Trącić Myszką 2012

/ [11.06.2012] Hakerspace pod skrzydłami Aegis

< wróć do listy

Gra bez ryzyka - bezpieczeństwo - archiwum Trend Micro

Netcamp o Facebook API, zarządzaniu wirtualnym zespołem oraz e-learningu

W czwartek 21 czerwca o godz. 17:30 Fundacja Netcamp zaprasza na kolejne spotkanie IT w Szczecinie. Mateusz Belattaf z Fanpoint'a wyjaśni jak wykorzystać Facebook API tworząc aplikację na tą platformę, Maciej Zagozda z Taskbeat opowie o zarządzaniu wirtualnym zespołem, a Dmitrij Żatuchin z Edustation pokaże jak można uczyć się za darmo języków obcych w sieci.
W marcu 2011 we Wrocławiu wystartował serwis Edustation.pl umożliwiający naukę języków obcych za darmo. Dzisiaj działa już wersja rosyjska i hiszpańska, a użytkownicy z całego świata zaczynają dołączać do międzynarodowej społeczności. Podczas prezentacji Dmitrij przedstawi historię powstania, uruchomienia, rozwoju serwisu oraz rady dla startujących na rynku rosyjskim.
Spotkanie odbędzie się w klubie Free Blues Club przy ul. Powstańców Wielkopolskich 20 o godz. 17:30 w Szczecinie. Organizatorzy planują też transmisje online z wydarzenia. Po prezentacjach będzie czas na branżowe rozmowy przy pizzy lub wspólne oglądanie meczu EURO 2012.

Kochasz stare radia? - posłuchaj audycji z 3.01.2012.

Oglądasz Euro 2012 w publicznych miejscach? Uważaj na złodziei smartfonów!

Podczas publicznych imprez, które gromadzą rzesze widzów, takich jak wspólne oglądanie meczy piłkarskich, nierzadko zdarza się, że ktoś gubi swój smartfon. Te 90 minut to również idealna okazja dla złodziei telefonów. Dlatego osoby uczestniczące w takich imprezach powinny poświęcić chwilę, by przygotować plan działania na wypadek utraty smartfonu. Gdy jesteśmy całkowicie pochłonięci meczem piłki nożnej, często tracimy z oczu nasze cenne rzeczy. To idealna okazja dla złodzieja, który tylko czeka na to, żeby ulotnić się z cudzymi smartfonami.

Plan działania na wypadek sytuacji kryzysowej
Jeszcze kilka lat temu utrata telefonu komórkowego była niezwykle przykrym zdarzeniem – nie dość, że użytkownik był pozbawiany swojego nierzadko drogiego sprzętu, konieczne było zalokowanie karty SIM, aby nieuczciwy znalazca nie mógł dzwonić i wysyłać SMS-ów na rachunek ofiary. Jednak w porównaniu z tym utrata smartfonu w dzisiejszych czasach to znacznie większy problem. Dzieje się tak, ponieważ to wielofunkcyjne urządzenie jest czymś więcej niż drogim telefonem – smartfon umożliwia dostęp do całej prywatnej komunikacji, a nierzadko również do danych firmowych. Dzisiaj złodziej telefonu może wyrządzić o wiele większą szkodę niż kilka lat temu, gdy telefony komórkowe były mniej zaawansowane. Z tego powodu plan działania na wypadek utraty urządzenia jest absolutną koniecznością i obejmuje przygotowanie kluczowych danych dotyczących smartfonu: numeru serwisowego dostawcy, identyfikatora klienta, numeru telefonu, 15 cyfrowego identyfikatora IMEI oraz numeru karty SIM.

Co zrobić w przypadku kradzieży smartfonu?

Krok 1. Zadzwoń na swój smartfon z innego telefonu. Być może tylko zapodziałeś smartfon i w pobliżu odezwie się znajomy dźwięk. Niewykluczone jest także, że odbierze uczciwy znalazca i poinformuje Cię, gdzie możesz odzyskać swój sprzęt.

