Trącić Myszką 2012

/ [27.02.2012] Fundacja Aegis - Open Source w Polsce pod parasolem

< wróć do listy

Fundacja Aegis wypełnia lukę w społeczności Open Source i interoperacyjności w Polsce. Powstała w Szczecinie by pomagać przerodzić pomysły związane z otwartym oprogramowaniem, otwartymi standardami, otwartymi danymi i interoperacyjnością w "żywe" projekty. Ma zapewniać projektom, którymi się opiekuje, doradztwo w dziedzinie technologii i biznesu, oraz opiekę prawną. Będzie się również zajmowała szeroko pojętą działalnością wydawniczą.
O najbliższych i planowanych działaniach tego unikatowego w skali kraju przedsięwzięcia opowiedzą jej założyciele - Rafał Malujda oraz Michał Smereczyński, a także członkowie Zgromadzenia Fundatorów - Damian Wojsław, Marcin Weksznejder - Prezes Szczecińskiej Grupy Użytkowników Linuksa i Uniksa oraz Ryszard Dałkowski z Microsoft.

Domorośli elektrycy ...

Pogotowie komputerowe PCDOC publikuje najbardziej zabawne zgłoszenia, z którymi eksperci sieci zmierzyli się w trakcie swojej pracy. Przedstawione poniżej historie są relacjami z autentycznych wizyt u klientów, korzystających z usług z PCDOC.

Często zdarza się, że nieświadomość potencjalnych niebezpieczeństw sprawia, że użytkownicy sprzętu komputerowego narażają swoje zdrowie i majątek na poważne zagrożenia.

Do podłączenia komputera stacjonarnego wymagane jest gniazdo z uziemieniem. Niestety w wielu blokach z wielkiej płyty bardzo rzadko były montowane w pokojach. Znaczna część użytkowników sprzętu komputerowego, idąc za zaleceniami producentów, mówiącymi, że uziemienie instalacji jest niezwykle istotne, bardzo często na własną rękę organizują takie udoskonalenie. Wielu PC Doctorów spotkało się z tym, że w mieszkaniach podpinane są przewody prowadzące od bolca uziemienia do kaloryferów. Największy strach padł na jednego z pracowników sieci, gdy zauważył, że taki kabel podłączony jest do rury prowadzącej gaz ziemny – mówi Tomasz Białek CTO PCDOC.

Fundacja Aegis

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Fundacja Aegis - goście założyciele w studiu - fot JD.

Aegis - Szczecin - fot AL

3.04.2012 wicemarszałkowie Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski i Wojciech Drożdż oraz Rektor Collegium Balticum Aleksandra Żukrowska podpiszą umowę o dofinansowanie projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Beneficjentem środków będzie SSW Collegium Balticum, która za ponad 1,7 miliona złotych utworzy Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa – dzięki tej inwestycji Zachodniopomorskie zyska ważny ośrodek do walki cyberprzestępczością. Projekt „Utworzenie laboratorium technologii bezpieczeństwa drogą innowacyjnego rozwoju SSW Collegium Balticum" zostanie dofinasowany w 75 proc.
Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa Informatycznego w SSW Collegium Balticum będzie drugą tego typu placówką w kraju, która bada zagrożenia systemów informatycznych i szkoli specjalistów do walki z ryzykiem utraty danych z komputerów firm i instytucji.

Fundacja Aegis - Szczecin - 28.02.2012.pdf

Czym jest Technopark, kto tu może znaleźć siedzibę i na czym polega wsparcie, a także jakie możliwości wyboru ścieżki zawodowej wiążą się z branżą informatyczną – tego dowiedzieli się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Gryficach, którzy odwiedzili inkubator biznesu IT przy ulicy Niemierzyńskiej 17a. Spotkanie odbyło się w sobotę, 24 marca.
– Propozycję spotkania z uczniami dostaliśmy od Jarosława Kordzińskiego, który jest koordynatorem projektu „Kompetencje kluczowe drogą do kariery", z przyjemnością zaprosiliśmy młodych uczestników programu do naszej siedziby. Mamy nadzieję, że ta wizyta zachęci ich do rozważenie podjęcia dalszej nauki w kierunku nauk ścisłych, a szczególnie informatyki – mówi Grzegorz Fiuk, Prezes Technoparku.
Projekt polega na promowaniu wśród uczniów ponadgimnazjalnych z czterech województw, w tym zachodniopomorskiego, nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych i przedsiębiorczości. Jednym z jego elementów są wizyty uczniów w placówkach i organizacjach promujących nowe innowacyjne rozwiązania w gospodarce i zarządzaniu.
Dotychczas uczniowie odwiedzili już także m.in. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów, zakłady Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie, Biura Technologiczne sia Abrasive w Łozienicy k. Goleniowa, Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi. Uczestniczyli też udział w wykładach na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym oraz Politechnice Koszalińskiej.
– Udział w projekcie to dla uczniów szansa na rozwój ich umiejętności kluczowych w obszarze nauk ścisłych i przedsiębiorczości. To także okazja dla nich na świadomy wybór ścieżki edukacyjnej i przygotowanie do wejścia na rynek pracy – tłumaczy Jarosław Kordziński z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie.