Trącić Myszką 2012

/ [4.06.2012] Za dwadzieścia parę lat ... jak dobrze pójdzie ...

< wróć do listy

GPS - wymysł czy przewodnik ...

Tradycyjne urządzenia do nawigacji cieszą się zainteresowaniem konsumentów zwłaszcza przed długim weekendem oraz wakacjami, jak wynika z analizy OleOle.pl. Popularność sprzętu wzrasta również pośród turystów i sportowców, co potwierdza Marcin Urbaś dwukrotny olimpijczyk i wielokrotny rekordzista Polski w biegach sprinterskich. W sporcie urządzenia nawigacyjne sprawdzają się w biegach na orientację. Osobiście uważam, że bez urządzeń GPS większość biegaczy i piechurów wkrótce nie będzie mogła się obyć – komentuje Marcin Urbaś olimpijczyk i rekordzista Polski w biegach sprinterskich. Aktualnie, jako trener, zajmuje się szkoleniem technik lokomocyjnych w grach zespołowych w konsorcjum sportowym Urban Spirint International Group.
W ubiegłym roku 8 proc. Polaków wypoczywało poza domem po kilka dni, 12 proc. wyjeżdżało na dłuższe wypady, a 21 proc. korzystało zarówno z długich, jak i krótkich wyjazdów - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. W tym roku układ kalendarza jeszcze bardziej sprzyja wyjazdom. Zakończył się rekordowo długi – dziewięciodniowy weekend majowy, a już w czerwcu kolejna okazja na kilkudniowy urlop.

Z urządzeń do nawigacji korzystają również grupy specjalistów. Przykładowo GPS jest częścią systemu sprawnego dysponowania Ratownictwa Medycznego. Na wyświetlaczu urządzenia kierowca-ratownik może nie tylko sprawdzić trasę dojazdu do miejsca wezwania, ale również aktualną sytuację na drodze. Zadanie jest łatwiejsze niż w przypadku „cywilnej" nawigacji, gdyż wyświetlacz w karetce jest dużo większy - ma przekątną 7 cali. Zespół ambulansu otrzymuje wszystkie informacje związane z wezwaniem do pacjenta. Poza tym, zespół dzięki urządzeniom, ma możliwość informowania dyspozytora o aktualnym statusie ambulansu. Po czym potwierdza otrzymanie dyspozycji. – komentuje Leszek Piórkowski kierownik ds. infrastruktury Falck Medycyna.
Tam gdzie dotychczas niezastąpiona była tradycyjna mapa, kompas oraz busola, coraz częściej pojawiają się nowinki techniczne. Nie są to kolejne modne gadżety, lecz urządzenia zapewniające bezpieczeństwo udającym się w teren podróżnikom. – Wielokrotnie słyszymy, jak to podręczny moduł GPS uratował komuś życie w górach. Mi również przytrafiła się taka sytuacja. Będąc w Szklarskiej Porębie trafiliśmy na śnieżycę na Szrenicy. Nie było widać słupków i oznaczeń szlaku, absolutnie zerowa widoczność. Mieliśmy nawigację, dzięki której dotarliśmy do schroniska cali i zdrowi – komentuje Marcin Urbaś.

BUILD attendees catch some sun outside of the Anaheim Convention Center in Anaheim, Calif. during the BUILD conference on September 13, 2011 - foto Microsoft

Kingston Digital Europe Ltd, ogłosił aktualizację umożliwiającą współpracę Wi-Drive z dowolną przeglądarką internetową. Aktualizacja umożliwia streaming dowolnych danych między różnymi platformami wyposażonymi w moduł Wi-Fi jedynie przy użyciu przeglądarki internetowej.
To rozszerzenie gamy wspieranych urządzeń pozwala na używanie dowolnego wachlarza telefonów, tabletów, komputerów różnych producentów do dostępu i dzielenia się danymi dzięki Wi-Drive. Dzięki technologii Wi-Fi i 4-godzinnej pracy na baterii, Kingston oferuje doskonałej jakości podręczny dysk, który potrafi połączyć urządzenia takie jak Apple iPad, iPhone, iPod, iPod touch, te pracujące na platformie Android, a także Kindle Fire i wiele innych. Wprowadzono także ulepszenia i łatki oprogramowania do aplikacji wykorzystywanych przez urządzenia Kindle Fire i urządzeń firmy Apple.

