Trącić Myszką 2012

/ [11.06.2012] Hakerspace pod skrzydłami Aegis

< wróć do listy

elektronika twardego dysku - foto Kroll Ontrack

tablet do tornistra

Bezpieczne zakupy online - archiwum foto Trend Micro

Konferencja w Dubaju

Flame zagraża...

Złośliwe oprogramowania o nazwie Flame zagraża. Posiada więcej funkcji niszczących niż mogłoby się wydawać, co kwalifikuje go do najbardziej wyrafinowanych zagrożeń w historii. To czy jest najbardziej skomplikowany jest przedmiotem dyskusji – nie używa technik ukrywania kodu, ani nie zawiera żadnych nowych funkcjonalności szkodnika. Dlaczego więc jest tak wyjątkowym?
„Flame jest inny! Rozmiar pliku jest duży, jego złożoność ogromna, a jego możliwości ... cóż widzieliśmy je wcześniej. Jednak bardzo trudno będzie i jest określić liczbę zainfekowanych komputerów teraz i w przyszłości, ponieważ skutecznie usuwa się z zainfekowanej maszyny." – mówi Łukasz Nowatkowski, Dytektor Techniczy w G Data Software.
Po analizie złośliwego oprogramowania potwierdziliśmy niektóre z elementów odkrytych przez CrySyS Lab oraz Kaspersky Labs. W większości informacji prasowych dowiesz się o nowo odkrytym narzędziu. Flame został ochrzczony jako nowe, wyrafinowane zagrożenie w całej historii przemysłu cyberprzestępczego. Z pewnych względów tak jest!
Ponieważ głównym celem robaka jest kradzież danych na szeroką skalę, analitycy będą musieli zbadać dokładnie, co, gdzie i kiedy oraz do kogo przesyłane są dane pozyskane przez szkodnika. Na razie nie wiadomo, czy program został stworzony dla szpiegowania rządów, graczy, przemysłu w celu przeprowadzenia ukierunkowanego ataku?

W najbliższym czasie dowiemy się czy kod szkodnika zostanie poprawiony aby ustrzec go przed wykryciem? Jak długo mogło działać to oprogramowanie w naszych systemach. Jak wszyscy, będziemy mieć oko na rozwój sytuacji.

Odzyskiwanie danych - foto Strongrecovery

Kibic dobrze poinformowany

Internetowy serwis Panoramy Firm został uaktualniony o informacje przydatne w czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Postawiono szczególny nacisk na aktualność danych kontaktowych hoteli, pensjonatów czy hosteli, taksówek, pubów, dodano informacje o stadionach. Wyszukiwarka wskaże strefy kibica, na czas Mistrzostw w internetowej Panoramie Firm utworzono specjalną branżę strefy kibica.
„Przed tak ważną imprezą postaraliśmy się o aktualizację danych istotnych z punktu widzenia kibiców. Szczególny nacisk kładziemy na użyteczne informacje dotyczące hoteli, pensjonatów, hosteli, barów, pubów oraz taksówek w miastach, w których odbędą się rozgrywki lub też przebywają reprezentacje. Akcja weryfikacji danych objęła kilka tysięcy firm. Aktualizujemy takie dane jak adres, numer telefonu czy strona www – mówi Magdalena Wypychowicz, dyrektor marketingu Eniro Polska. „Polscy entuzjaści piłki nożnej przyjeżdżający do miast biorących udział w organizacji Mistrzostw będą dobrze poinformowani" – dodaje. „Zbieramy szczegółowe dane dotyczące Stref Kibica, publikujemy bezpłatnie ich wizytówki w czasie Mistrzostw, przykładem jest Strefa Kibica w Poznaniu, której oferta zawiera na przykład harmonogram atrakcji muzycznych, godziny otwarcia itp." – wyjaśnia. Miasta, w których odbędą się mecze, czeka oblężenie. Kibice będą się przemieszczać i dotarcie do informacji z pewnością ułatwi im telefon komórkowy.

Zadowolenie z pracy

Zadowolenie z pracy - ankieta raport Goldenline - archiwum

Raport Goldenline - archiwum

Raport Goldenline - archiwum

Piłkarski Babiniec!

Od zeszłego tygodnia w portalu NK działa grupa poświęcona Euro 2012. W jej ramach znawcy piłki nożnej mogą typować wyniki nadchodzących meczów. Najskuteczniejszy typujący wygra wyjazd na mecz FC Barcelona - Real Madryt. W portalu pojawiła się aplikacja, dzięki której Użytkowniczki mogą wybierać naj...przystojniejszego piłkarza mistrzostw. „Nasze Użytkowniczki zaskoczyły nas już niejednokrotnie. Okazuje się, że to one są aktywniejsze, jeśli chodzi o korzystanie z funkcji NK na urządzeniach mobilnych. To także Panie, uogólniając, są aktywniejsze pod względem dodawania video czy zdjęć do portalu. Spodziewamy się, że będą ochoczo brały udział w walce o wyjazd na bój Barcy i Królewskich, niemniej jeśli będą chciały się oderwać od taktyki, typowania, planowania, aplikacja na Piłkarskim Babińcu z pewnością im w tym pomoże" – mówi Joanna Gajewska, rzecznik NK, kibicująca na mistrzostwach Polakom i Irlandczykom.

