Trącić Myszką 2012

/ [7.05.2012] Prawo a komputer ...

< wróć do listy

Linux górą ...

Na przestrzeni lat Linux stał się najważniejszym systemem operacyjnym dla branży hostingowej. Ponad 90% sprzedawanych w Polsce serwerów wirtualnych działa pod kontrolą Linuksa, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, dostarczając klientom niezawodne usługi stron internetowych i poczty elektronicznej. Linux jest systemem, który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, a racje obu stron nieustannie się ścierają. W świecie zdominowanym przez Windows wiele osób zdaje się nie zauważać znaczenia Linuksa, choć są obszary, w których dominacja systemu z pingwinem w logo jest niepodważalna. Takim obszarem jest rynek usług hostingowych. Według różnych szacunków od 65-75% wszystkich serwerów WWW działa pod kontrolą oprogramowania Apache, z których większość uruchamiana jest właśnie pod Linuksem. Linux od zawsze postrzegany był jako system stabilny i niezawodny, który charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Cechuje się wysoką skalowalnością, dzięki czemu może być wdrażany na urządzeniach przenośnych (patrz sukces Androida), jak i klastrach wydajnościowych złożonych z setek komputerów. To wszystko sprawia, że Linux jest chętnie wybierany przez dostawców hostingu jako niezawodna i elastyczna platforma świadczenia usług internetowych wysokiej dostępności (SLA 99,99% i więcej). Linux doskonale wpisuje się w koncepcje wirtualizacji i chmur, co dla operatorów hostingu oznacza możliwość lepszego planowania infrastruktury IT oraz pozwala oferować klientom usługi zgodnie z ich oczekiwaniami.

„Również wykorzystujemy Linuksa i świadczymy usługi z jego wykorzystaniem. Daje nam to gwarancję stabilności naszej platformy i pozwala optymalizować koszty" – mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.
Wybór platformy webowej zależy od rodzaju aplikacji, które zamierzamy hostować. Linux doskonale nadaje się do udostępniania dynamicznych stron internetowych pisanych w języku PHP i wykorzystujących bazę MySQL. Wybór wydaje się oczywisty, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że większość otwartych aplikacji webowych (takich jak systemy zarządzania treścią, blogi, fora, galerie zdjęć czy sklepy e-commerce) zostało przygotowanych z myślą o środowisku PHP i MySQL. Klienci wymagają hostingu Linux, bowiem to on najlepiej nadaje się do wdrażania ich serwisów i aplikacji internetowych. Języki programowania ASP i ASP.NET oraz baza danych Microsoft SQL Server jest zdecydowanie częściej wybierana dla witryn korporacyjnych i aplikacji dedykowanych dla środowiska Windows Server.
„Technologie takie jak PHP, Perl, Python, Java czy MySQL wyrosły w środowisku Linux/UNIX. Nawet jeśli możemy je hostować na platformie Windows, najwyższą wydajność, stabilność oraz pełną funkcjonalność uda nam się otrzymać, dopiero wykorzystując systemy klasy UNIX" – dodaje Trziszka.

Zwierzaki w sieci

Swoją działalność rozpoczął nowy portal ze zdjęciami zwierzaków – http://zwierzaki.be. Portal adresowany jest do wszystkich miłośników zwierząt, tych małych i dużych, na stronach można znaleźć gatunki wielu zwierząt, można również dodać zdjęcia swoich pupilów, to wszystko bez zbędnej rejestracji.
Strona zawiera wyszukiwarkę pozwalającą łatwo znaleźć zwierzaka lub skorzystać z systemu tagów, aby odnaleźć interesujące nas zwierzęta z danej kategorii. Serwis jest zintegrowany z Facebookiem, co pozwala na bieżące śledzenie najpopularniejszych wpisów bezpośrednio z Facebooka oraz uczestnictwo w dyskusjach.

Ataki DDoS

Ataki DDoS zaczynają charakteryzować się coraz większą mocą – z nowego raportu Kaspersky Lab wynika, że w drugiej połowie 2011 r. siła przeciętnego ataku była o 57% większa niż na początku ubiegłego roku. W wynikach swojego badania eksperci z firmy przedstawiają także informacje o krajach, w których występuje najwięcej zainfekowanych komputerów zombie wykorzystywanych do przeprowadzania takich ataków.
Ataki DDoS są często przeprowadzane w ramach protestu, jednak stanowią także wysoce skuteczne narzędzie wywierania presji na konkurencję. Nie jest zatem dziwne, że najczęstszym celem były strony takie jak sklepy online, aukcje i witryny z ogłoszeniami – serwisy z tego segmentu padły ofiarą 25% wszystkich zarejestrowanych ataków. Stopniowo wzrasta również odsetek ataków na strony rządowe – w drugiej połowie 2011 r. wyniósł on 2%.
Z danych uzyskanych z systemu Kaspersky Lab służącego do monitorowania sieci zainfekowanych komputerów wynika, że najdłuższy atak DDoS zarejestrowany w drugiej połowie 2011 r. był aktywny przez 80 dni, a czas trwania średniego ataku to aż 9,5 godziny.
Najpopularniejszym rodzajem ataków okazał się HTTP Flood. Polega on na wysłaniu do atakowanej strony dużej liczby jednoczesnych żądań HTTP, przy czym zainfekowane komputery wykorzystywane przez agresorów próbują uzyskać dostęp do jednej strony serwisu, atakować formularze uwierzytelnienia lub przeprowadzać liczne próby pobrania pliku ze strony.