Entrance to Building 99 on the Microsoft Redmond Campus - foto Microsoft

Energia nie tylko z kosmosu. Konkurs dla młodych wynalazców

Energia elektryczna w 2050 roku – gdzie i z czego będziemy ją wytwarzać, jak magazynować, a jak zużywać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w pracach uczniów, którzy przeszli przez pierwszy etap organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych, „Energia elektryczna w przyszłości. Wizja roku 2050". Najlepsze spośród 27 zgłoszonych prac poznamy w pierwszej połowie czerwca.
W konkursie udział biorą trzyosobowe zespoły składające się z uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu elektrycznym lub energetycznym, znajdujących się na terenie działalności Grupy ENERGA. Każdy zespół, pracując pod opieką nauczyciela, ma za zadanie przygotować pracę opisującą wizję energii elektrycznej w 2050 roku. Pięć najlepszych w ocenie jury zespołów zaprezentuje swoje prace podczas finału, który odbędzie się w Gdańsku 12 czerwca. Na zwycięzców czekają: laptopy, tablety i smartfony dla uczniów i nauczycieli oraz nagrody pieniężne dla reprezentowanych przez zwycięzców szkół.
- Zachęcamy młodzież i nauczycieli do wychodzenia poza szkolne schematy. Udział w konkursie może być impulsem do przygotowania ciekawszej, wykraczającej poza obowiązkowy program lekcji. Uczniom daje możliwość pogłębienia wiedzy i zaprezentowania swoich zainteresowań, pasji, pomysłów. Kto wie, czy któryś z nich nie zostanie w przyszłości twórcą rewolucyjnego wynalazku – mówi Rafał Hyrzyński, Dyrektor Departamentu Programowania Inwestycji ENERGA SA.

... przed Euro 2012

„Cybergeddon"

Anthony E. Zuiker, twórca serialu CSI, oraz jego przedsiębiorstwo produkcyjne Dare to Pass, a także Dolphin Digital Media, ogłosili nazwisko reżysera i pełną obsadę przełomowego serialu „Cybergeddon", którego tematem jest rosnące zagrożenie cyberprzestępczością, kradzieżami tożsamości oraz innymi niebezpieczeństwami w społeczeństwie sieciowym. Premiera ma się odbyć wyłącznie w portalu Yahoo!, sam „Cybergeddon" produkowany jest w Toronto. Główne role zagrają Olivier Martinez (Niewierna), jako nieuchwytny cyberprzestępca Gustov Dobreff i Missy Peregrym (Nowe gliny) jako agentka FBI Chloe Jocelyn. W obsadzie znaleźli się także Manny Montana (Breakout Kings) i Kick Gurry (Speed Racer), którzy zagrają odpowiednio agenta FBI Franka Parkera i byłego cyberprzestępcę nawróconego na dobrą drogę, Chase 'Królika' Rosena. Reżyserii serialu podjął się zdobywca wielu nagród Diego Velasco (The Zero Hour).
W projekt jest zaangażowany producent oprogramowania zabezpieczającego Norton, co ułatwia tworzenie opowieści o cyberprzestępcach i zwiększa jej wiarygodność. Jedna z postaci, Winston Chang, jest wzorowana na ekspercie ds. zabezpieczeń Norton. Scenariusz opowiada historię agentki Chloe Jocelyn, która razem ze swoim kolegą Frankiem Parkerem i uwięzionym hakerem Chase 'Królikiem' Rosenem analizuje masę pozornie niepowiązanych ze sobą cyberataków. Zadaniem Chloe i jej zespołu jest zniszczenie siatki cyberprzestępców sterowanej przez Gustova Dobreffa, dopóki nie jest za późno. W świecie, w którym wszyscy są połączeni, każdy jest narażony na ryzyko. Norton prowadził konsultacje bezpośrednio z twórcami projektu oraz dostarczył danych i wiedzy technicznej, które pomogły stworzyć wiarygodną narrację oraz wykreować postać ekperta od cyberbezpieczeństwa w serialu.

