Trącić Myszką 2012

/ [21.05.2012] Bliżej gwiazd ...

< wróć do listy

Loty w kosmos to marzenie każdego chłopca, który zapytany - "Kim chcesz być w przyszłości?" - odpowiada bez zająknienia - "Kosmonautą!" Marzenie to towarzyszy ludziom od czasu, gdy spojrzeli w niebo i ujrzeli gwiazdy. Jak tam dotrzeć to hamletowskie pytanie, ale ... ale ... 13.02.2012 miał miejsce start najnowszej z europejskich rakiet – Vegi, a na orbitę trafił pierwszy polski studencki satelita PW-Sat. Satelita został zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Biura Edukacyjnego ESA. Jak zbudować satelitę?, jak sterować nim z Ziemi?, co dzieje się dalej z PW-Sat i jaki stoją przed nim zadania, tego dowiedzą się Ci którzy posłuchają tego wydania magazynu komputerowego "Trącić Myszką" Naszymi gośćmi będą Maciej Urbanowicz z Students' Space Association i Michał Smereczyński z Fundacji Aegis. Porozmawiamy też oczywiście o komputerach w kosmosie, sterowaniu satelitami na odległość, oraz przyszłości lotów kosmicznych.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

PW-Sat, the first polish student satellite from Wikipedia i PW-Sat

Najzabawniejsze interwencje u Klientów PCDOC

Pogotowie komputerowe PCDOC po raz kolejny dzieli się najbardziej zabawnymi zgłoszeniami, z którymi eksperci sieci zmierzyli się w trakcie swojej pracy. Przedstawione poniżej historie są relacjami z autentycznych wizyt u Klientów, korzystających z usług z PCDOC.

Co na to żona?

Serwisanci otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, który poprosił o usunięcie erotycznych reklam w formie pop-upów. Swoją prośbę motywował tym, że nie chce, aby małżonka Klienta zapoznała się z ich treścią. PC Doctor poinformował, że tego typu reklamy są najczęściej spowodowane zainstalowaniem na komputerze oprogramowania typu ad-ware, którego usunięcie nie sprawi pracownikowi pogotowia komputerowego najmniejszego problemu. Klient na to stwierdził, że owszem, prosi o odinstalowanie programu, jednocześnie prosząc o poradę, jak reklamę przywrócić, gdy żony nie będzie w domu...

Irytujące komunikaty

Klient zauważył, że najpewniej jego komputer zainfekowany jest wirusami. Serwisant po przybyciu na miejsce i diagnozie komputera potwierdził przypuszczenia właściciela sprzętu. Po usunięciu wirusów zarekomendował instalację programu antywirusowego, na co Klient stwierdził, że nie chce, gdyż poprzedni cały czas wyświetlał mu w rogu ekranu irytujące komunikaty o wykryciu szkodliwego oprogramowania. Od momentu jego deinstalacji uciążliwy problem więcej się nie pojawił.

Archiwum - foto pwsat

dr Maciej Laskowski - żonie zawdzięczam pomysł jak nie zginąć w mieście!

Archiwum - foto pwsat 2

Dane przechowywane w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, mogą łatwo wpaść w ręce cyberprzestępców. Jest to niepokojący wniosek, do jakiego doszli eksperci z Kaspersky Lab w oparciu o badanie przeprowadzone przez Harris Interactive w okresie luty-marzec 2012 r. Aby zrozumieć stosunek klientów do współczesnych technologii oraz zagrożeń bezpieczeństwa, firma przeprowadziła badanie obejmujące prawie 9 000 użytkowników urządzeń mobilnych ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Rosji.
Badanie wykazało, że około 70% właścicieli tabletów i 53% użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje darmowe publiczne hotspoty Wi-Fi w celu korzystania z zasobów online. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów uzyskania dostępu do internetu na urządzeniach mobilnych.
Wydaje się, że wielu użytkowników nie jest świadomych zagrożeń związanych z darmowymi sieciami Wi-Fi, w szczególności tego, że przesyłane w ten sposób dane mogą być łatwo przechwycone przez cyberprzestępców. Dane te mogą obejmować nawet loginy do systemów bankowości online. Jest to szczególnie alarmujące zjawisko, zważywszy że przechwytywanie poufnych danych finansowych stanowi największy powód do niepokoju dla około 60% użytkowników. Problem pogarsza dodatkowo fakt, że urządzenia mobilne są na ogół słabiej chronione przed nieautoryzowanym dostępem niż komputery stacjonarne czy laptopy.

Archiwum - foto pwsat 3

Projekty Open Surce - sposoby organizacji i finansowania - nowa książka

Archiwum - foto pwsat 4