Trącić Myszką 2012

/ [18.06.2012] Ogólnopolskie Centrum Astrobiologiczne CASA* czyli szukamy życia w kosmosie ...

< wróć do listy

15.06 - Światowy dzień Wiatru.

Obchodzony jest od 2007 roku i stał się główną częścią ogólnoświatowej kampanii na rzecz promocji wiatru, jako odnawialnego i czystego źródła energii. Celem święta, koordynowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), jest zwiększenie świadomości środowisk decyzyjnych oraz społeczeństwa w kwestii potencjału, jaki posiada wiatr, nieograniczoności zasobów wietrznych oraz pozytywnych efektów płynących z szerszego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.
W Dniu Wiatru zorganizowanych zostanie tysiące wydarzeń na 5 kontynentach w ponad 25 krajach. Otwarte dni na farmach wiatrowych, konferencje, konkursy malarskie, prezentacje samochodów napędzanych wiatrem i wiele, wiele innych ekologiczny atrakcji. W Polsce akcję koordynuje Polskie Stowarzyszenie Eneregtyki Wiatrowej.
W ramach polskich obchodów tego święta organizowane są happeningi, wystawy, spotkania w szkołach i konkursy.
W tym roku przez największe miasta w Polsce (Szczecin, Poznań, Gdańsk, Toruń, Olsztyn, Rzeszów, Kraków, Wrocław i Warszawę) napłynie pozytywny wiatr. Złapiemy go wspólnie w dziecięce wiatraczki w czasie happenigu „Łapiemy Dobrą Energię Wiatru", jako apel o rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Wszystkim zainteresowanym tematyką wiatrową, głównie dzieciom, będą wręczane upominki związane ze Światowym Dniem Wiatru. Dodatkowo w Warszawie przed Sejmem RP stanie „park wiatrowy" (6-metrowe balony w kształcie turbin wiatrowych).

Energetyka wiatrowa w Polsce to nie tylko „wielka" technologia, to także wielkie emocje. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasła związane z odnawialnymi źródłami energii, aby przekonać się że walka o wiatraki i z wiatrakami trwa. Co z tego wynika? Póki co, wieje nam energią prosto w twarz. Obchody Światowego Dnia Wiatru, 15-go czerwca, to znakomita okazja do publicznej dyskusji nad przyszłością tego źródła energii w naszym kraju.
FAKT: Wokół wybrzeży Europy jest tyle wiatru, że można byłoby nim zasilić cały kontynent siedem razy. Rozwój odnawialnych źródeł energii oznacza przede wszystkim ograniczenie importu paliw kopalnych. Co roku z kieszeni każdego obywatela Unii Europejskiej idzie na import paliw 700 euro. Do tego dochodzi jeszcze problem emisji CO2.
- Polska płaci Rosji 500 euro za 1000 m3 gazu ziemnego, o 200 euro więcej niż inni zachodni partnerzy. Czy to jest odpowiedni kierunek? - mówił Christian Kjaer, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) podczas zorganizowanej w maju br. VII Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Według Christiana Kjaera nie chodzi tylko o to, aby Polska osiągnęła unijne cele w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Uważa, że powinniśmy wykorzystać energetykę odnawialną jako koło napędowe dla całej gospodarki. Energetyka wiatrowa, to nie „kwiatek do kożucha", ani kręcący się w polu gadżet ekologów. Jedna elektrownia wiatrowa o mocy 2 MWh pokrywa roczne zużycie energetyczne ponad 1300 gospodarstw domowych. Turbina wytwarza 50 razy więcej prądu niż potrzeba do jej budowy i funkcjonowania przez wszystkie lata. W Polsce, do 2020 roku, planuje się uruchomienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6464 MW. Oznacza to zwiększenie mocy o cztery razy względem stanu z 2011 roku (1616 MW). W tym czasie w Niemczech siłownie wiatrowe produkowały 29 060 MW, a w Hiszpanii 21 674 MW.

Konkurs „PRIMUS" rozstrzygnięty ...

