Trącić Myszką 2012

/ [28.05.2012] Informatyka w szkole nie musi być nudna ...

< wróć do listy

pierwsze kanty w sieci przed Euro 2012

HP poinformowało o wprowadzeniu nowych rozwiązań służących obniżeniu kosztów działania przedsiębiorstwa. Zaprojektowany dla branży takiej jak edukacja, ochrona zdrowia i sprzedaż terminal HP t410 AiO pobiera jedynie 13 wat energii za pośrednictwem przełącznika PoE zapewniając dużą optymalizację energetyczną. Łączy on ekran o przekątnej 47cm (18,5") z terminalem smart zero w jednej kompaktowej obudowie, co czyni z niego rozwiązanie dla środowisk o ograniczonej przestrzeni, w których liczy się energooszczędność, takich jak szkoły i telefoniczne centra obsługi klienta. Terminal nie wymaga żadnego zewnętrznego zasilania, ponieważ jest zasilany za pośrednictwem połączenia Ethernet. Jest to czystsze, bardziej niezawodne źródło zasilania i wymaga mniejszej ilości kabli oraz krótszego czasu konfiguracji.

Street view bis

Połowa Polaków korzysta z bankowości elektronicznej.

Jeszcze 10 lat temu jedynie 2% klientów banków zarządzało swoimi finansami przez Internet. Jednak z najnowszych danych przygotowanych przez TNS Polska dla Banku Zachodniego WBKi wynika, że w pierwszym kwartale 2012 roku odsetek klientów korzystających z usług bankowości elektronicznej osiągnął już 49%.
Najnowsze badania wskazują, że Polacy nadal najczęściej korzystają z usług bankowych w placówkach. Aż 68% respondentów deklaruje, że oddział stanowi dla nich główny kanał komunikacji z bankiem. Jednak częstotliwość wykorzystania placówek bankowych jest znacznie niższa niż bankowości internetowej. Tylko 30% klientów deklaruje, że odwiedza oddziały klika razy w miesiącu, zaś z bankowości elektronicznej kilka razy miesiącu korzysta już 85% respondentów.
Użytkownicy bankowości internetowej są młodzi, mieszkają w dużych miastach i są dobrze wykształceni. Odsetek korzystających z bankowości internetowej rośnie wraz ze wzrostem wykształcenia. Z bankowości internetowej korzysta niemal trzech na czterech (71%) klientów z wyższym wykształceniem. Wśród osób z wykształceniem podstawowym odsetek ten wynosi zaledwie 10%. Jednocześnie ponad połowa mężczyzn (52%), będących klientami banków, korzysta z bankowości internetowej, wśród kobiet ten odsetek jest niższy i wynosi 46%.
Dużą popularność bankowości internetowej można traktować jako trend prekursywny dla wschodzącej bankowości mobilnej. Obecnie z usług bankowości mobilnej korzysta podobny odsetek klientów banków jak jeszcze 8 lat temu z usług bankowości internetowej – dodaje Marcin Idzik.

Coraz większa popularność bankowości internetowej bierze się nie tylko z dużej regularności jej wykorzystywania, ale również z ciągłego poszerzania dostępnych usług w formule „na klik".
Klientom już nie wystarcza jedynie realizowanie płatności przez Internet, coraz częściej chcą oni zarządzać całościowo swoimi finansami on-line. Za tymi oczekiwaniami podąża przenoszenie większości usług bankowych do sieci – komentuje Miłosz Brakoniecki, dyrektor Bankowości Elektronicznej i Kart Debetowych w Banku Zachodnim WBK. Obecnie mogą bez wychodzenia z domu, jedynie za pośrednictwem Internetu, brać kredyty gotówkowe, zakładać lokaty, inwestować w fundusze, ulokować gotówkę na koncie oszczędnościowym lub uruchomić limit kredytowy – dodaje Miłosz Brakoniecki.

niebezpieczne ataki

Czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha?

HTML5 stał się w ostatnim czasie bardzo modnym tematem w Sieci. Mimo, że to stosunkowo nowa technologia, jej rozwój przebiega bardzo dynamicznie. Pośród poradników i artykułów opisujących techniczne aspekty HTML5 bardzo często można natrafić na rozważania na temat wojny nowego standardu z Flashem. Zdaje się jednak, że dziś dyskusja na temat możliwości zastąpienia Flasha przez HTML5 jest pozbawiona sensu. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów.
Flash jest już z nami od roku 1996, podczas gdy HTML5 ma dopiero kilka lat i co więcej, nie jest jeszcze ukończony. Z drugiej strony, niezbyt często witryna internetowa jest zbudowana w samym Flashu. Przeważnie plik Flash jest osadzany na stronie HTML lub XHTML i obydwie technologie po prostu współistnieją obok siebie.
Sam HTML5 nie pozwala budować zaawansowanych stron i aplikacji internetowych bez użycia innych języków lub standardów, np. Java Script czy CSS, a rozwój narzędzi deweloperskich tworzonych z myślą o tej technologii jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium.
Standard Flash od czasu swojego powstania zdążył wytworzyć wokół siebie zaawansowaną infrastrukturę. Znaczna część internetowych biznesów opiera na nim swoje działanie i model zarabiania. Należy tu wymienić zarówno strony z grami online, filmami, jak i przede wszystkim wszelkie witryny wyświetlające banery reklamowe.