DS1512 - archiwum

Apple na celowniku cyberprzestępców

Po spokojnym 2011 r., w którym twórcy sieci zainfekowanych komputerów nie wymyślili niczego nowego, rok 2012 zaczął się od mocnego uderzenia. W pierwszym kwartale cyberprzestępcy po raz pierwszy wykorzystali „bezplikowy" szkodliwy program w celu zbudowania botnetu. W okresie tym została również wykryta sieć zainfekowanych maszyn o liczbie infekcji na poziomie zbliżonym do botnetów działających na systemach Windows oraz sieć zombie złożona z 700 000 komputerów Mac.
Wśród rosnącej liczby problemów związanych ze szkodliwym oprogramowaniem dla Maków znalazł się również wzrost liczby ataków ukierunkowanych na ten system. Użytkownicy muszą być czujni wobec ryzyka ataków cyberprzestępczych na organizacje, które wykorzystują zarówno platformy Windows, jak i Mac. W pierwszym kwartale 2012 r. jeden z incydentów dotyczył użycia przez cyberprzestępców dwóch trojanów – jednego dla Maka, drugiego dla Windowsa – w celu uzyskania dostępu do poufnych danych. W zależności od tego, który system operacyjny był wykorzystywany na atakowanej maszynie, ładowany był odpowiedni szkodliwy program. Oba trojany otrzymują polecenia z jednego centrum kontroli. Aby przeniknąć do systemu, cyberprzestępcy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach, która występuje w środowisku Windows oraz Mac OS X; skuteczny atak umożliwił im kontrolę nad zainfekowaną maszyną.

„Sądząc po tempie tworzenia nowego szkodliwego oprogramowania wykorzystywanego w ukierunkowanych atakach na system Mac OS X, tworzenie tych programów nie jest zajęciem zbyt skomplikowanym dla cyberprzestępców. Jednocześnie, beztroskie podejście wielu użytkowników Maków w połączeniu z brakiem ochrony na ich komputerach sprawia, że platforma ta jest najsłabszym ogniwem w firmowych systemach bezpieczeństwa" – powiedział Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania w Kaspersky Lab.
Po czterech miesiącach przerwy autorzy Duqu wrócili do pracy: w I kwartale 2012 r. został wykryty nowy sterownik Duqu o funkcjonalności podobnej do poprzednich wersji. Różnica w kodzie była nieznaczna - wszystkie zmiany miały na celu uniknięcie wykrycia. Główny moduł Duqu związany ze sterownikiem nie został jeszcze znaleziony.
„Nasze założenia okazały się słuszne: trudno oczekiwać, że projekt, w który zainwestowano dużo pieniędzy, tak jak w przypadku rozwoju Duqu i Stuxneta, zostanie nagle wstrzymany. Cyberprzestępcy postąpili tak jak zwykle – zmienili kod, aby szkodnik uniknął wykrycia i kontynuował ataki" – powiedział Aleksander Gostiew, główny ekspert ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab.

Archiwum - foto Elset

SKO ... w sieci

Elektroniczne konto dla ucznia, szkoły i rady rodziców oraz pierwszy w Polsce serwis bankowości internetowej dla dzieci na dobre zagościły w Szkolnych Kasach Oszczędności. To dawno zapowiadane zmiany rewitalizacji programu edukacji finansowej dla uczniów.
- Coraz młodsze pokolenia na co dzień korzystają z nowych technologii. Nowe Szkolne Kasy Oszczędności to wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom. Jestem przekonany, że umiejętności i wiedza zdobyte dzięki temu najstarszemu w Polsce programowi edukacji finansowej, będą procentować w przyszłości. Bank zyska klientów świadomie zarządzających swoimi środkami, którzy zostaną z nim na długo. Rewitalizacja programu to element długoterminowej strategii PKO Banku Polskiego - mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Wprowadzenie pakietu bezpłatnie prowadzonych kont dla uczniów, szkół i rad rodziców to jedna z najważniejszych zmian w programie modernizacji Szkolnych Kas Oszczędności. Do tej pory środki gromadzone były na wspólnej książeczce SKO szkoły, a dzieci monitorowały stan swoich oszczędności wyłącznie poprzez wpisy w papierowych książeczkach. Obecnie SKO proponuje pięć rodzajów kont dla trzech grup odbiorców, dzięki czemu oszczędności lokowane są na koncie dziecka, szkoły lub rady rodziców.
Do lamusa odchodzi książeczka SKO, która towarzyszyła milionom Polaków od ponad 75 lat. Teraz każdy uczeń oszczędzający w SKO otrzyma legitymację przygotowaną na wzór karty płatniczej ze swoim indywidualnym numerem konta SKO, na które można dokonać przelewu lub wpłaty z dowolnego banku lub poczty.