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uzyskała certyfikat „Uczelnia Liderów". Przyznawany jest on szkołom wyższym łączącym najwyższą jakość kształcenia z edukacją praktyczną, dostosowaną do wymogów gospodarki i rynku pracy. WSIiZ dostała również wyróżnienie „PRIMUS" za maksymalną liczbę punktów.
W konkursie brało udział ponad sto kilkadziesiąt szkół wyższych z całej Polski. WSIiZ otrzymała również najbardziej prestiżowe wyróżnienie konkursu „PRIMUS", za maksymalną liczbę 90 punktów. Oznacza to, że jest liderem wśród liderów. Rzeszowska uczelnia została też bardzo wysoko oceniona przez jej studentów.
Celem konkursu jest wyróżnienie uczelni wyższych, które mają najbardziej wartościową ofertę edukacyjną połączoną z nauczaniem praktycznym, co zapewnia studentom i absolwentom wysokie kwalifikacje oraz konkurencyjność na rynku pracy.
– Certyfikaty „Uczelnia Liderów" przyznajemy szkołom, które podejmują wysiłki na rzecz podnoszenia jakości nauczania i wiązania procesu dydaktycznego z aktualnymi tendencjami rynku pracy. Otrzymują je uczelnie, które wyróżniają się na tle innych jako inwestujące w dydaktykę dla rynku pracy i przygotowują studentów do skutecznego i efektywnego osiągnięcia celów zawodowych w Polsce i Zjednoczonej Europie - wyjaśnia Grażyna Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która jest organizatorem konkursu.

Kupiłeś nowy komputer? ... nie wyrzucaj starego .. przyda się dzieciom pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - świetlica środowiskowa TPD - foto 4 - archiwum TPD

Jak uniknąć przykrych konsekwencji wakacyjnej infekcji?

Dla niektórych internautów wakacje bez swobodnego dostępu do sieci mogą okazać się traumatycznym doświadczeniem. Stąd wielu z nich, wybierając się na letni wypoczynek, obowiązkowo pakuje do walizki lub plecaka przenośny komputer. Po dotarciu do hotelu lub wynajętego pokoju tacy użytkownicy natychmiast sprawdzają czy są w zasięgu bezpłatnej sieci Wi-Fi. Wielu zapomina wtedy o podstawowych zasadach bezpiecznego surfowania w Internecie. Skutkiem takiej niefrasobliwości może być zainfekowanie komputera jednym z krążących w sieci zagrożeń.

Infekcji można się jednak ustrzec, stosując się do kilku rad, które przygotowali dla Internautów eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET.

1. Jeszcze przed wyjazdem upewnij się, że Twój komputer ma zaktualizowany system operacyjny, a na dysku zainstalowałeś jeden z dostępnych na rynku pakietów bezpieczeństwa, np. ESET Smart Security. Bezpłatne wersje testowe tego typu aplikacji producenci rozwiązań antywirusowych udostępniają na swoich stronach internetowych.
2. Wykonaj kopię zapasową swoich najważniejszych danych i zapisz ją na osobnym nośniku, który pozostawisz w bezpiecznym miejscu.
3. Zastanów się, czy na dysku laptopa nie przechowujesz danych, które są dla Ciebie szczególnie ważne i które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Jeśli tak jest skopiuj te dane na osobny nośnik i zaszyfruj, korzystając z jednego z bezpłatnych programów dostępnych w sieci. Taki zabezpieczony nośnik pozostaw w bezpiecznym miejscu.
4. Jeśli korzystasz w hotelu lub wynajętym pokoju z sieci Wi-Fi, sprawdź czy połączenie jest szyfrowane w standardzie WPA. Unikaj sieci z łatwym do złamania szyfrowaniem WEP.
5. Jeśli masz dostęp wyłącznie do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi lepiej zrezygnuj z logowania się do poczty elektronicznej, konta bankowego lub konta w serwisie społecznościowym – jeśli ruch w takiej sieci jest podsłuchiwany Twoje dane do logowania mogą zostać przechwycone przez niepowołaną osobę.

Eksperci ESET radzą jednak, aby wakacyjny wypoczynek spędzić z dala od komputera czy Internetu i w pełni cieszyć się górskim powietrzem lub szumem morskich fal. Wtedy problem infekcji komputera lub ryzyko kradzieży ukochanego sprzętu przestają istnieć.

Akademia Allegro podsumowuje rok edukacyjny 2011/2012

W ramach dwóch sztandarowych projektów, trenerzy przeprowadzili warsztaty z e-commerce aż w 54 mniejszych i 10 dużych miastach w całej Polsce. Tego, jak prowadzić i rozwijać własny biznes w sieci uczyło się ponad 2 tys. osób oraz 700 już działających firm. Czas na zasłużone wakacje.Akademia w obecnym sezonie szkoleniowym przeprowadziła łącznie 10 projektów. Najbardziej rozpoznawalnym działaniem jest projekt Akademia Biznesu Internetowego, który dociera bezpośrednio do początkujących e-przedsiębiorców z małych i średnich miast w różnych regionach Polski.
- W każdym mieście prowadzimy dwudniowe zajęcia z częścią praktyczną. Odwiedziliśmy 54 lokalizacje w pięciu województwach. Z początkującymi sprzedawcami lub osobami, które chcą wejść we własny e-biznes spotykamy się w Trucku Allegro wyposażonym w multimedia i salę szkoleniową. Dzięki temu projekt jest mobilny, jesteśmy w stanie codziennie docierać do innego miasta – podsumowuje Damian Łukasiewicz z Akademii Allegro.