Czy możemy więc oczekiwać, że duże firmy porzucą sprawdzone rozwiązania biznesowe dla rozwoju otwartych standardów sieciowych? Jest to bardzo wątpliwe. A nawet jeśli, to nie nastąpi to z dnia na dzień. Najważniejsze jest jednak to, że nie muszą one tego robić, aby HTML5 mógł swobodnie rozwijać się w swoim tempie.
"Ważnym aspektem przy wyborze technologii webowej jest jej kompatybilność z różnymi urządzeniami i przeglądarkami. Obecnie Flash wypada tutaj znacznie lepiej. Każde urządzenie wyposażone w odpowiednią "wtyczkę" może wyświetlać treści flashowe. Dużym problemem jest jednak platforma iOS - firma Apple, zdecydowała się bowiem nie wspierać tego standardu" - mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.
Flash i HTML5 to dwa różne narzędzia i wybór tego, które z nich zastosować, powinien być ściśle uzależniony od celu, jaki chcemy osiągnąć. Rozważania na temat tego, czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha, nie mają w tym momencie sensu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że oba rozwiązania będą istnieć obok siebie jeszcze wiele lat.

ITU Telecom World 2012

Kaspersky Lab informuje o podjęciu współpracy z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym (ITU), agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. technologii telekomunikacyjnej, w celu opracowania kluczowych elementów debaty podczas ITU Telecom World 2012.
Dyskusje na wysokim szczeblu będą prowadzone podczas szczytu przywódców w ramach wspomnianego wydarzenia. Rozpatrywane będą takie kwestie, jak łagodzenie zagrożeń ze strony dużych, skoordynowanych cyberataków na szczeblu krajowym oraz wzmocnienie międzynarodowej współpracy. Dyrektor generalny Kaspersky Lab, Jewgienij Kasperski, wygłosi główne przemówienie, wskazując na ogromny rozmiar i globalny charakter dzisiejszych cyberzagrożeń.
Komentując współpracę, sekretarz generalny ITU, Hamadoun Touré, powiedział: „Cyberbezpieczeństwo to jedno z głównych wyzwań, jakim musimy stawić czoła na szczeblu globalnym. ITU cieszy się, że może korzystać z wiedzy i doświadczenia firmy Kaspersky Lab podczas organizacji sesji poświęconych cyberbezpieczeństwu w ramach Telecom World 2012 i skupi się na nakreśleniu krytycznej, szerokiej i prawdziwie globalnej natury problemów bezpieczeństwa, z którymi zmagamy się – jak również najlepszych sposobów pokonania ich".

Mówiąc o ITU Telecom World 2012, Jewgienij Kasperski zauważył: „Cyberbezpieczeństwo stanowi coraz większy globalny problem, który dotyczy każdego z nas. Dlatego ważne jest, abyśmy wykorzystali międzynarodową platformę, jaką stanowi tak istotne wydarzenie jak ITU Telecom World 2012, aby prowadzić wszechstronną i właściwą debatę, niezbędną do pokonania tego problemu".
Cyberbezpieczeństwo jest jednym z wielu głównych tematów, które zostaną podjęte podczas ITU Telecom World 2012 (14-18 października 2012 r. w Dubaju) w ramach agendy, która skupi się na określeniu wpływu fundamentalnych trendów w technice, które kształtują nasz sposób życia.

