Trącić Myszką 2012

/ [10.09.2012] Pierwsza Myszka po wakacjach :-) … czyli zaczynamy!

< wróć do listy

Walki gigantów, czyli Apple kontra reszta świata ... jak nadgryzione jabłuszko zamierza pozwać innych do sądu. Poza walką gigantów o wirtualnych wystawach i ekspozycjach zbudowanych z OLED, nowym podejściu do telewizorów które są atakowane przez sieciowych przestępców, oraz ciekawostki po ostatnich imprezach targowych na świecie. Naszymi gośćmi będą Michał Kowalski z Expromo, Piotr Pilek z Lantechu i Tomasz Lam z Warcnetu.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

W studiu podczas audycji.

Tomasz Lam w czasie audycji w radiowym studiu

Michał Kowalski i Piotr Pilek w czasie audycji w radiowym studiu

Z Internetu ściągaj legalnie. Happening z okazji Dnia Wolności Oprogramowania

15 września informatycy i entuzjaści z całego świata będą świętowali Dzień Wolności Oprogramowania. W tym roku również w Szczecinie. Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa (SzLUUG) zaprasza na Jasne Błonia, gdzie odbędzie się edukacyjny happening poświęcony oprogramowaniu Open Source. Partnerem jest Technopark Pomerania.
Dzień Wolności Oprogramowania to wydarzenie mające charakter międzynarodowy, którego celem jest promocja idei Open Source wśród szerokiego społeczeństwa, także niezwiązanego z branżą informatyczną.
- Dzień Wolności Oprogramowania jest potrzebny żeby uświadomić wszystkim, że nawet wysyłając maila często bezwiednie używamy kilkunastu programów, które mogły być płatne, ale dostajemy je za darmo, właśnie w myśl idei Open Source. A takich przykładów i programów dostępnych sieci jest naprawdę dużo. - wyjaśnia Grzegorz Adamowicz, wiceprezes SzLUUG.
Open Source (w dosłownym tłumaczeniu „otwarte źródło") jest to oprogramowanie, które każdy może używać, kopiować, dystrybuować, a także dalej rozwijać, całkiem za darmo i przede wszystkim - legalnie. Wśród oprogramowania open source znajdziemy między innymi takie znane programy, jak system operacyjny Linux, przeglądarka Firefox, czy popularny pakiet biurowy Open Office. Są to aplikacje, które można ściągnąć z Internetu i używać swobodnie na swoim komputerze w domu i pracy.

Open Source (w dosłownym tłumaczeniu „otwarte źródło") jest to oprogramowanie, które każdy może używać, kopiować, dystrybuować, a także dalej rozwijać, całkiem za darmo i przede wszystkim - legalnie. Wśród oprogramowania open source znajdziemy między innymi takie znane programy, jak system operacyjny Linux, przeglądarka Firefox, czy popularny pakiet biurowy Open Office. Są to aplikacje, które można ściągnąć z Internetu i używać swobodnie na swoim komputerze w domu i pracy.
- Wysyłając wiadomość e-mailem możemy używać klienta pocztowego Thunderbird - stworzonego na otwartym kodzie programistycznym. Ta sama wiadomość jest sprawdzana pod kątem wirusów i ochrony antyspamowej, często również open sourcowymi programami. Na tym nie koniec. Są też otwarte projekty do edycji grafiki, takie jak GIMP, czy Audacity do obróbki dźwięku oraz niesamowita ilość innych programów do słuchania muzyki. Są też bezpłatne i legalne CRMy i oprogramowania ERP dla firm. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, znajdziesz także programy, które możesz używać do prostej księgowości. To tylko krótki wstęp. - mówi dalej Adamowicz.
Właśnie o takich wolnych i otwartych systemach oraz programach komputerowych będą informowali przedstawiciele Szczecińskiej Grupy Użytkowników Uniksa i Linuksa (SzLUUG) w sobotę, 15 września br. na szczecińskich Jasnych Błoniach. Spacerowicze i przechodnie, mieszkańcy miasta, którzy są serdecznie zapraszani przez organizatorów, będą mogli porozmawiać z propagatorami idei, twórcami takich programów i dowiedzieć się więcej oraz obejrzeć demonstracje takich aplikacji, a także otrzymać upominki związane z ruchem Open Source.

„Multiverse and Fundamental Cosmology" w Szczecinie

Szczecińska Grupa Kosmologiczna działająca przy Instytucie Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na międzynarodową konferencję na temat związków pomiędzy najnowocześniejszymi teoriami jądra atomowego i cząstek elementarnych a budową i ewolucją Wszechświata, pt. MULTICOSMOFUN'12 „Multiverse and Fundamental Cosmology" (Multiwszechświat i kosmologia fundamentalna), która odbędzie się w dniach 10-14 września 2012 roku w Szczecinie.
Planowana konferencja jest kolejną z cyklu konferencji naukowych dotyczących tej tematyki, organizowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego. W ubiegłych latach odbyły się konferencje: „Cosmofun'2005" w Pobierowie oraz „Grasscosmofun'09" w Szczecinie. Akronim konferencji jest składanką trzech słów: MULTIverse and FUNdamental COSMOlogy. W krótkich słowach można powiedzieć, że „multiverse – multiwszechświat", to termin jaki pojawił się dla określenia kopernikańskiego rozszerzenia obserwowanego Wszechświata na jeszcze dalsze obszary, w których panują inne prawa fizyki. Natomiast „Fundamental Cosmology" oznacza konstrukcję modeli Wszechświata w oparciu o teorię oddziaływań fundamentalnych w przyrodzie (są to: oddziaływania grawitacyjne, elektromagnetyczne, jądrowe silne i jądrowe słabe). Najbardziej znaną teorią tego typu jest teoria superstun.
Współorganizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Fizyczne, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Finał Global Startup Challenge 2012