W tym roku w zajęciach z podstaw biznesu internetowego uczestniczyło niemal 1000 osób. Akademia odwiedziła najważniejsze ośrodki w kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, świętokrzyskim oraz dolnośląskim. W tym ostatnim wiedzę na temat handlu w sieci chłonęli mieszkańcy aż 17 wybranych miast – ostatnie warsztaty odbyły się 1 czerwca w Oleśnicy.

f-DS112 - foto archiwum Synology

Bezpieczniej z 3D Secure ...

Jest metoda zabezpieczenia płatności w sklepach internetowych poprzez bezpieczny protokół przyjęty przez organizację płatniczą Visa (Verified by Visa) oraz MasterCard® (MasterCard SecureCode). - "W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania zakupami w sieci dokonywanymi kartami płatniczymi. Zastosowanie nowego standardu bezpiecznych płatności w internecie jest odpowiedzią na zwiększone zainteresowanie nowymi możliwościami płatniczymi i jednocześnie kolejnym krokiem w zakresie wspierania bezpiecznych płatności – powiedział Marcin Giżycki z ING Banku Śląskiego.
Dokonujący płatności kartą Visa oraz MasterCard w sklepach internetowych wspierających usługę 3D Secure jest objęty dodatkową weryfikacją. Transakcja internetowa jest potwierdzana w systemie bankowości internetowej ING BankOnLine, gdzie podane są szczegóły transakcji, kodem autoryzacyjnym otrzymanym za pośrednictwem SMS lub przez serwis HaloŚląski. To oznacza, że klienci banku mają możliwość większej kontroli swoich transakcji w internecie dokonywanych kartami płatniczymi.

W każdej minucie ma miejsce 1 800 ataków sieciowych na użytkowników internetu

Użytkownicy surfujący po internecie są narażeni na średnio 108 035 cyberataków w ciągu godziny. W 2011 roku cyberprzestępcy wykorzystali łącznie 4 073 646 domen w celu przeprowadzania ataków sieciowych. Statystyki te zostały stworzone na podstawie wyników dotyczących zeszłego roku dostarczonych przez Kaspersky Security Network – oparty na chmurze system monitorowania zagrożeń.
Internet stał się nieodzownym elementem codziennego życia: wykorzystujemy go w pracy, robimy zakupy online, korzystamy z usług bankowości internetowej, komunikujemy się ze znajomymi za pośrednictwem sieci i gramy w gry online. Trzeba jednak pamiętać, że internet jest główną „bramą", poprzez którą szkodliwe oprogramowanie przedostaje się do komputera. Ponadto, coraz częściej na największe ryzyko potencjalnej infekcji jesteśmy narażeni odwiedzając strony z treściami rozrywkowymi, a nie - jak mogłoby się wydawać - zasoby przeznaczone dla dorosłych.
Analitycy przeanalizowali zasoby, na których mieściło się najwięcej szkodliwych odsyłaczy, i stwierdzili, że najbardziej niebezpieczne są strony z filmami wideo (31% szkodliwych odsyłaczy). Na drugim miejscu znalazły się wyszukiwarki – użytkownicy klikają szkodliwe odsyłacze bezpośrednio w wynikach wyszukiwania (22% odsyłaczy jest potencjalnie niebezpiecznych). Na dalszym miejscu znalazły się portale społecznościowe (21%). Na czwartej i piątej pozycji uplasowały się strony z treściami dla dorosłych oraz sieci reklamowe.

„Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują różne rodzaje legalnych portali w celu rozprzestrzeniania swoich programów. W tym celu tworzą strony na portalach społecznościowych, wykorzystując je do wabienia swoich ofiar, rozprzestrzeniania spamu w prywatnych wiadomościach i aktywnego komentowania popularnych filmów wideo oraz podobnych treści, łącznie z odsyłaczami do szkodliwego oprogramowania w wysyłanych wiadomościach" – wyjaśnia Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Thecus Windows NAS - foto EPA Systemy