Krok 2. Spróbuj zlokalizować swój smartfon. Jeżeli na smartfonie zainstalowane jest oprogramowanie bezpieczeństwa, typu Kaspersky Mobile Security lub podobne, możesz zlokalizować go, wysłać specjalną wiadomość SMS, a w razie konieczności – zdalnie usunąć wszystkie swoje dane.

Krok 3. Zablokuj kartę SIM. Jeżeli jesteś pewien, że smartfon przepadł na dobre, powinieneś natychmiast zablokować kartę SIM, niezależnie od tego, czy masz telefon „na kartę", czy abonament. Jeżeli przygotujesz się na taką ewentualność, mając pod ręką wszystkie dane dotyczące swojego telefonu, będziesz mógł zadzwonić do swojego dostawcy usług telefonii komórkowej i poprosić o zblokowanie karty SIM.

Krok 4. Zgłoś sprawę policji. Jeżeli smartfon zostanie skradziony, powinieneś zgłosić to odpowiednim organom. Również w tym przypadku będziesz potrzebował wspominanych wcześniej danych. Identyfikator IMEI – numer seryjny urządzenia – będzie istotnym dowodem, w razie gdyby udało się odzyskać sprzęt.

Konftel300W - archiwum

Licealiści rozbroili bombę

Troje licealistów z Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie rozbroiło bombę podłożoną pod Giełdą Papierów Wartościowych. Na szczęście ładunek wybuchowy był wirtualny... a giełda znajdowała się w laboratorium finansowym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Żeby ją zdetonować wystarczyło rozwiązać łamigłówki i zagadki logiczne przygotowane przez uczelnię podczas oryginalnego Dnia Gier.
Bomba pod Giełdą Papierów Wartościowych była jedną z 2 głównych gier terenowych, przygotowanych na Game Day WSIiZ. Uczniowie, z wypiekami na twarzach biegali od laboratorium do laboratorium, rozwiązując łamigłówki i zagadki logiczne, wykorzystując nowoczesne narzędzia uczelni. Najszybciej poradziło sobie trio z  Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.

- Ta gra była super! Wciągnęła nas na maksa! Zadania były bardzo interesujące, wymagały wiedzy i kreatywności. Czuliśmy się jak antyterroryści! Game Day to super pomysł! Poznaliśmy WSIiZ, super kampus, wypasione laboratoria! Odlot – komentują na gorąco zwycięzcy gry.

W kolejnej grze terenowej „Napad na skarbiec" zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Gracze, podzieleni na grupy, wcielili się w dziennikarzy śledczych. Rozwiązywanie kolejnych zadań na terenie całego kampusu doprowadziło do wykrycia sprawców napadu stulecia.
Oprócz gier terenowych, logicznych i ekonomicznych uczelnia przygotowała podczas nietypowego dnia otwartego mnóstwo innych, równie ciekawych atrakcji. Były warsztaty grafiki komputerowej, paintball i park linowy, a nawet  jazda konna, makijaże i zdobienie paznokci oraz warsztaty salsy i zumby, a na koniec grill.

- Szczerze mówiąc, liczyliśmy na to, że taka oryginalna forma dnia otwartego zostanie odebrana pozytywnie, ale nie spodziewaliśmy się aż tak ogromnego zaangażowania i pasji młodych ludzi. Bardzo nas to cieszy. Uczelnia stawia na wiedzę praktyczną, przekazywaną w interesującej formie, z użyciem nowoczesnych narzędzi i to zaprezentowaliśmy z sukcesem. Do dyspozycji studentów mamy aż 70 laboratoriów. Kampus jest świetnie zorganizowany i wyposażony – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Bomba 2 - foto WSIiZ

Bomba 1 - foto WSIiZ

Bomba 3 - foto WSIiZ

Bomba 4 - foto WSIiZ