i rozwija. Wiem, że pobyt w szpitalu i rozłąka z rodzicami oraz rówieśnikami spowodowana chorobą to dla dziecka stresujące doświadczenia. Dlatego tak ważne są rozwiązania ułatwiające kontakt z najbliższymi oraz możliwość mądrej zabawy w przerwach pomiędzy zabiegami" – mówi aktorka, ambasadorka programu Katarzyna Figura.
Nowoczesne stanowiska multimedialne zostały uruchomione przez Fundację pilotażowo w 15. oddziałach szpitalnych w całej Polsce. W miarę rozwoju programu, kolejne będą sukcesywnie instalowane w następnych placówkach.

Przed wakacjami kupiłeś nowy komputer ... nie wyrzucaj starego, ale przekaż go podopiecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - świetlica środowiskowa TPD - archiwum TPD

Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania opracowała pierwszy bezpłatny informator „InfoTech"

Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania opracowała pierwszy bezpłatny informator „InfoTech" zawierający ofertę edukacyjną szkół wyższych. Jest on jedynym na rynku informatorem zawierającym informacje o kierunkach infotechnicznych na polskich uczelniach wyższych.
Dzięki niemu przyszli studenci nie muszą przebijać się przez gąszcz informacji o kierunkach, które nie są zgodne z ich profilem zainteresowań.
- "Wyrażam przekonanie, że uczniowie jak również ich nauczyciele będą zainteresowani naszą publikacją, która nie jednemu młodemu człowiekowi pomoże w wyborze drogi życiowej. To również dobra lektura dla nauczycieli, którzy mogą swoim podopiecznym pomóc w tej decyzji" - powiedziała przedstawicielka Fundacji Karolina Bartołd-Michalak
Informator został wydany w ramach Projektu "Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych i jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dodatkowym atutem dla odbiorców Informatora jest to, iż jest on bezpłatny. Fundacja pokrywa koszty dystrybucji Informatora do szkół a ponadto można pobrać jego wersję elektroniczną ze strony www.e-swoi.pl

Informator - InfoTech - FWiOO

kardiomonitory - foto Emtel

Korzystamy z telefonów czy smartfonów nawet podczas... mszy i seksu! Raport Badawczy Generation Mobile 2012

Wspólny projekt badawczy Antyweb, NoNoobs i Polskich Badań Internetu dobiegł końca i pozwolił poznać Polaków jako użytkowników urządzeń mobilnych. W marcu b.r. 1035 polskich internautów odpowiedziało na szereg pytań związanych z używaniem telefonów i smartfonów. Dzięki przeprowadzonemu badaniu dowiedzieliśmy się kto w Polsce używa urządzeń mobilnych i w jaki sposób je wykorzystuje. Zbadaliśmy popularność marek i systemów operacyjnych. Sprawdziliśmy jakich aplikacji używamy i na co skłonni jesteśmy wydawać pieniądze.
Raport odpowiada na pytania dotyczące popularności smartfonów, różnic w korzystaniu ze smartfonów i telefonów, korzystania z aplikacji czy zadowolenia z użytkowania aparatów. Sprawdziliśmy również czy robimy już zakupy za pomocą urządzeń mobilnych oraz do czego służą nam smartfony, a do czego telefony. Jednym z ciekawszych wniosków płynących z raportu jest to, że najprawdopodobniej smartfon/telefon jest najbardziej osobistym urządzeniem w historii ludzkości, z którym nie chcemy się rozstawać ani na moment!
„Raport przygotowaliśmy wspólnie z Antywebem i Polskimi Badaniami Internetu – mówi Dariusz Sokołowski, co-founder NoNoobs – naszym celem było głębsze zbadanie różnic w konsumpcji technologii mobilnych w poszczególnych grupach wiekowych, różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz różnic pod względem zamieszkania respondentów. Raport jest do pobranie bezpłatnie, jako dodatek przygotowaliśmy 31 wykresów, na których obrazowo pokazaliśmy wyniki naszego badania. Aż 85% internautów zadowolona jest ze swojego obecnego smartfona, wygląda na to, że producenci aparatów spisują się znakomicie – dodaje."

Dwa dni inspiracji dla branży nowych technologii

Inwestorzy, twórcy startup-ów i eksperci branży nowych technologii spotkali się w Krakowie na pierwszej konferencji Bitspiration. Podczas trwającego dwa dni wydarzenia, uczestnicy mieli okazję wysłuchać i osobiście porozmawiać m.in. z Johnem Draperem, pierwszymm telefonicznym hakerem, Jawedem Karimem, współzałożycielem serwisu YouTube czy Donem Dodge'm, Developer Advocate w firmie Google.
Na zaproszenie organizatorów do Krakowa przyjechali eksperci w branży nowych technologii i rynku VC, m.in. Mamoon Hamid - inwestor, doradca takich firm jak Yelp czy Yammer, bracia Dan i Paul Bragiel z i/o Ventures czy Jon Bradford z londyńskiego akceleratora Springboard. – „Postawiliśmy na kameralna atmosferę, dostepność ekspertów i ograniczoną do 150 osób liczbę uczestników." – mówi Krzysztof Kowalczyk, współorganizator konferencji i partner w funduszu HardGamma Ventures. –„Dzięki temu z każdym z naszych prelegentów można było przy kawie porozmawiać o swoich projektach i nawiązać relację biznesową" – dodaje drugi organizator, Andrzej Targosz z fundacji PROIDEA.

Bitspiration Andrzej Targosz Dondodge Krzysztof Kowalczyk - foto Bitspiration

-„Polacy mają niepotrzebne kompleksy, a to hamuje ich rozwój – powiedział jeden z gości Bitspiration, David Bizer, łowca talentów z funduszu HackFwd, który zainwestował m.in. w polski projekt Filmaster. –„Każdy na Zachodzie wie, że Polska ma świetnych inżynierów, chciałbym jednak zobaczyć tych ludzi bardziej pracujących nad swoimi projektami, zamiast latami tkwiących w korporacjach" – dodaje Mamoon Hamid z S23P, który ostatnio zainwestował w Future Simple– projekt, którego współzałożycielami są Polacy, a całe IT mieści się właśnie w Krakowie. O tym, że Polacy potrafią być pewni siebie i sprzedawać swoje pomysły w iście amerykańskim stylu, można się było przekonać oglądając prezentację SHOWROOMU. Michał Juda i Jan Stasz pokazali międzynarodową wersję swojego startupu modowego, który w Polsce zyskał dużą popularność w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Nie zabrakło też nowości z sektora gier. Swoje nowe projekty zaprezentowała Ganymede (gra „Last Temple") Cube Your Mind (HaciendaHD). Don Dodge wymienił sześć sfer, na które trzeba zwrócić uwagę inwestując w biznes technologiczny: mobile, social, location, games, payments i commerce. Jeżeli można wyróżnić cztery z tych obszarów, dany projekt wart jest inwestycji. A polskie startupy na Bitspiration pokazały, że je mają.

Bitspiration Krzysztof Kowalczyk Andrzej Targosz - foto Bitspiration

Paul Bragiel Mammoon Hamid - Bitspiration 2012 - foto Bitspiration