Trącić Myszką 2012

/ [14.05.2012] Społeczeństwo informacyjne w miejskiej dżungli

< wróć do listy

Czym jest społeczeństwo informacyjne , czym jest „Smart City", czy różnorodność zastosowań szeroko rozumianej informatyki we współczesnych miastach oraz odpowiedzią na pytanie: czy stopień nasycenia informatyką upoważnia do stwierdzenia, że mieszkamy „Smart City" - czyli inteligentnych (bystrych!) miastach?
Z aktualnych prognoz wynika, że do 2030 roku liczba ludzi żyjących w miastach podwoi się, osiągając 2,64 miliarda, dlatego niezbędna jest analiza i podjęcie zintegrowanych działań, zorientowanych m.in. na poprawę jakości życia mieszkańców. Warto tu zwrócić szczególną uwagę na wpływ innowacyjnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w tym obszarze. Technologie te powinny być rozwijać się równolegle ze zmienianiem mentalności ludzi i stwarzaniem prawidłowych zasad: zarządzania miastem, współdziałania mieszkańców, przepływu informacji, funkcjonowania służb komunalnych, organów i instytucji miejskich, administracji, szkolnictwa, służby zdrowia, transportu, komunikacji, budownictwa, handlu, etc., czyli w kierunku funkcjonowania miasta przyjaznego, bezpiecznego, wygodnego – miasta, którego rozwój jest zrównoważony. Naszymi gośćmi będą przedstawiciele WNEiZ US w Szczecinie: prof. Agnieszka Szewczyk. dr Ewa Krok i dr Marek Mazur, dr Zbigniew Stempnakowski, dr Grzegorz Wojarnik, oraz przedstawiciele Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Szczecin: Andrzej Feterowski i Marek Dymek. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytania: czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?, czym jest świadomość informatyczna społeczeństwa?, jakie są problemy moralne w świecie informacji?, czym jest szum informacyjny i jaką mamy jakość informacji?.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Zaklad Społeczeństwa Informacyjnego - WNEiZ US - foto archiwum US.

Nowe technologie i informatyka – PTI wyłoni najlepszych uczniów w Polsce

22 tys. uczniów z całej Polski już po raz drugi przystąpiło w tym roku do konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Najlepsza czterdziestka już 17 maja weźmie udział w finale akcji TIK?-TAK! w Warszawie. Największym zaangażowaniem szkół w tym roku cieszyły się województwa: śląskie, małopolskie, lubelskie i pomorskie.
Finał ogólnopolskiego konkursu z wiedzy o informatyce i nowych technologiach odbędzie się 17 maja, dokładnie w Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. W ostatnim etapie rozgrywek weźmie udział 43 najlepszych uczniów z całego kraju, reprezentujących trzy szkolne szczeble edukacji i wiedzy z informatyki. Do pierwszego etapu konkursu TIK?-TAK! zgłosiło się ponad 22,5 tys. osób oraz 883 szkoły z całego kraju. – Po pierwszej selekcji wyłoniliśmy 184 najlepszych uczniów, których wiedza była sprawdzana w lokalnych komisjach przy Laboratoriach ECDL (Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych) – mówi Beata Chodacka z PTI, koordynatorka konkursu.
Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy z technologii informatycznej wśród uczniów i szkół oraz wyłonienie reprezentacji najlepszych uczniów z całego kraju w dziedzinie wiedzy o informatyce i nowych technologiach. Największe zaangażowanie uczniów i szkół PTI zanotował w woj. śląskim i małopolskim – z tych regionów pochodził aż co czwarty uczeń biorący udział w tegorocznych rozgrywkach TIK?-TAK! Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno: woj. lubelskie, z którego zgłosiło się 10 proc. wszystkich uczestników konkursu, pomorskie oraz łódzkie. Najmniejsze zainteresowanie udziałem uczniów w ogólnopolskim teście wiedzy na temat nowych technologii, zanotowano w świętokrzyskim oraz kujawsko-pomorskim.
W konkursie startowały obie płcie, jednak ostatecznie w warszawskim finale wezmą udział wyłącznie chłopcy. W drugim etapie uczennice stanowiły do 10 proc. wszystkich uczniów na różnych szczeblach edukacji, ale na początku brało udział aż 40% dziewcząt.

