Trącić Myszką 2012

/ [7.05.2012] Prawo a komputer ...

< wróć do listy

Z komputera i z Internetu korzystamy prawie wszyscy. Przeglądamy strony w pracy, szukając ważnych informacji, w domu szukamy gier, filmów i muzyki, tworzymy własne profile, bierzemy udział w życiu sieciowych społeczności. Już obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez sieci i komputera. Jednak często i to zupełnie nieświadomie łamiemy prawo, pobieramy pirackie filmy i muzykę,nie dbamy o nasz wizerunek w sieci, podajemy dane które mogą doprowadzić do ataku na nas, albo do wykorzystania naszych profili do szkodzenia innym. Co robić aby nie łamać prawa, na co należy zwracać uwagę przy korzystaniu z Internetu, o tym w kolejnym wydaniu magazynu „Trącić Myszką", a naszym gościem będzie prawnik, specjalista od nowych technologii Rafał Malujda.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Gala finałowa Decode Tieto III - podsumowanie

Zwycięzcą został Sławomir Pruchnik, student 3-go roku Automatyki i Robotyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach i w nagrodę pojedzie na miesięczny staż do chińskiego oddziału firmy Tieto – organizatora konkursu.

Gala finałowa Decode Tieto III - foto - 2 - Tieto

Gala finałowa Decode Tieto III - foto - 4 - Tieto

Zbuduj robota

Konkurs edukacyjny Diversity, organizowany przez firmę Motorola Solutions Systems Polska i mający na celu promowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu nowych technologii, wkroczył w drugi etap. Wielki finał odbędzie się 15 czerwca 2012 r. w Krakowie.
W drugim etapie zadaniem 16 zakwalifikowanych zespołów będzie zbudowanie robota. Powinien on być zaprogramowany za pomocą aplikacji Sparta. Drużyny będą mogły na jego podstawie tworzyć, ulepszać i testować własne algorytmy. Motorola Solutions udostępni wszystkim zespołom zestaw robotów mobilnych wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Wszystkie roboty będą rywalizować w dwóch konkurencjach – jeździe po linii oraz walkach mini-sumo. Roboty będą oceniane przez jury w kategoriach takich jak: zaprojektowanie algorytmu, oryginalność, innowacyjność oraz koncepcja obudowy.

Jury, spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, wyłoniło 16 zespołów z 14 szkół ponadgimnazjalnych.
Do drugiego etapu zakwalifikowały się drużyny ze szkół:
II LO im. S. Wyspiańskiego z Legnicy
Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Skierniewicach – dwie drużyny
ZSO Liceum Ogólnokształcące im. KEN ze Stalowej Woli
IV LO im. T. Kościuszki z Krakowa
XII LO im. St. Wyspiańskiego z Łodzi
I LO im. Antoniego Osuchowskiego z Cieszyna
Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów z Krakowa
II Liceum Ogólnokształcące im. A.F. Modrzewskiego z Rybnika
V LO im. A. Witkowskiego z Krakowa – dwie drużyny
III LO im. A. Mickiewicza z Tarnowa
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego z Krakowa
Zespół Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego z Poznania
ZSO II LO ze Świdnicy
Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego z Tarnowa

Autobusy WIFI

Na początku maja na ulice 12 polskich miast wyjechały wyjątkowe autobusy komunikacji miejskiej, umożliwiające bezpłatne połączenie z internetem. Dzięki wyposażeniu pojazdów w mobilne hot spoty, w czasie podróży, wszyscy pasażerowie będą mogli za darmo korzystać z internetu. ING Autobusy WIFI to jedna z pierwszych i największa tego typu inicjatywa w Polsce. Na ulice 12 polskich miast wyjedzie w sumie 80 pojazdów wyposażonych w mobilne hot spoty. Zainstalowane w pojazdach modemy umożliwią pasażerom bezpłatne połączenie z internetem podczas podróży do pracy czy na uczelnię.
Coraz więcej Polaków posiada nowoczesne urządzenia mobilne z dostępem do internetu, takie jak smartfony. Nie wszyscy jednak aktywnie korzystają z internetu w swoim telefonie, często w obawie przed kosztami związanymi z dostępem do sieci. Tymczasem, dzięki dostępowi do mobilnego internetu, możemy w dowolnym miejscu i czasie np. połączyć się ze swoimi znajomymi na Facebooku, sprawdzić pocztę elektroniczną czy też skorzystać z bankowości mobilnej. Chcemy, aby podróż autobusem, w którym udostępniamy pasażerom bezpłatny internet, była kolejnym dowodem na to, że z nami Internetowi mają lepiej – stwierdza Barbara Pasterczyk z ING Banku Śląskiego. Autobusy z bezpłatnym dostępem do internetu będą jeździć w Warszawie, Krakowie, aglomeracji katowickiej, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie.

