Trącić Myszką 2012

/ [26.11.2012] Uparty detektyw ... i nachalny paparazzi ...

< wróć do listy

Linux w szkole

3589.jpgSUSE poinformowała o działaniach wspierających uczniów, nauczycieli i szkoły w realizacji nowej podstawy programowej. Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Edukacji reforma w programie nauczania szkół przygotowujących do zawodu (w tym licea profilowane i technika) wprowadza istotne zmiany w nauczaniu zawodu "Technik Informatyk" związane z potrzebami rynku pracy, w tym obowiązek nauczania różnych systemów operacyjnych używanych w firmach. W praktyce wymaga to rozszerzenia i pogłębienia kształcenia umiejętności konfiguracji i eksploatacji systemów linuksowych.
Dzięki programowi Academic Training Partner PL szkoły mogą prowadzić bezpłatnie autoryzowane szkolenia z systemów SUSE Linux przygotowane w języku polskim, a jedynym kosztem jest przeszkolenie w razie potrzeby nauczyciela oraz wyposażenie szkoły w materiały dydaktyczne dla uczniów. Korzystają na tym uczniowie i studenci, którzy mogą przejść pełne, autoryzowane przez producenta szkolenie i otrzymać certyfikaty CLA (Certified Linux Administrator) i CLP (Certified Linux Professional) zaliczając równocześnie dany przedmiot szkolny.

... jak bardzo jesteś internetowy ...

3578.jpgING Bank Śląski udostępnił na Facebooku aplikację, która mierzy inGEN – gen internetowości. Jego poziom jest określany na podstawie aktywności i zaangażowania na największym serwisie społecznościowym na świecie, a także wiedzy na temat aktualnych trendów w Internecie.
Zabawa w mierzenie genu internetowości składa się z trzech części. W pierwszej analizowana jest aktywność użytkownika na Facebooku. Specjalny algorytm sprawdza zaangażowanie na tym portalu na podstawie m.in.: liczby znajomych, częstotliwości komentarzy i oznaczeń „lubię to!". Kolejny etap składa się z quizu sprawdzającego m.in. orientację w aktualnych trendach w Internecie oraz zrozumienie języka sieci. W części trzeciej osoby, które chcą podnieść poziom swojego inGENu, mogą wziąć udział w dodatkowych zadaniach polegających np. na podzieleniu się listą ulubionych blogów. Dwa z nich przygotował dziennikarz internetowy - Konstanty "Kostek" Kwas znany m.in. z programu „Uliczny kombajn". ING planuje systematycznie poszerzać listę zadań przygotowanych we współpracy za znanymi twórcami polskiego Internetu.
Akcja mierzenia inGENu to kolejna inicjatywa skierowana do aktywnych użytkowników Internetu. Wcześniej bank udostępnił bezpłatne połączenie z Internetem w autobusach komunikacji miejskiej w dwunastu miastach Polski oraz na sześciu bałtyckich plażach. Obecnie dzięki ING z bezpłatnych stref WiFi mogą także korzystać pasażerowie lotnisk w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

Mambo w Polsce

3581.jpgMambo - artysta Street Artu, odwiedzi 22 listopada Łódź, a 23 listopada Warszawę, gdzie będzie tworzył swoje dzieła na wyświetlaczu Samsung GALAXY Note II oraz na witrynach salonów Orange. Pokazy są elementem międzynarodowej trasy artysty, który odwiedza 18 wybranych salonów Orange we Francji, Luksemburgu, Belgii oraz Polsce i Słowacji. Malując swoje dzieła na ekranie smartfona oraz na witrynach sklepowych, twórca chce zainspirować ludzi do rozwijania własnej wyobraźni, tworzenia rysunków i grafik.
Mambo jest światowej sławy artystą nurtu Street Art Inspiracje do swojej twórczości czerpie ze sztuki aborygeńskiej, prekolumbijskiej lub tzw. Primitive Art. Wpływ na jego twórczość mają zarówno Keith Haring, Jean Dubuffet, jak i Pedro Almodovar, Jean-Michel Basquiat czy Quentin Tarantino. Jego dzieła charakteryzuje ogromny ładunek emocjonalny i oryginalny, ewoluujący wraz z upływem czasu język przekazu. Jego prace można zobaczyć na ulicach stolic wielu krajów na całym świecie.

