Trącić Myszką 2012

/ [28.05.2012] Informatyka w szkole nie musi być nudna ...

< wróć do listy

Czy polska szkoła musi być śmiertelnie nudna? Czy zajęcia z informatyki muszą sprowadzać się do wypełniania arkusza kalkulacyjnego, albo do zabijania czasu na gry sieciowe? Czy można na informatyce w szkole budować i programować roboty, albo tworzyć inne zaawansowane działające konstrukcje ? Rozwiązaniem może być realizowany w tym roku projekt pt. "Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych" Pomysł jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a pierwsze efekty już zwróciły uwagę polskich nauczycieli. Program jeszcze trwa, ale już można wyciągnąć pierwsze wnioski z jego realizacji. W studiu będziemy gościli trenerów programu SWOI: Błażeja Gruszczyńskiego i Wiesławę Amietszajewą, oraz przedstawicieli Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania: prezesa Michała Woźniaka i Karolinę Bartołd-Michalak. Gośćmi będą też uczniowie IV LO, którzy na zajęciach koła informatycznego poznali Scratcha i Lazarusa i podzielą się swoimi opiniami na ten temat.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Główna nagroda w konkursie w Trącić myszką

Główna nagroda w konkursie - Arduino - to platforma, stworzona w oparciu o płytkę z mikrokontrolerem wraz z środowiskiem programistycznym służąca do tworzenia oprogramowania. Arduino może być wykorzystana do tworzenia samodzielnych interaktywnych obiektów, lub może być podłączona do komputera-hosta. Typowa płyta Arduino zawiera kontroler, cyfrowe i analogowe linie wejścia/wyjścia, oraz interfejs szeregowy, lub USB dla połączeń z komputerem-hostem. Komputer jest wykorzystywany do programowania kontrolera, oraz do interakcji w czasie działania z Arduino. Arduino pozwala na podłączenie, oraz odczyt wartości z przełączników, czujników oraz innych urządzeń wejściowych. Pozwala także na podłączenie peryferii, którymi może sterować np. diody LED, silniczki, itp. Arduino może działać w połączeniu z komputerem, komunikując się z przeróżnym oprogramowaniem. Może także stanowić niezależny, działający samodzielnie moduł. Językiem programowania platformy Arduino jest język C.

robot w budowie - foto FWiOO

Wyniki finału „TIK?-TAK!" i „eDukacja z Panem T.I.K.-iem - przewodnik multimedialny"

Zakończyła się II edycja konkursu TIK? TAK! pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i marszałków jedenastu województw, w tym województwa zachodniopomorskiego. Konkurs zakończył się dużym sukcesem. Wzięło w nim udział prawie 22600 uczniów i prawie 900 szkół z całej Polski. Finał Konkursu odbył się w Warszawie 17 maja 2012 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. W grupie gimnazjalistów uczestniczyło 14 najlepszych uczniów. Do finału zakwalifikował się Paweł Sendyk uczeń klasy II B z Gimnazjum nr 1 im. Olimpijczyków Polskich z Gryfina. Opiekę nad przygotowaniami do konkursu sprawowała Dyrektor Szkoły Joanna Bus i nauczyciel informatyki - egzaminator ECDL Waldemar Howil.
Paweł Sendyk odniósł sukces otrzymując w finale wyróżnienie. Pokonał na poszczególnych etapach konkursu kilka tysięcy gimnazjalistów z całej Polski. Otrzymał liczne nagrody w tym voucher na zdawanie egzaminów w ramach ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych), najbardziej znanego certyfikatu informatycznego w Europie. W Warszawie, podczas uroczystego zakończenia konkursu, zostały mu wręczone upominki ufundowane przez Pana Marszałka Olgierda Geblewicza.
Gimnazjum S.T.O. ze Szczecina zajęło pierwsze miejsce w rankingu szkół, w których najwięcej uczniów wzięło udział w konkursie. Natomiast Szkoła Podstawowa S.T.O. ze Szczecina zajęła w tej klasyfikacji wysokie 11 miejsce (na 100 szkół z Polski). Nagrodą za pierwsze miejsce były bezpłatne kursy języka angielskiego. Opiekunem uczniów był nauczyciel informatyki, egzaminator ECDL Przemysław Stecewicz.

budowanie robota - program SWOI - 2 - foto FWiOO

budowanie robota - program SWOI - 4 - foto FWiOO

Goście w studiu

Goście w studiu w czasie programu :-)

w czasie audycji - foto FWiOO

SWOI - 2012 - opinia dyrektora szkoły w Gryfinie

Europejskie mistrzostwa w piłce nożnej już za kilka dni! Co z tej okazji kupujemy w sieci? Tradycyjne szaliki czy flagi, a może jednoczęściowe dresy w barwach narodowych? Użytkownicy, którzy kupili gadżety wydali na nie średnio aż 95 zł. Bezdyskusyjnym hitem sprzedażowym okazują się flagi. Popularne są szaliki, różnego rodzaju nakrycia głowy w barwach narodowych jak czapki czy peruki. Na ulicach możemy spodziewać się udekorowanych samochodów, bo w podkategorii „Akcesoria do samochodów" znaczny wzrost sprzedaży odnotowany został w przypadku osłonek na lusterka i szyby, ale i proporczyków na samochody. Z pewnością będzie też głośno, bo Allegrowicze na potęgę kupują wuwuzele i gwizdki.
W co się ubiorą? Dużym zainteresowaniem cieszą się koszulki kibica, ciekawostką są dwustronne t-shirty. Nikogo nie powinien też zdziwić widok kibica ubranego w jednoczęściowy dres w biało-czerwonej kolorystyce. Popularne stały się również zestawy w skład, których wchodzą zazwyczaj koszulka z szalikiem, czapką i flagą. Panie dodatkowo mogą przyodziać kolczyki w kształcie piłki czy mapy Polski, a to wszystko oczywiście w narodowych kolorach. Wśród młodszych Użytkowników równie chętnie kupowane są oficjalne maskotki tych mistrzostw oraz karty z piłkarzami. Sporym zainteresowaniem cieszą się także monety, emitowane specjalnie na tę okazję, min. przez NBP.

SWOI - 2012 - opinia nauczyciela informatyki ze szkoły w Gryfinie

Zajęcia w pracowni komputerowej - programowanie robota

programowanie robota - program SWOI - 3 - foto FWiOO

program SWOI - 7 - foto FWiOO

program SWOI - 6 - foto FWiOO

program SWOI - 5 - foto FWiOO

SWOI - 2012 - opinia przedsatwiciela FWiOO podczas wizyty w Gryfinie