Trącić Myszką 2012

/ [4.06.2012] Za dwadzieścia parę lat ... jak dobrze pójdzie ...

< wróć do listy

The Anaheim Convention Center, in Anaheim, Calif., hosted the BUILD conference September 13-16, 2011 - foto Microsoft

Amica w 3D w sieci.

Nie trzeba już ruszać się z domu, żeby dokładnie obejrzeć pralkę, lodówkę czy inny sprzęt AGD. Zdjęcia produktów zamieszcza każdy sklep internetowy. Amica poszła jeszcze dalej. Na swojej stronie internetowej pokazuje urządzenia w wersji 3D – przestrzennej. Można na nie patrzyć z każdej strony, obracać, zaglądać do środka i przyglądać się szczegółom. To ważna przewaga, bo nawet w tradycyjnym sklepie nie zawsze jest taka możliwość.
Dzięki 3D można się dobrze przyjrzeć istotnym elementom sprzętu, na które zwraca szczególną uwagę klientów. Można również zajrzeć do jego wnętrza i obejrzeć innowacyjne rozwiązania, dzięki którym urządzenie zdaniem producenta zasługuje na zainteresowanie. Żeby nie pozostawać tylko w świecie wirtualnym, weźmy pod uwagę piekarnik do zabudowy z płytą gazową. Można obracać o 360 stopni, i to zarówno w wersji otwartej, jak i zamkniętej. Zarówno cały front, jak i tył można obejrzeć dokładniej dzięki funkcji zoom. Ponadto Amica w przypadku tego urządzenia zwraca uwagę na cztery punkty, jakie z pewnością będą miały znaczenie dla wygody przyszłego użytkownika: programator sensorowy; zapalacz gazu w pokrętle; rożen; wymienne wkłady katalityczne, wszystko w 3D dla wygody internauty.

Nowa cyberbroń

Mistrzostwa Europy na NK

Za chwilę piłkarskie emocje obejmą całą Europę. Fani futbolu na NK już teraz mogą poczuć kibicowski klimat w specjalnym serwsie poświęconym Mistrzostwom Europy. Użytkownicy NK to również pasjonaci piłki nożnej, co pokazali przy okazji ostatniego mundialu - w akcję specjalną zaangażowało się wtedy kilkaset tysięcy osób. Również Mistrzostwa Europy mają specjalny serwis w NK, który połączy fanów futbolu. W grupie Mistrzostw Europy internauci odnajdą zawsze aktualne relacje z wydarzeń sportowych przygotowywane przez dziennikarzy Piłki Nożnej. Ponadto do wygrania cenne nagrody, jak: koszulki z autografami reprezentantów Polski, piłki, limitowane karty płatnicze czy wyjazd na mecz o Superpuchar Hiszpanii, w którym Barcelona podejmie Real Madryt.
"Sport to wielka pasja naszych Użytkowników, dlatego z okazji Mistrzostw przygotowaliśmy dla nich coś ekstra. We współpracy z Piłką Nożną stworzyliśmy specjalną grupę, w której fani piłki będą mogli poznawać się, wymieniać wrażenia z meczy, typować wyniki i zdobywać nagrody, a także być na bieżąco ze wszystkim co się dzieję na turnieju, dzięki współpracy z dziennikarzami Piłki Nożnej" - mówi Joanna Gajewska, rzecznik NK.

Bezpieczna chmura – czy to możliwe?

W wielu klientach kryje się naturalna podejrzliwość w stosunku do innowacyjnych rozwiązań – nienamacalnych, odległych topograficznie usług, których zaplecze technologiczne znajduje się poza ścianami znajomego biura. Wątpliwości co do bezpieczeństwa nowatorskich rozwiązań on-line są bezpodstawne, o ile współpraca podjęta zostanie z partnerem zapewniającym najwyższy, mierzalny poziom ochrony.

Rozwiązania w chmurze (Cloud Computing) stanowią najlepszą odpowiedź na rosnącą potrzebę korzystania w firmie z nowych technologii, przy jednoczesnym braku inwestycji w zaplecze najnowszej generacji. Dotyczą one nie tylko sprzętu, ale i oprogramowania (oszczędności na zakupie licencji), usług, administracji. Klient uzyskuje swobodny dostęp on-line do superszybkich usług, ponosząc jedynie koszty wykorzystania realnych zasobów – mówi Dariusz Łydziński, Szef Działu Bezpieczeństwa, Ochrony Informacji i Audytu z Unizeto Technologies SA .
Dane publikowane w najnowszych raportach pokazują, że już 42 proc. przebadanych firm w Polsce korzysta z technologii w chmurze. O wielkiej ekspansji poza granicami kraju świadczą wyniki ankiety przeprowadzonej w 18 państwach, gdzie jak wynika z raportu, aż 83 proc. badanych firm zadeklarowała stosowanie infrastruktury IT opartej na chmurze.
Przyszłość rynku outsourcingu IT maluje się w jasnych barwach. Badania prognoz na kolejne 24 miesiące udowodniły, że już co trzecia badana firma określiła wprowadzanie modelu CC jako niezwykle istotnego elementu strategii informatycznej. Entuzjazm przedsiębiorców osłabia jednak najpoważniejsza z wątpliwości – prawie połowa respondentów wątpi w wystarczające bezpieczeństwo usług Cloud Computing. Obawy sceptyków są niesłuszne. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby zapewnić satysfakcjonujący poziom zabezpieczenia.

