Trącić Myszką 2012

/ [26.03.2012] Jak niszczyć dane?

< wróć do listy

Małopolska - Piotr Radew - Cebit 2012 - Marek Schirmer.

Cebit 2012 - sterowanie komputera mózgiem - zakładanie elektrod - foto archiwum UW.

Urządzenie do czytania fal mózgowych prezentowane przez Uniwersytet Warszawski - foto M.Romanowski.

„Jeszcze kilka lat temu znakomita większość szkodliwego oprogramowania była pisana dla systemów Windows. Początkowo były to wirusy mające na celu uprzykrzenie życia użytkownikowi, jednak z czasem cyberprzestępcy zdali sobie sprawę, że jest to wielomiliardowy rynek, który zasypany szkodliwym oprogramowaniem może przynosić spore dochody. Mało kto przypuszczał, że systemy takie jak Mac OS X, ówcześnie uznawane za 'wirusoodporne', potrzebować będą ochrony antywirusowej. Szkodliwy kod miał być problemem użytkowników Windowsa. Nie minęło wiele lat, a sytuacja na rynku zagrożeń diametralnie się zmieniła" – komentuje Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska.

Zbigniew Rogaś Medialand Cebit 2012 - Marek Schirmer.

Badanie wykonane specjalnie dla Kaspersky Lab pokazuje, że rodzice doceniają walory edukacyjne, jakie daje ich dzieciom internet. Z drugiej jednak strony zdają sobie sprawę, że sieć pełna jest zasobów nieodpowiednich dla nieletnich, i chcieliby chronić przed nimi swoje pociechy, także gdy korzystają z urządzeń mobilnych. Wychodząc naprzeciw tym obawom, Kaspersky Lab wprowadził Kaspersky Parental Control (Safe Browser) – nowe rozwiązanie przeznaczone dla smartfonów i tabletów działających pod kontrolą systemu iOS. Aplikację można bezpłatnie pobrać w sklepie App Store firmy Apple.
Badanie przeprowadzone wśród rodziców wykazało, że w gospodarstwach domowych, w których znajdują się smartfony i tablety (działające pod kontrolą iOS lub Androida), dzieci w wieku 9-10 lat codziennie korzystają z nich do uzyskiwania dostępu do internetu. Warto także zauważyć, że wiele osób w wieku 12-13 lat posiada już własne urządzenia mobilne.
Rodzice przeważnie zachęcają swoje pociechy, aby wykorzystywały internet do celów edukacyjnych – 71% przyznało, że jest on cennym narzędziem wspomagającym naukę. Jednak większość uważa, że surfowanie po internecie nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem: 70% ankietowanych sądzi, że portale społecznościowe mogą być bardzo niebezpieczne dla młodych osób, 82% respondentów jest świadomych istnienia wielu szkodliwych programów w sieci, a 77% jest zdania, że dzieci można łatwo oszukać online.