Komputer matka czyli jak technologia IT trafiła pod strzechy

W tym roku mija 30 lat od powstania pierwszego małego komputera domowego. ZX Spectrum zrewolucjonizował ówczesny rynek IT. Dzięki angielskiej firmie Sinclair komputer trafił pod strzechy.
Dziś parametry tego pierwszego domowego komputera mogą bawić, ale w latach '80 był on prawdziwym rarytasem informatycznym. Dostępny na początku z pamięcią 16 KB lub 48 KB (przy 16 KB ROM) i z procesorem Z80A 3,5 MHz doczekał się kolejnych modeli oraz licznych klonów. „Nawet w Polsce produkowano w domowych warunkach egzemplarze z polską klawiaturą. Powstawały w garażach niczym kremy do pielęgnacji ciała czy kleje budowlane, które do dziś królują na naszym rynku. – wspomina Artur Gruszczyński – Dyrektor Pionu Handlowego CK ZETO SA. – Zainspirowane sukcesem Spectrum wrocławskie Zakłady Elektroniczne Elwro wypuszczały z taśmy komputery Elwro 800 Junior - tak małe, że mieściły się w obudowie dziecięcych organków. W gdańskich zakładach Unimor powstawały zaś w tym czasie mikrokomputery z serii z serii Unipolbrit 2086. To był prawdziwy boom domowych komputerów."

Jak widać rynek tylko czekał i nie zniechęciła go nawet cena, która już wtedy – jak przystało na sprzęt IT - dość szybko spadała. Po pierwszych sześciu miesiącach sprzedaży ZX Spectrum można już było kupić za 99 GBP (wyjściowa cena 125 GBP). „Kolorowy obraz dostępny za mniej niż 100 GBP był czymś przełomowym na rynku monitorów i ekranów nawet telewizyjnych" – dodaje Gruszczyński. Bowiem kolejnym przełomem marki Sinclair było siedem kolorów, które komputer wyświetlał w dwóch odcieniach jasności. Zmianę tę podkreślał charakterystyczny logotyp z tęczą zamieszczany na klawiaturze oraz oznaczenie „Colour". Czynniki technologiczne oraz biznesowe, wsparte trafioną kampanią reklamową sprawiły, że Sinclair nie nadążał z produkcją i realizacją bieżących zamówień.
Czym jeszcze zachwycił domatorów ten nieco większy od kartki A5 komputer? Walorami edukacyjnymi, podkreślanymi przez akcje marketingowe? Z pewnością innowacyjna była klawiatura i jej gumowe klawisze, które dawały możliwość nowego wprowadzania programów przy użyciu nie tylko symboli ale i symboli połączonych z przyciskami Caps i/lub Shift. Kolejne projekty wprowadziły też centralnie usytuowany pod główną częścią klawiatury klawisz Space. „To co w latach '80 wymagało przyzwyczajenia i poskromnienia nowego sposobu programowania, dość szybko trafiło pod strzech. – jak zauważył dyr. Gruszczyński - Dziś pisanie na klawiaturze nie sprawia większego problemu przeciętnemu użytkownikowi."
ZX Spectrum przewidywał podłączenie urządzeń peryferyjnych, t.j. drukarki czy szybkie pamięci masowe ZX Microdrive, a także posiadał gniazdo współpracy z magnetofonem oraz telewizorem. I chociaż powstało wiele dedykowanych gier (n.p.: AticAtac, Chess, Commando, Cookie, Death Chase, Express, Fred, Jet Pac, Jet Set Willy, Jumping Jack, Knight Lore, Manic Miner, Ms. Pacman, Pinball, Ping Pong, PSSST, Back To Skool, Tapper) to zabrakło w nim portu joysticka.
Kolejne modele miały wzbogacone nie tylko RAM i ROM ale i dawały ulepszone możliwości muzyczne. Gruszczyński przypomina, że na ZX Spectrum napisano tysiące programów, w tym użytkowych, których „następcy" tworzą popularny i powszechnie dziś stosowany pakiet MS Office, t.j.: Tasword – edytor tekstu czy VU-Calc - arkusz kalkulacyjny.
Zaawansowanie technologiczne pozwoliło mu się wpisać w swoje czasy: podziemna „Solidarność" przeprowadziła na nim akcję sabotażową telewizji polskiej w 1985 roku, którą Buck Bloombecker zaliczył do jednych z najbardziej spektakularnych aktów hackerskich na świecie. Używano go do montażu efektów specjalnych w filmach (m.in. „Seksmisja"), do kodowania programów na płytach winylowych, a nawet do projektowania graficznego.
Wśród osób, które pracowały nad ZX Spectrum z pewnością warto wymienić samego Sir Clive'a Sinclaira, który za stworzenie właśnie tego domowego komputera otrzymał w 1983 roku od królowej tytuł lordowski. Był on autorem również innych mikro urządzeń, z których korzystamy dziś powszechnie. Kieszonkowe kalkulatory, radioodbiorniki mieszczące się w słuchawce wkładanej do ucha, minitelewizory, zegarki z wbudowanym radiem oraz wiele innych to właśnie dzieła Lorda Sinclaira.
A zatem wynalazcy jak i komputerom domowym życzymy stu lat!

Artykuł CK ZETO

spectrum foto CK ZETO