Internetowy wyścig banków

Banki najczęściej kojarzone z bankowością internetową to mBank (60%) i PKO BP (59%). Najbardziej zadowoleni z konta internetowego są klienci mBanku. Dostęp do usług i produktów bankowych wyłącznie przez Internet wystarcza tylko 22% badanych – pozostali nadal odwiedzają placówki. Blisko 30% użytkowników bankowości internetowej korzysta również z bankowości mobilnej – wynika z najnowszego badania Internet Banking Monitor ARC Rynek i Opinia.
Wśród banków kojarzonych z bankowością internetową swoją pozycję zdecydowanie umocnił PKO BP – pod względem znajomości spontanicznej jako bank oferujący dostęp do konta przez Internet zrównał się z dotychczasowym liderem bankowości internetowej – mBankiem.
„Efekt, jaki osiągnął bank PKO BP, jest w dużej mierze zasługą prowadzonej na szeroką skalę kampanii promocyjnej banku i jego produktów, jak również promowania iPKO wśród klientów banku. To pozwoliło bankowi PKO BP zrównać się w tym roku – w zakresie znajomości spontanicznej - z mBankiem. Należy jednak podkreślić, że od kilku lat mBank niezmiennie pozostaje najlepiej ocenianym bankiem pod względem ogólnej satysfakcji z prowadzonego konta internetowego. Jednocześnie swoje banki wysoko ocenili również klienci ING Banku Śląskiego, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK oraz Alior Banku" – mówi Agnieszka Doktorska, ekspertka z ARC Rynek i Opinia.
Wraz z większą dostępnością smarfonów i tabletów rośnie liczba użytkowników bankowości mobilnej – prawie 30% osób korzystających z bankowości internetowej korzysta również z bankowości mobilnej, jednak 88% z nich przyznaje, że znacznie częściej loguje się do konta używając urządzenia stacjonarnego – komputera lub laptopa.
Informacja o badaniu
Internet Banking Monitor to badanie realizowane przez ARC Rynek i Opinia od 5 lat. Tegoroczna edycja została przeprowadzona w dniach 13-23 marca 2012 roku. Badanie wykonano metodą wywiadów internetowych (CAWI) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Internautów korzystających z bankowości internetowej: N=835 respondentów.

Boomerang - Szczecin - ZUT 2012

„Code of Duty"

Criteo, ogłosiła rozpoczęcie drugiej edycji konkursu programistycznego „Code of Duty". Celem konkursu, wymagającego rozwiązania szeregu zadań algorytmicznych, jest wyłonienie najlepszych programistów Europy, oraz odkrycie i promowanie młodych talentów. W ramach konkursu uczestnicy mają rozwiązać złożony problem algorytmiczny w jednym z następujących języków programowania: Java, C++, C#, C, JavaScript, Pascal, Perl, PHP, Python, Ruby, VB.NET, Objective-C lub Lua. Oceniane będą kompetencje programistów i jakość ich oprogramowania. Konkurs jest otwarty dla obywateli państw Unii Europejskiej i został podzielony na trzy etapy:
2-31 maja 2012r. – rejestracja na stronie konkursowej przygotowanej przez ekspertów Criteo, którzy będą również oceniać zgłoszenia
2 czerwca 2012r. – kwalifikacja do finału
30 czerwca 2012r. – wielki finał w Paryżu, a do udziału zostanie zaproszonych 30 finalistów. Najlepsza dziesiątka otrzyma nagrody finansowe o łącznej wysokości 20 tys. euro.

Telewizor satelitarny