Przez cały tydzień, od 2 do 7 września, w Szczecinie pracowały zespoły z całej Polski uczestniczące w finałowej rywalizacji konkursu na najlepszy startup internetowy. Organizatorami wydarzenia są Red Sky, Polska Fundacja Przedsiębiorczości oraz Miasto Szczecin, a partnerem imprezy, udzielającym też gościny uczestnikom, jest Technopark Pomerania.

Tegoroczna, trzecia już edycja, ściągnęła do Szczecina siedem zespołów projektowych z całej Polski, rozwijających swoje pomysły na światowy biznes internetowy. W finale znalazły się różnorodne ciekawe projekty, którymi młodzi ludzie chcą podbić globalny rynek.Wśród nich znajdujemy takie koncepcje, jak: „Educadvisor" – platforma do tworzenia kursów on-line; „Hylostet" – serwis medyczny z funkcją internetowego „diagnozera", czyli samodzielna diagnoza przez internet. Uczestnicy rozwijają także pomysły związane w wykorzystaniem popularnych mediów społecznościowych, są to
np. „Smarten" – aplikacja do tworzenia powiązań osób o podobnych preferencjach na podstawie danych zebranych z sieci czy też „Po Nosie" – portal łączący funkcjonalność zakupów grupowych i internetowego informatora rabatowego, albo też „Tagberry" –
system zdalnego rozpoznawania klientów oraz produktów wraz z analizą zachowań konsumenckich. Zespół młodych przedsiębiorców z Krakowa przywiózł natomiast pomysł na „Nearbox" – mobilne oprogramowanie do komunikacji powiązanej z informacjami geolokalizacyjnymi. „Solpeo" z kolei pracuje nad platformą dla programistów gier, która wykorzystuje technologię html5 do budowania gier na przeglądarki internetowe.

Z wakacji ...

Z wakacji ... chociaż dla niektórych jeszcze trwają ...

Facebook wykorzysta polskie API Recognize.IM na potrzeby konkursów z serii World HACK

Podczas  konkursów  z  serii  World  HACK,  organizowanych  dla programistów  przez  portal  Facebook,  wykorzystane  zostanie  API polskiej  technologii  rozpoznawania  obrazu  –  Recognize.IM. Twórca  API,  firma  iTraff  Technology,  będzie  oficjalnym
partnerem  imprez  w  Berlinie  i  Warszawie.  Uczestnicy  World HACK  będą  mogli  korzystać  z  technologii  podczas  tworzenia mobilnych aplikacji konkursowych.
Facebook  Developer  World  HACK  to  seria  hackathonów,  podczas  których
programiści  mają  niepowtarzalną  szansę poznania  inżynierów największego  portalu  społecznościowego  oraz  wygrania  cennych  nagród. Podobne  wydarzenia  organizowane  były  już  przez  Facebook  w  Nowym Jorku,  Seulu,  Tokio  czy  Londynie.  Na  potrzeby  konkursu  uczestnicy uzyskują  dostęp  do  specjalnie  przygotowanych  zestawów  API i SDK, od których wykorzystania zależy ich powodzenie w zawodach.

Podczas  spotkań   w  Berlinie  i  Warszawie  wśród  oficjalnie  dostępnych  API znajdą  się  przygotowane  przez  m.in.  Deezer,  500px,  Pusher,  Twilio  czy Recognize.IM.  Ostatnie  z  wymienionych  pozwala  na  łatwy  dostęp  do polskiej  technologii  rozpoznawania  obrazu  firmy  iTraff  Technology. Pozwala użytkownikowi  na  tworzenie baz zdjęć,  które następnie mogą  być rozpoznawane  za  pośrednictwem  przygotowanej  aplikacji  przy wykorzystaniu kamery smartfona. API otwiera zatem całą gamę możliwości dla sprzedawców, agencji marketingowych, wydawców czy firm chcących promować swoją markę.

Liczba  możliwych zastosowań  takiej  technologii  jest  niezliczona.  Jednym  z nich  jest  wykorzystanie  w  branży  e‐commerce,  czego  przykładem  jest aplikacja  mobilna  SaveUp  firmy  iTraff  Technlogy.  Posiada  ona  w  swojej bazie  ponad  3  000  000 ofert  dotyczących produktów  obecnych na polskim rynku,  a  przedstawiane  są  one  użytkownikowi  na  podstawie zdjęcia wykonanego smartfonem – pozwala na zakup rozpoznanych przedmiotów.

Foto notatnik Myszki

... czekamy na kolejne prace ...