Trącić Myszką 2012

/ [28.05.2012] Informatyka w szkole nie musi być nudna ...

< wróć do listy

Już prawie 40% internautów korzysta z internetu mobilnego - wyniki badania Research.NK

Korzystanie z internetu w dowolnym miejscu staje się coraz bardziej podstawową czynnością. Z mobilnej wersji portalu nk.pl każdego miesiąca korzysta 1,3 mln aktywnych użytkowników, generując 160 mln odsłon. Polski portal społecznościowy, we współpracy z agencją Socializer S.A., prezentuje wyniki badania omnibusowego dotyczącego preferencji internautów mobilnych.
Z badania przeprowadzonego przez dział badań Research.NK, działającego w ramach polskiego portalu społecznościowego NK wynika, że 39,5% Polaków korzysta z dostępu do internetu mobilnego. Z tej grupy aż 23% korzysta z tej formy dostępu do sieci codziennie, a 21% kilka razy w tygodniu. 24% osób wykorzystuje mobilny dostęp do internetu kilka razy w  miesiącu, a 31% kilka razy w roku. Wydaje się zatem, że jeśli dany użytkownik posiada dostęp do Sieci np. w smartfonie lub tablecie, to zazwyczaj chętnie z niego korzysta.
Podobne wyniki dotyczą aplikacji mobilnych. Z grupy osób korzystających z mobilnego dostępu do Sieci, aż 13% korzysta z aplikacji mobilnych często, 24% od czasu do czasu, a 25% rzadko. Wciąż istnieje grupa (38%), która nie korzysta z nich wcale, jednak w odniesieniu do całości stanowi ona mniejszość.
Z badania Research.NK wynika, że użytkownicy portalu NK coraz chętniej korzystają z niego przez telefon komórkowy. 6% z nich robi to codziennie, 11% kilka razy w tygodniu, a 17% kilka razy w miesiącu. Grupa Użytkowników nk.pl korzystających również z mobilnej wersji serwisu stanowi zatem większość z wszystkich użytkowników, mimo wciąż licznej (45%) grupy tych, którzy wybierają głównie tradycyjne formy dostępu do portalu.

Odzyskaj dane i co dalej

„Tanie i ekspresowe odzyskiwanie danych", „Profesjonalnie, tanio i bezpieczne odzyskam pliki"... Internet pełen jest ogłoszeń firm podszywających się pod profesjonalne laboratoria przywracające prywatne i firmowe pliki. Eksperci z polskiego oddziału firmy Kroll Ontrack przestrzegają przed „specjalistami", którzy mogą nie tylko zniszczyć nasze nośniki danych i tym samym uniemożliwić odzyskiwanie plików na zawsze, lecz także narazić na wyciek dane osobowe bądź poufne dokumenty przedsiębiorstw. Wskazują też, jak sprawdzić czy firma, której powierzamy nasze dane jest godna zaufania.
- Zaawansowanie technologiczne dzisiejszych komputerów, smartfonów czy tabletów wymaga profesjonalnego sprzętu i technologii w zakresie przywracania cyfrowych informacji. Tymczasem niewłaściwe otwarcie dysku w procesie przywracania plików bądź też jego porysowanie przez osoby nieposiadające do tego właściwych kwalifikacji, może spowodować sytuację, w której nie tylko nie odzyskamy naszych danych, lecz dodatkowo stracimy możliwość ich przywrócenia nawet przez profesjonalistów - mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack. - Dodatkowym zagrożeniem jest to, że z uwagi na brak statusu prawnego domowych „laboratoriów", w przypadku odzyskania plików nasze dane osobowe bądź strategiczne dokumenty firmowe mogą dostać się w niepowołane ręce – dodaje Paweł Odor.
Jak wskazują specjaliści Kroll Ontrack, jeśli utrata danych nie jest spowodowana fizycznym zniszczeniem naszego nośnika i posiadamy nawet niewielką wiedzę informatyczną, użytkownicy mogą szukać ratunku w programach do odzysku danych, dostępnych między innymi w ofercie profesjonalnych firm. Przypominają także, że dobrym pomysłem jest telefon do specjalistycznych laboratoriów, których konsultanci w pierwszym etapie poproszą o informacje na temat przyczyn awarii i udzielą bezpłatnej porady co do dalszych kroków w przypadku utraty danych.

Wskazówki dotyczące wyboru profesjonalnej firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych:

Wybieraj firmę, która oferuje kompleksowe usługi. Szukaj firmy, która oferuje szereg produktów i usług odpowiadających różnorodnym przyczynom utraty danych - od programów służących do samodzielnego odzysku danych, po możliwość skorzystania z profesjonalnego laboratorium. Ponadto, przed podjęciem decyzji o odzyskiwaniu danych, wybrana firma powinna przedstawić wyniki ekspertyzy, która wykazuje, które dane jest w stanie odtworzyć.
Dokładnie sprawdź cennik firmy odzyskującej dane. Wybierz dostawcę, który oferuje bezpłatne konsultacje telefoniczne i umożliwia Ci rozmowę z inżynierem zajmującym się odzyskiwaniem danych. Ponadto, uzyskaj na piśmie aktualną ofertę cenową opartą na określeniu poziomu trudności przeprowadzenia takiej usługi i wskazania plików, które można odzyskać. W przypadku nieprofesjonalnych firm przywracających pliki, reklamowana jednolita stawka za odzyskiwanie danych jest tylko ceną początkową, tymczasem firmy te podnoszą cenę w trakcie usługi, dodając do kwoty wyjściowej ukryte koszty.
Upewnij się, że firma posiada odpowiednią politykę bezpieczeństwa. Upewnij się, że specjaliści, z usług których chcesz skorzystać, posiadają odpowiednie polityki bezpieczeństwa oraz procedury prawne i są w stanie odzyskać dane w bezpiecznym środowisku, na przykład w komorze laminarnej. Upewnij się, czy firma ta informuje także o swoich protokołach bezpieczeństwa i czy pasują one do Twojej polityki bezpieczeństwa.
Szukaj dostawców, którzy dopasują swoją ofertę do twoich potrzeb. Dobry dostawca usług odzyskiwania danych powinien przywrócić utracone informacje niezależnie od ich rozmiaru, sprzętu, na którym zostały zapisane lub użytego systemu operacyjnego. Szukaj takiego dostawcy usługi, który ma doświadczenie w odzyskiwaniu danych ze skomplikowanych spraw, jak również najnowszych typów urządzeń, takich jak nośniki w technologii Flash/SSD.