Bose zmodernizowała Bose Wave radio i system muzyczny Bose Wave. Radio Wave III i system muzyczny Wave III obsługują teraz zintegrowane sygnały radiowe DAB, DAB+ i T-DMB, a udoskonalony tuner FM/AM zapewnia czystszy odbiór w zatłoczonej przestrzeni radiowej. Dostarczane przez nadawców tytuły piosenek i nazwy wykonawców są wyświetlane na ekranie a z myślą o wygodzie użytkownika, wprowadzono także nowe funkcje, takie jak sterowanie dotykowe na górnej powierzchni urządzenia, umożliwiające jego włączanie i wyłączanie oraz budzik z opcją drzemki, w którym można ustawić dwa alarmy na różne godziny, z różnych źródeł i z różnym natężeniem dźwięku.

Facebook wypuszcza bombę z opóźnionym zapłonem

Mark Zuckerberg nie zwalnia tempa: najpierw problematyczny Timeline, potem – co prawda nieudany, ale głośny – debiut na giełdzie; teraz spuszcza bombę w postaci otwarcia platformy dystrybucji aplikacji na Facebooku. Czy to celny ruch?
App Center, które planuje otworzyć Facebook, nie będzie zawierać jedynie gier obecnie działających w ramach portalu społecznościowego, ale stanie się nowym gorącym centralnym miejscem w sieci z dostępnością wszystkich najmodniejszych aplikacji takich jak choćby Draw Something, Pinterest, Spotify, Battle Pirates, Viddy czy Bubble Witch Saga. Co więcej, planowane jest również rozpowszechnianie appów na iOS i Androida, aplikacje webowe i mobilne. Gronem odbiorców stanie ponad 900 milionów użytkowników Facebooka.
Obecnie wyszukiwanie gier i aplikacji odbywa się w podobny sposób, co odnajdywanie użytkowników, gryp oraz eventów. Jednak w ciągu najbliższych tygodni powstanie do tego szczegółowy panel działający na podobnej zasadzie co Apple App Store i Google Play. Każdy user będzie miał wgląd do spersonalizowanej wersji centrum, odpowiadający jego potrzebom oraz zainteresowaniom, z wnikliwym opisem poszczególnych aplikacji i ocenami użytkowników , wygenerowany na podstawie osobistych sympatii jego znajomych.

Dominika Chłopicka, Manager ds. Social Media w 365PR: „Interfejs profili aplikacji będzie zbliżony do tego, w jaki sposób prezentuje się Timeline. W końcu zostanie uporządkowana możliwość umieszczania i używania dodatkowych aplikacji w samym serwisie, co z pewnością przełoży sięna zainteresowanie nimi użytkowników do tej pory szukających tego typu rozwiązań poza Facebookiem. Wzrośnie także rynek aplikacji z wyższej półki, a to za sprawą wprowadzenia opłat za pobieranie i użytkowanie programów firm trzecich."
Płatne aplikacje to największa kontrowersja dotycząca facebookowego App Store. Rynek zbytu przy 900 milionach użytkowników może okazać się istną żyłą złota, nawet przy 30% prowizji, która będzie wpływać do kieszeni giganta przy każdorazowej sprzedaży. Entuzjam gasi jedynie system płatności za applikacje tzw. Facebook Credits, czyli jedyny środek płatności, który z pewnością odstraszy pewien procent potencjalnych klientów.

Interior of Building 37 on the Microsoft Redmond Campus - foto Microsoft

Bilety komunikacji miejskiej z mPay w Rzeszowie

Rzeszów to dwunaste miasto w Polsce, w którym wdrożony został system kupowania biletów komunikacji miejskiej przez telefon komórkowy za pośrednictwem mPay. System płatności mobilnych obsługiwany przez mPay to obecnie najdłużej działający i najbardziej rozpowszechniony na polskim rynku komercyjnym system rozliczający płatności mobilne. Bilety zakupione przez telefon będą dostępne dla użytkowników w takiej samej cenie, jak bilety zakupione tradycyjnie.
mPay S.A. jest twórcą technologii pozwalającej na realizację transakcji finansowych dokonywanych przy użyciu telefonu komórkowego. Jako pierwszy podmiot w Polsce uzyskał zgodę Prezesa NBP na rozliczanie transakcji płatniczych przy pomocy telefonów komórkowych, zapewniając operatorom telekomunikacyjnym oraz bankom platformę do realizacji mobilnych płatności.