Obniż koszty prowadzenia firmy, wykorzystując nowe technologie

Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności – czy będzie to serwis internetowy, produkcja mikroprocesorów, księgowość czy biuro deweloperskie – jednego możemy być pewni, na drodze do upragnionego zysku zawsze staną koszty. Samo wystąpienie wydatków na każdym etapie działalności jest nieuniknione, ale to od przedsiębiorcy zależy ile i za co zapłaci.
W większości przypadków sama szczegółowa kontrola finansowa pomoże obniżyć poniesione dotąd koszty. Po sprawdzeniu faktur może okazać się, że firma trudniąca się składaniem telewizorów wydaje krocie na sprzęt biurowy. Przedsiębiorca nie zdaje sobie często sprawy, jak wyglądają koszty wynikające z sumowania w każdym miesiącu małych wydatków.
Rozwiązanie jest proste, choć czasochłonne. W jednym miesiącu należy gromadzić wszystkie dowody zakupów lub kartki z zapisanymi kwotami. Wnioski z analizy wydatków pojawią się same.
Poza kwestiami urzędowymi na przedsiębiorcy spoczywają typowe koszty, różne w zależności od wielkości, branży czy polityki firmy. Najczęściej dotyczą one sfery – teleinformatycznej (opłaty za telefon stacjonarny i komórkowy oraz Internet), bankowej (prowadzenie konta, przelewy, kredyty), transportowej (paliwo, ubezpieczenie, bieżąca eksploatacja, naprawy), księgowej, biurowej (wykorzystanie sprzętu, artykuły biurowe, papier, tonery), PR i Marketing (strona WWW, reklama, ulotki i wizytówki) oraz lokalu (wynajem, czynsz, opłaty, ubezpieczenie). W każdej z nich obciąć można utajone, niepotrzebne wydatki.

Lepsze efekty niż liczenie ołówków i każdej wydrukowanej przez pracownika kartki daje wprowadzenie szerszego, planowego systemu oszczędzania. Korzyści z rozlegle zakrojonych zmian widoczne są w każdym przedsiębiorstwie, bez względu na typ, wielkość czy doświadczenie. Dla uzyskania najlepszych wyników potrzebne będą radykalne zmiany, związane z modyfikacją sposobu wykonywania obowiązków i systemu pracy. W jakich obszarach jest to możliwe?

E-papier
Spójrz na każdą kartkę papieru jak na ekwiwalent niedużej sumy. Może pojedyncza strona nie jest wiele warta, dolicz jednak koszty zadruku, doręczenia, przechowywania w ten czy inny sposób, a w końcu zutylizowania. Jak twierdzą zwolennicy minimalizmu – każdy przedmiot z otaczającej nas przestrzeni wymaga ułamka naszej uwagi. Kartka papieru zostaje przeczytana, podpisana, przeniesiona, schowana, opisana, skserowana, zniszczona, podrzucona na inne biurko, a to wszystko w ramach cennego czasu pracownika. Wprowadzenie cięć finansowych łączy się z eliminacją tych czynności.

E-faktura
E-faktura to szybsza spłata należności, możliwość płatności elektronicznych oraz wygoda dla wystawcy i odbiorcy. Ma ona taką samą moc prawną jak dokument tradycyjny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedstawić ją np. urzędowi skarbowemu. Jedyną różnicę stanowi nośnik.
- E-Faktura daje Przedsiębiorcy realne zyski. Koszt tradycyjnej faktury waha się od 2 do 8 zł. W cenę wliczony jest znaczek pocztowy, papier, wydruk, archiwizacja oraz praca administracyjno-księgowa. E-faktura obniża te koszty nawet o 80%. Uwzględnijmy także czas przygotowania do wysyłki tradycyjnej faktury, wynoszący minimum 5 minut. Dla średniej firmy, wystawiającej 1000 faktur miesięcznie, oszczędność może sięgać nawet 996 godzin i 600 tys. złotych rocznie! - wylicza Magdalena Konca, Koordynator Marketingu Produktowego w Obszarze Biznesowym Korespondencja Masowa w Unizeto Technologies SA.

Cyfrowa papierologia
Eliminacja papierowej dokumentacji to nie wymysł z filmów SF, lecz realne rozwiązanie, funkcjonujące w wielu firmach. Niezbędne jest wprowadzenie kompleksowego systemu, aby nie okazało się, że skanowanie, odszukiwanie i proszenie kolegi o udostępnienie kopii, zabiera więcej czasu niż dotychczasowe przekładanie każdego papierka.
Ważne jest, aby gromadzone dokumenty oraz korespondencja wewnętrzna i zewnętrzna były łatwe do wyszukania, sprawnie poszeregowane i dostępne dla wszystkich uprawnionych osób. Wiele czasu zajmuje odszukanie konkretnego dokumentu. Największe problemy napotkamy nie znając dokładnej lokalizacji – czy był to załącznik w poczcie sprzed roku, zawartość jednego z przepastnych dysków twardych, czy ukryty w formie wydruku, w najniższej szufladzie biurka?
- Elektroniczny obieg dokumentów w firmie to większa efektywność procesów biznesowych i oszczędność wynikająca z redukcji papierowej dokumentacji. System pozwala także na całkowitą eliminację archiwum papierowego i posługiwanie się dokumentacją elektroniczną także w kontaktach z administracją - dopowiada Mateusz Radziszewski, Dyrektor Obszaru Biznesowego Fabryka Oprogramowania w Unizeto Technologies SA.