Najzabawniejsze interwencje u Klientów PCDOC

Pogotowie komputerowe po raz kolejny dzieli się najbardziej zabawnymi zgłoszeniami, z którymi eksperci sieci zmierzyli się w trakcie swojej pracy. Przedstawione poniżej historie są relacjami z autentycznych wizyt u Klientów, korzystających z usług z PCDOC.

Klawiatury

Pewien starszy Pan postanowił pójść z duchem czasu i kupił sobie pierwszy komputer. Do pogotowia zwrócił się w momencie, kiedy konfigurował swoją skrzynkę pocztową w popularnym serwisie internetowym. Okazało się, że jego klawiatura uległa awarii, ponieważ gdy w pole „Hasło" wpisuje kolejne znaki, na ekranie pojawiają się gwiazdki, a nie litery i cyfry. Problem został błyskawicznie rozwiązany.

Na problem z tym samym elementem komputera narzekała pewna Pani, która zgłosiła się do sieci PCDOC. Otóż w wyniku eksploatacji na klawiaturze jej laptopa wytarły się znaki na klawiszach. Rezolutna kobieta postanowiła temu zaradzić poprzez wypisanie nowych symboli przy użyciu lakieru do paznokci. Niestety, zabieg udał się połowicznie, gdyż większość lakieru spłynęła pod klawisze, całkowicie sklejając je z obudową. Jedynym ratunkiem była wymiana klawiatury.

Dziwne dźwięki

Do pogotowia zgłosił się Pan, który stwierdził, że z jednostki centralnej dobiegają dziwne dźwięki, jakby coś się ocierało wewnątrz dysku twardego komputera. Pracownik pogotowia poinformował Klienta, że w związku z tym, najlepiej będzie wymienić napęd, gdyż próby jego naprawienia mogą być bardzo kosztowne a efekt niewspółmierny do nakładu finansowego. Właściciel wadliwego sprzętu stwierdził na to, że to musi być jednak coś wewnątrz komputera, gdyż dysk twardy to on już rozkręcił i sprawdził, że nie ma w nim żadnych uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby powodować takie nienaturalne dźwięki.

„Planeta Energii"

Planeta Energii" odwiedziła już pięć z dziesięciu miast, z których pochodzą zwycięzcy tegorocznej edycji organizowanego przez Grupę ENERGA ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego. Dzięki eksperymentom naukowym i innym atrakcjom edukacyjnym niemal 13 tys. dzieci z Płońska, Bielska Podlaskiego, Koła, Ostrowa Wielkopolskiego i Świdwina miało szansę dowiedzieć się czym jest prąd oraz jak racjonalnie i bezpiecznie należy z niego korzystać.
Film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii", niecodzienne eksperymenty naukowe prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego czy multimedialne zabawy edukacyjne to tylko niektóre z atrakcji, jakie mogli zobaczyć goście odwiedzający miasteczko.
- Obecna, druga już edycja „Planety Energii" cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów, o czym świadczy ich ogromne zaangażowanie w konkursowe działania oraz liczba dzieci odwiedzających nasze miasteczko – mówi Marta Dankowska, koordynator projektu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Niezmiernie cieszy nas fakt, iż nauczyciele chcą uczyć dzieci o energii elektrycznej w formie zaproponowanej przez ENERGĘ oraz że dzieci z takim entuzjazmem podchodzą do nauki o trudnych, technicznych zagadnieniach, co szczególnie widoczne jest zwłaszcza podczas wizyt najmłodszych w miasteczku „Planeta Energii".
W godzinach porannych miasteczko ENERGI gości laureatów konkursu oraz klasy z lokalnych szkół podstawowych. W godzinach popołudniowych „Planetę" mogą odwiedzać mieszkańcy miast.

przybij piątke z energoludkiem - foto Energia

eksperymenty naukowe - archiwum foto Energia

w kinie 3d - foto Energia

wyścigi na rowerach - archiwum foto Energia

eksperymenty naukowe - 3 - foto Energia

Targi pracy 2012 - Atos i Fabryka Gier