Wybierz bezpieczniej
Zagwarantowanie najwyższego poziomu zabezpieczeń nie należy do zadań łatwych. W przypadku danych o najwyższym stopniu poufności, klient podnieść może stopień zabezpieczeń, decydując się na rozbudowany model rozwiązań CC. Zwiększenie ochrony wiąże się z rezygnacją z Public Cloud Computingu, polegającego na współdzieleniu wirtualnego środowiska z wyodrębnionej części serwerowni. Wyższy stopień ochrony zapewnia kolokacja, polegająca na udostępnieniu klientowi miejsca w szafie serwerowej, wydzielonej powierzchni serwerowni lub całej sali kolokacyjnej. Ulokowana tam infrastruktura należy do klienta, a jedynie zarządzanie nią zlecane jest pracownikom serwerowni. Decydując się na usługę kolokacji wybrać musimy zaufany podmiot, posiadający własne, dobrze zabezpieczone Centrum Danych. Firmy posiadać mogą własne serwerownie, zapewniające najwyższy stopień zabezpieczeń, jak i dzierżawić powierzchnie, korzystając ze swojego bądź wypożyczonego sprzętu.

Dobry backup danych
Przede wszystkim jednak, klient wymagać powinien tworzenia ciągłych backupów, jedynego środka zabezpieczającego przed bezpowrotną stratą danych, a także posiadać nad nimi fizyczną kontrolę.
Stale przeprowadzany backup jest jedynym gwarantem zabezpieczającym odzyskanie powierzonych przez klienta danych. W przypadku błędu ludzkiego, spustoszeń wywołanych przez wirusa, a nawet pożaru, to kopie zapasowe pozwolą na odzyskanie pełnych i poprawnych informacji. Same kopie bezpieczeństwa ulokowane muszą zostać w innym budynku, na osobnym nośniku fizycznym, aby całkowicie wyeliminować możliwość straty lub uszkodzenia obu wersji - precyzuje Dariusz Łydziński z Unizeto Technologies SA.

Wyznaczniki najwyższej ochrony
W jaki sposób klient może przekonać się o poziomie zabezpieczeń? Bezpiecznego usługodawcę poznać można już na pierwszy rzut oka, po określonych cechach, świadczących o zapewnionym poziomie ochrony. Podstawowe minimum stanowi szyfrowanie przy logowaniu (SSL), certyfikat ID lub VPN. O ciągłości usług świadczyć będzie korzystanie ze stałego monitoringu zawiadamiającego o awarii witryny w ciągu kilku sekund. Ważna jest także sama geolokalizacja firmy, determinująca dostępność 24/7. Zdobyte doświadczenie firmy, a więc bogate portfolio klientów i uzyskane referencje, także nie są bez znaczenia.
A jednak, wybór odpowiedniego usługodawcy nie jest prosty. Każda z firm deklaruje przecież najwyższą dbałość o kwestie zabezpieczenia. Nie puste słowa, lecz namacalne dowody powinny stanowić kluczowy argument. Żadne gwarancje i zapewnienia nie wygrają z mierzalnym, sprawdzalnym i certyfikowanym system zabezpieczeń.

