Trącić Myszką 2012

/ [27.02.2012] Fundacja Aegis - Open Source w Polsce pod parasolem

< wróć do listy

Global Jam - 1 fot. Łukasz Kowalik
W tegorocznej edycji Global Service Jam wzięło udział 2061 osób z 85 miast z 40 państw całego świata. Powstało blisko 350 nowych usług, które zostały opublikowane w Internecie. Informacje o konkursie, oraz powstałe projekty są dostępne na stronie www.planet.globalservicejam.org na zasadach Creative Commons.

Global Jam - 2 fot.Łukasz Kowalik
Budżet Global Service Jam jest prawie zerowy, przy organizacji nie są zatrudniane żadne osoby. Okazuje się jednak, że dzięki zaangażowaniu ludzi z całego świata udało się już po raz drugi zorganizować ogólnoświatową imprezę.

Global Jam - 3 fot. Lukasz Kowalik
Markus Hormess i Adam Lawrence, pomysłodawcy globalnego Service Jamu, podsumowując tegoroczną edycję zwrócili uwagę na niemałą ilość wpisów na Tweeterze.

Action - polski producent serwerów dostarczył do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych czyli CERN 1221 serwerów Actina Solar. Prawie 17 ton rozwiązań serwerowych dołączyły do 1132 serwerów tej marki pracujących w CERN od października 2010 roku.
- "Cieszy nas fakt, że produkowane przez nas serwery zasłużyły sobie na uznanie i zaufanie specjalistów z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, kolejne dostawy serwerów do CERN są najlepszym świadectwem na to, że polskie rozwiązania serwerowe mogą bez kompleksów konkurować z największymi globalnymi markami" – powiedział Edward Wojtysiak z Action.

2353 serwery łącznie zostały wyposażone w 4428 procesorów, posiadających 22 364 rdzeni obliczeniowych. Teoretyczna moc obliczeniowa dostarczonych do CERN maszyn wynosi ponad 210 TFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Oznacza to, że superkomputer o takiej mocy byłby w stanie przeprowadzić 210 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy. Dla porównania, wszyscy mieszkańcy Ziemi musieliby poświęcić na dokonanie tych obliczeń około 4200 lat.

Gdyby ustawić je jeden za drugim, dostarczone do CERN serwery Actina Solar miałyby długość 1,7 kilometra i równałyby się pod tym względem z Mostem Solidarności w Płocku – największym i najdłuższym mostem w naszym kraju.
11 546 dysków twardych zainstalowanych w polskich serwerach jest w stanie pomieścić ponad 18,5 petabajta danych, co odpowiada 4,7 mln standardowych płyt DVD (o pojemności 4,38GB). Gdyby wszystkie te płyty zawierały filmy, to dysponowalibyśmy materiałem video o długości prawie 1086 lat.

Według danych GoldenLine z lutego 2012 roku, z serwisów społecznościowych o profilu biznesowym, kojarzonych głównie z osobami posiadającymi już pracę, najchętniej korzystają osoby w wieku 20-24 lata, dopiero rozpoczynające swoją karierę zawodową. To one w 2011 roku założyły najwięcej nowych kont. Choć, ze względu na położenie geograficzne, największa liczba użytkowników po raz pierwszy zalogowała się w województwie mazowieckim, to największą dynamikę wzrostu w prezentowanej grupie obserwujemy wśród mieszkańców południa polski i rodaków, przebywających za granicą.

„Przez ostatnie dwa lata utrzymujemy stabilny, roczny wzrost liczby profili, na średnim poziomie 28%. Zainteresowanie portalem GoldenLine wynika między innymi z faktu, iż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze skuteczności poszukiwania pracy w serwisach dla profesjonalistów oraz znaczenia personal brandingu" – komentuje Monika Samojlik, Marketing Manager w GoldenLine.pl

Trend Micro przedstawia wyniki najnowszych badań, które wykazały znaczne różnice w podejściu do konsumeryzacji między dyrektorami wyższego i niższego szczebla w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Zjawisko konsumeryzacji staje się coraz bardziej powszechne. Pracownicy coraz chętniej łączą się z sieciami przedsiębiorstw za pomocą prywatnych urządzeń mobilnych. Przynosi to oczywiste korzyści, takie jak większa produktywność i wygoda, ale równocześnie stwarza duże ryzyko związane z bezpieczeństwem danych. Działy informatyczne nie potrafią powstrzymać tego trendu – nawet dyrektorzy najwyższego szczebla używają prywatnych urządzeń mobilnych w celach służbowych.
„Konsumeryzacja nieodwracalnie związała ze sobą branże komunikacji mobilnej i zabezpieczeń internetowych" – mówi Cesare Garlati, Cesare Garlati, Senior Director, Mobile Security w firmie Trend Micro, a także prowadzący Forum Bezpieczeństwa Mobilnego. „Wielu dyrektorów generalnych używa codziennie niezabezpieczonych urządzeń mobilnych, aby uzyskać dostęp do wrażliwych danych w sieciach korporacyjnych. Z nowych badań Trend Micro wynika, że 75% dyrektorów generalnych łączy się z siecią swojej firmy za pomocą prywatnego smartfonu lub innego urządzenia" – dodaje Cesare Garlati.

Cyberprzestępcy przyjmują coraz bardziej wyrafinowane i przebiegłe taktyki, a niemal co trzeci
z ich ataków wykonywany jest za pośrednictwem nieodpowiednio zabezpieczonej przeglądarki internetowej1. Co więcej, ostrożność Polaków w internecie wypada bardzo słabo, na tle naszych europejskich sąsiadów.

Liczba zagrożeń w internecie stale rośnie. Według danych Panda Security, dotyczących rynku światowego, w trzecim kwartale 2011 r. stworzono ponad 5 mln nowych odmian kodów złośliwych, a liczba stworzonych koni trojańskich osiągnęła rekordowy wynik, dowodząc, że jest to ulubiona forma działania cyberprzestępców, za pomocą której wyłudzają wrażliwe dane2.

Sytuacja w Polsce pokazuje, że nie jesteśmy społeczeństwem odpowiednio przygotowanym na tak szybko rosnącą liczbę zagrożeń w sieci. Wyniki przeprowadzonego ostatnio badania firmy Microsoft, które zbiegły się z obchodami międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, wskazują na to, że Polscy użytkownicy Internetu powinni lepiej poznać zasady ochrony przed coraz bardziej zaawansowanymi
e-przestępcami, a także zwiększyć aktywność w tej dziedzinie. Polacy są w tyle za resztą Europejczyków, jeśli chodzi o świadomość w sieci i zachowania zwiększające ich bezpieczeństwo. Ponad 3/4 ankietowanych z Polski nie posiada żadnej wiedzy na temat zapobiegania kradzieży tożsamości. Jeszcze gorzej prezentują się wyniki pytania dotyczącego edukacji Polaków związanej z bezpieczeństwem w sieci. Aż 66% z ankietowanych w Polsce w ogóle nie poszerza swej wiedzy na temat ochrony reputacji w internecie, ani zapobiegania kradzieży tożsamości.

Open meeting area on the Microsoft Redmond Campus - foto Microsoft