Najnowsze badania Gartnera pokazują, że globalna sprzedaż tabletów w 2012 roku wzrośnie o ponad 98 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Coraz większą popularnością cieszyć się będą tablety oparte na systemie Android, zadebiutują również urządzenia obsługujące Windows 8. Z analiz Gartnera wynika, że tabletowy boom dopiero nadciąga – do 2016 roku sprzedaż multimedialnych tabliczek wzrośnie o ponad 600 proc.
Eksperci z firmy Gartner przewidują ciągły wzrost liczby tabletów opartych na systemie Android. W 2011 roku na całym świecie sprzedano ich w ponad 17 mln (28,8 proc. rynku globalnego), jednak w 2016 roku liczba egzemplarzy pracujących na systemie sygnowanym logotypem zielonego robota osiągnie pułap ponad 137 mln sztuk (odpowiednio będzie to ponad 37 proc. globalnego rynku tabletów).
W 2012 roku zadebiutują długo oczekiwane pierwsze urządzenia oparte na systemie Windows 8. Analizy Gartnera wskazują, że ich udział w globalnym rynku będzie stale wzrastał – od 4 proc. w 2012 roku do ponad 11 w 2016.

pismo - Twoja komórka wyszukuje ...

Do Androida i do innych ...

Panorama Firm unowocześniła mobilny serwis m.pf.pl. Wyszukiwarka mobilna jest dostępna dla mniej zaawansowanych lub starszych modeli telefonów, nieposiadających nadajnika GPS, a także dla smarfonów pracujących na innych systemach operacyjnych niż Android czy iOS. Najważniejszymi zmianami w drugiej wersji mobilnej wyszukiwarki firm, produktów i usług są wyszukiwanie w pobliżu adresu oraz interaktywna mapa. Nowa wersja mobilnej została dopasowana do wszystkich typów telefonów posiadających przeglądarkę Web.
„Według badań gemiusTraffic najpopularniejszymi systemami operacyjnymi w Polsce są Android (50%) oraz iOS (30% wszystkich odsłon mobilnych), pozostałe 20% rynku stanowią inne systemy. Użytkownicy iPhone'ów oraz telefonów z Androidem mogą korzystać z aplikacji mobilnych Nasza strona została wdrożona z myślą o użytkownikach pozostałych systemów oraz właścicielach mniej zaawansowanych – wyjaśnia Magnus Gagnelid, kierownik Projektów Mobilnych Eniro Polska. „Ważnymi z punktu widzenia użytkownika zmianami, wpływającymi na komfort korzystania z serwisu, są możliwość wyszukiwania i sortowania wyników w pobliżu wpisanego uprzednio adresu oraz interaktywna mapa, dzięki której łatwiej odnaleźć wybraną firmę. Nowa wersja zapamiętuje kryteria poprzedniego wyszukiwania i, np. po kliknięciu w skrót „Restauracje", pokaże wyniki zawierające najbliższe restauracje w pobliżu zapamiętanej lokalizacji." – wyjaśnia.

biblioteka - Twoja komórka wyszukuje ...

biurko - Twoja komórka wyszukuje ...

Flashfake geografia - arch klp

Global Impact

Eksperci z Doliny Krzemowej są przekonani, że współczesny, szybki rozwój techniczny może pomóc podnieść jakość życia już w najbliższej przyszłości. Właśnie dlatego wspólnie z NASA założyli uczelnię Singularity University. Aby działać na prawdziwie globalną skalę, uczelnia organizuje konkursy Global Impact, w których mogą wziąć udział innowatorzy z całego świata. W kwietniu 2012 r. wizjonerzy z Europy Środkowo- i Południowo-Wschodniej po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować swój wyjątkowy potencjał oraz rozwiązania, które w ciągu najbliższych 3 lat mogą zmienić na lepsze życie co najmniej miliona ludzi.
Pierwszy w Europie Środkowo- i Południowo-Wschodniej konkurs Global Impact, wspierany przez takie firmy jak Autodesk, Cisco, GE Healthcare czy PortfoLion, dotarł do tysięcy studentów, młodych przedsiębiorców oraz ludzi biznesu z całego regionu. Na konkurs przesłano 54 zgłoszenia z 8 krajów, a ich autorzy zajęli się m.in. kwestiami z dziedziny ochrony zdrowia, edukacji i bezpieczeństwa. Organizatorzy szukali innowacyjnych pomysłów, które w ciągu 3 lat będą mogły podnieść jakość życia miliona ludzi dzięki wykorzystaniu wykładniczo rozwijających się technologii. Spośród zgłoszonych projektów jury wyłoniło sześć najlepszych propozycji, których twórcy pochodzą z Bułgarii, Czech, Polski i Węgier.
Wśród sześciu finalistów jest Polka - Agnieszka Gaczkowska z projektem -: Marnotrawstwo leków — internetowa usługa umożliwiająca lokalizację zbędnych leków i ostrzeganie o braku medykamentów.

Entrance to restaurants in The Commons destination - foto Microsoft

HD Smar D1 - foto Dune