Aulery 2012

W Gdańskiej ERGO Arenie rozdano Aulery 2012. Spośród 30 startujących w konkursie projektów, jury nagrodziło trzy - Brand24, Can't Stop Games oraz UXPin.
Aulery to wyróżnienia dla najlepszych e-biznesów, którym udało się zdać pierwszy ważny egzamin, czyli przetrwać najtrudniejszy, początkowy okres funkcjonowania na rynku.
Od 2009 roku nagroda przyznawana jest najciekawszym startupom prezentowanym podczas cyklicznych spotkań w ramach „Auli Polskiej".
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 130 osób. W skład jury weszli uznani goście zarówno z Polski jak i zagranicy, m.in. Piotr Pągowski, Paweł Chudziński, Grzegorz Marczak, Alex Barrera i Natasha Starkell.
Partnerem tegorocznej edycji konkursu była firma HP, która od zawsze wspiera i tworzy nowe rozwiązania technologiczne, mające znaczący wpływ na życie ludzi, biznes i społeczeństwo. Jako największe na świecie przedsiębiorstwo z branży zaawansowanych technologii, HP dostarcza bardzo szeroki wachlarz produktów, obejmujący drukarki, komputery osobiste, oprogramowanie, usługi i infrastrukturę informatyczną. Ponadto, oficjalnym ultrabookiem imprezy został HP Folio13.
"Możliwość uczestnictwa w tak ważnym i rozwojowym międzynarodowym projekcie wspierającym młodych, kreatywnych ludzi, jest dla nas niezmiernie ważna. Bardzo cieszy nas fakt, że HP zostało partnerem Aulerów 2012." – powiedział Piotr Pągowski, Dyrektor Generalny działu Komputerowych Systemów Osobistych Hewlett-Packard.

„Przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym podczas imprez masowych w aspekcie EURO 2012"

„Przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym podczas imprez masowych w aspekcie EURO 2012" – taki tytuł nosi najnowsza książka gen. dra inż. Tomasza Bąka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- Publikacja jest próbą przedstawienia części działań oraz efektów transgranicznej współpracy Polski i Ukrainy zmierzającej do przygotowania EURO 2012, zapewnienia bezpieczeństwa jej uczestnikom, głównie w aspekcie przeciwdziałania terroryzmowi – wyjaśnia gen. Bąk.
Po 11 września 2001 roku zamachy terrorystyczne stały się główną bolączką współczesnego świata. Skierowane zostały głównie przeciwko ludności cywilnej, aby wzniecić atmosferę strachu i chaosu sprzyjającą destabilizacji demokratycznych państwowości.
Zamachy dokonywane były w różnych miejscach, ale głównie tych, które gromadziły dużo osób. Kilka ostatnich lat w jasny sposób pokazało, że to przede wszystkim obiekty sportowe i imprezy o charakterze masowym są celem szczególnego zainteresowania współczesnych terrorystów. Fakt ten jest szczególnie zatrważający, zwłaszcza kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, że zbliżające się EURO 2012 będzie jedną z największych imprez sportowych organizowanych w ostatnich latach w Europie. W organizację tego przedsięwzięcia zostanie zaangażowane szerokie środowisko międzynarodowe, co sprawi, że wzrośnie ryzyko zagrożeń tej imprezy.

Przez dwa dni czyli 24 i 25 maja edukacyjno-rozrywkowe miasteczko „Planeta Energii" gościło w centrum Szczytna. Wizyta kosmicznej ekipy to nagroda główna dla uczniów z klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 6, którą dzieci zdobyły w organizowanym przez Grupę ENERGA edukacyjnym konkursie dla nauczycieli i najmłodszych uczniów.
Niemal 3 tysiące osób odwiedziło miasteczko „Planeta Energii", które na dwa dni wylądowało na Placu Juranda w Szczytnie. We wspólnej zabawie i nauce o energii elektrycznej uczestniczyło ok. 1,3 tysiąca uczniów z miejscowych szkół i przedszkoli oraz prawie 1,2 tysiąca dzieci, które popołudniami odwiedzały edukacyjną atrakcję z rodzicami.
W miasteczku ENERGI panowała gorąca atmosfera podsycana ciekawymi eksperymentami prezentowanymi przez przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz zabawami prowadzonymi przez animatorów. Pod charakterystycznymi sferycznymi namiotami goście mogli także obejrzeć film 3D o Energoludkach – mieszkańcach Planety Energii. W miasteczku dzieci dowiedziały się czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie i racjonalnie należy z niej korzystać.