Trącić Myszką 2012

/ [17.12.2012] Gwiazdka 2012, czyli pożegnanie z magazynem komputerowym Trącić Myszką

< wróć do listy

Netcamp - 5 lat

Bezpieczeństwo IT w 2030 roku: spojrzenie na społeczeństwo przyszłości uzależnione od technologii

Magnus Kalkuhl, dyrektor europejskiej sekcji Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, przewiduje, że przyszłość IT diametralnie zmieni się w 2030 roku, ponieważ cloud computing, rzeczywistość rozszerzona, komputery kwantowe, sztuczna inteligencja oraz nanotechnologia ewoluują, tworząc technologię informatyczną nowej generacji.
W swoim artykule „Bezpieczeństwo IT w 2030" Kalkuhl maluje jasną przyszłość utopii zbudowanej na fundamentach postępu technologicznego, napędzanej innowacjami i możliwościami, która będzie całkowicie inna niż dzisiejszy świat cyfrowy. Z drugiej strony przyspieszenie rozwoju ewolucyjnego technologii przyszłości skłania autora do przedstawienia również alternatywnej wizji dystopii opartej na całkowitej zależności od technologii, w której podważona zostanie prywatność człowieka, indywidualność oraz ogólne bezpieczeństwo.

Ekspert przedstawia w swoim artykule technologie, które w przyszłości mogą stać się „codzienną rzeczywistością", analizując potencjalne korzyści i zagrożenia każdej z nich.
Najważniejsze wnioski płynące z artykułu:
Technologia już teraz odgrywa ważną rolę w naszym życiu;
Nowe technologie radykalnie zmienią charakter świata cyfrowego, sprawiając, że współczesne urządzenia i odpowiadające im branże staną się przestarzałe;
Telewizory, komputery, smartfony i tablety zostaną zastąpione przez okulary rozszerzonej rzeczywistości;
Oprogramowanie, filmy i muzyka będą dostępne wyłącznie w chmurze;
Konsole do gier zostaną zastąpione ogromnymi wirtualnymi światami dostępnymi w każdym miejscu;
W pełni zautomatyzowane systemy transportu na nowo zdefiniują sposób, w jaki przemieszczają się ludzie;
W wyniku rozwoju sztucznej inteligencji życie i dobrobyt człowieka będą w ogromnym stopniu zależeć od technologii, a nie zdrowego rozsądku;
Zaawansowane systemy komputerowe staną się największym dobrodziejstwem lub zagrożeniem, w zależności od stosunku ludzi do sztucznej inteligencji oraz tego, jak dobrze zaimplementowane zostaną te systemy.
„Nie ma wątpliwości, że nasza zależność od technologii komputerowej nadal będzie rosnąć" – komentuje Magnus Kalkuhl, ekspert z Kaspersky Lab. „Dobrą stroną jest to, że nowe, rewolucyjne wynalazki sprawią, że nasze życie stanie się lepsze. Niestety, oznacza to również ewolucję cyberzagrożeń, poczynając od trojanów, a kończąc na cyberbroni. Każda nowa technologia będzie stwarzała jeszcze więcej wyzwań dla bezpieczeństwa".

Strach się bać - prognoza 2013