Raport o stanie polskiego rynku eCommerce

3582.jpgSerwis Sklepy24.pl opublikował raport o stanie polskiego rynku eCommerce, w którym znalazło się kilka naprawdę interesujących oraz dość kontrowersyjnych wniosków. Do najbardziej interesujących spostrzeżeń należy to, że nie ma korelacji pomiędzy wielkością sprzedaży sklepów internetowych, a tym czy prowadzą one sprzedaż bezpośrednią na Facebook'u. Prowadzi to do prostego wniosku, że Facebook „nie sprzedaje", co oczywiście nie umniejsza jego zalet jako narzędzia do komunikacji z klientami.
Kolejnym, tym razem dość kontrowersyjnym, wnioskiem z badań przeprowadzonych na potrzeby raportu eHandel Polska 2012 jest to, że udział platform aukcyjnych, w tym najpopularniejszego serwisu Allegro, w całym polskim rynku eCommerce był dotychczas mocno przeszacowywany, a znacznie większą część obrotów generują sklepy internetowe.
Z dokumentu można się też dowiedzieć, jakie średnie marże handlowe uzyskują sprzedawcy w różnych kategoriach, w których porównywarkach cen można znaleźć najbogatszą ofertę sklepów, jakie płatności zdobywają najwięcej klientów oraz które oprogramowanie do prowadzenia sklepu ma przed sobą najjaśniejszą przyszłość.
W raporcie poddano analizie szereg zagadnień od struktury i wielkości rynku, poprzez marketing sklepów internetowych, ich logistykę i udostępniane metody płatności oraz stosowane oprogramowanie. Ponadto w tym wydaniu raportu sporą część poświęcono kwestii barier i perspektyw rozwoju europejskiego handlu transgranicznego.

Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory.

3583.jpgDo 30 grudnia b.r. trwa rekrutacja projektów do drugiej edycji Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Finał festiwalu, którego ideą jest stworzenie przestrzeni do spotkań i współpracy utalentowanych uczniów i studentów o międzynarodowych aspiracjach naukowych z przedstawicielami biznesu, odbędzie się w kwietniu 2013 roku w Centrum Nauki Experyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Autorzy najlepszych projektów naukowych będą reprezentować Polskę na największych międzynarodowych konkursach dla młodych naukowców.
Spośród przysłanych do końca roku projektów z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych, przygotowanych przez uczniów i studentów, jury wyłoni uczestników 5 finałów Regionalnych E(x)plory, tzw. RE(x)-ów. Ocenione tam najwyżej prace wezmą udział w kolejnym etapie konkursu – trzydniowym Finale Festiwalu E(x)plory w Gdyni.
To już druga edycja naszego Festiwalu, który jest wielkim świętem młodych polskich naukowców i świata biznesu – powiedziała Agnieszka Pluwak, Menedżer Festiwalu E(x)plory. – Troje laureatów pierwszej edycji E(x)plory reprezentowało nasz kraj na Intel ISEF. To największy na świecie międzynarodowy konkurs dla uczniów i dlatego jesteśmy niezwykle dumni, że nasi finaliści zdobyli tam aż 2 nagrody! Liczymy na to, że obecna edycja przyniesie jeszcze więcej sukcesów młodych polskich naukowców w najważniejszych międzynarodowych konkursach.
Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców. To także platforma współpracy dla świata nauki i biznesu. Firmy, które włączą się w projekt E(x)plory, będą mogły zaprezentować szerokiej publiczności swoje projekty i innowacyjne rozwiązania podczas Targów naukowo - technologicznych, organizowanych w trakcie finału w Gdyni. Dodatkowo otrzymają możliwość nawiązania współpracy z młodymi naukowcami, oferując najzdolniejszym z nich staże w swoich działach R&D.