Panoramiczna aplikacja przewodnikiem w czasie Mistrzostw

Telefon pomoże kibicom odnaleźć najbliższą restaurację, hotel, dworzec czy drogę na stadion. Aplikacje Panoramy Firm na iPhone'y oraz telefony z Androidem zapewnią dostęp do bazy ponad 2,4 mln firm oznaczonych na interaktywnych mapach z funkcją planowania trasy, a dzięki trybowi rozszerzonej rzeczywistości fani mogą zobaczyć wizytówki firm nałożone na obraz z kamery na ekranach ich telefonów.
Entuzjaści futbolu mogą skorzystać z aplikacji Panoramy Firm na iPhony i telefony z Androidem lub skorzystać z wyszukiwarki mobilnej m.pf.pl. dostępnej dla mniej zaawansowanych lub starszych modeli telefonów, nieposiadających nadajnika GPS, a także dla smarfonów pracujących na innych systemach operacyjnych niż Android czy iOS. Umożliwia ona wyszukiwanie w pobliżu adresu, posiada także interaktywną mapę, którą użytkownicy mogą skalować według potrzeb.
Kibic nie zabierze ze sobą na mecz laptopa, ale telefon, który stale mu towarzyszy i jest zawsze pod ręką. Za jego pomocą może uzyskać wszystkie potrzebne mu informacje. Wyszukiwanie firm wspierają i ułatwiają zastosowane w aplikacjach takie technologie jak rozszerzona rzeczywistość czy w pełni interaktywne mapy. Przydatne mogą być także przewodniki tematyczne – w aplikacji można odnaleźć interesujące nas firmy czy usługi podzielone na kategorie, np. restauracje, transport, moda, a wygodna nawigacja w formie koła ułatwia wyszukiwanie – mówi Magdalena Wypychowicz z Eniro Polska. – Aplikacja w wersji na Androida oraz iPhone'a pomoże zaplanować trasę, rozszerzona rzeczywistość nie jest jedynie gadżetem – połączenie wyników wyszukiwania oraz nałożenie ich na obraz z kamery pozwoli na precyzyjne zlokalizowanie wybranych obiektów w realnym świecie – dodaje. Dla osób nieposiadających iPhone'a lub telefonów z Androidem przygotowaliśmy specjalną??? wyszukiwarkę mobilną m.pf.pl. Polscy kibice będą dobrze poinformowani" – dodaje.

Kochasz stare radia? - posłuchaj audycji z 3.01.2012.

Przejście Wenus na tle tarczy słońca

Każdego dnia, kiedy spoglądamy w niebo, mamy szansę zobaczyć piękne zjawiska. Niektóre są już nam dobrze znane, inne wciąż owiane są tajemnicą. Chęć dokładniejszego poznania odległego Wszechświata skłania nas ku częstszemu spoglądaniu w górę, dzięki czemu możemy zobaczyć więcej i coraz mniej przeoczyć...
Co 243 lata dwie planety naszego Układu Słonecznego znajdują się w pobliżu siebie na swych orbitach – dzięki czemu mamy okazję zaobserwować nietuzinkowe zjawisko astronomiczne. W okresie tych 243 lat zachodzą 4 takie zjawiska... Już 6 czerwca będziemy świadkami kolejnego tranzytu Wenus. Przejście Wenus na tle tarczy Słońca to zjawisko astronomiczne polegające na tym, że planeta Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej. Zjawisko jest w swej istocie podobne do zaćmienia Słońca, jednak ze względu na dużo mniejsze obserwowane z Ziemi rozmiary kątowe planety w porównaniu z rozmiarami Księżyca, zasłonięta jest tylko niewielka część tarczy słonecznej.
Obserwacje tego zjawiska odbędą się 6 czerwca 2012 roku na Wałach Chrobrego przed budynkiem Muzeum Narodowego w Szczecinie i odbędą się metodą projekcyjną teleskopami 13cm oraz koronografem 7 cm z filtrem H-alpha. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych od świtu do godziny 06:54.
Po zakończeniu tranzytu zachęcamy do pozostania na otwartych wykładach przygotowanych przez uczniów i studentów. Wykłady odbędą się na Wystawie Eureka przy ul. Malczewskiego 10.

ReWords w Polsce

Reklama typu in-text jest obecna na polskim rynku już od kilku lat. System Rewords powstał na początku bieżącego roku i jest aktualnie  najbardziej zaawansowaną technologicznie platformą tego typu w polskim Internecie. Sieć ReWords reprezentuje obecnie prawie 200 witryn z takich kategorii jak: kobieta, facet, dom, rozrywka, edukacja, sport, technologia. A to dopiero początek.
System emisji opiera się na bardzo dokładnym dopasowaniu kontekstowym reklam z treścią stron internetowych. Tego typu reklama jest bardzo pozytywnie odbierana przez użytkowników internetu, gdyż pojawia się wyłącznie na żądanie internauty i jest nieirytująca. Dymki reklamowe pojawią się tylko kiedy internauta świadomie najedzie kursorem na słowa kluczowe, a po przesunięciu kursora reklama znika.
Jest to system precyzyjnego emitowania reklam bo wyświetla się w artykułach ściśle związanych kontekstowo z reklamowanym produktem, przykładowo nie będzie sytuacji, że reklama „testów na prawo jazdy" pojawi się w artykule na temat „testów gimnazjalnych" nad słowem „test".