Trącić Myszką 2012

/ [19.11.2012] Uwaga, alert wirusowy - wirusy w komputerze, komóce, smartfonie i tablecie.

< wróć do listy

Dni Doświadczania Świata

Wodospad światłowodów, tor świetlno-dźwiękowy, przybory terapeutyczne do stymulacji różnych zmysłów – takie niespodzianki czekają na odwiedzających Pałac Kultury i Nauki podczas pierwszej edycji Dni Doświadczania Świata. We wzorcowym pokoju terapeutycznym w dniach 15-18 listopada br. każdy będzie mógł się przekonać w jaki sposób niepełnosprawne dzieci uczą się otaczającego nas świata. Organizatorem jest Fundacja Rosa – Wytwórnia dziecięcej radości, prowadząca od początku 2011 roku ogólnopolski projekt urządzania pokojów terapeutycznych dla najmłodszych. Program skierowany jest do placówek opiekujących się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnymi. Ponieważ koszt sprzętu potrzebnego do rehabilitacji często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych, dlatego też Fundacja Rosa wspiera je w remoncie sal i zakupie niezbędnego wyposażenia. Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła i wyremontowała 21 pokojów w całym kraju. Dni Doświadczania Świata są inauguracją kolejnej odsłony akcji, podczas której do końca listopada zostanie oddanych do użytku kolejnych 11 pokojów terapeutycznych w Polsce. Są to zarówno pokoje do integracji sensorycznej, jak i Sale Doświadczania Świata, wyposażone w specjalistyczne urządzenia do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku. Dzięki nim niepełnosprawne intelektualnie czy ruchowo dzieci oraz dorośli mogą korzystać w pełni z niezbędnych zajęć rehabilitacyjnych.
W Salach Doświadczania Świata stosowana jest terapia określana słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen", co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać, być w półśnie. Jest to więc terapia pobudzająca ciekawość, rozwijająca integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Wykorzystuje ruch, dźwięk, barwy, stymulację wzroku, słuchu i dotyku. Terapia metodą Snoezelen opracowana została w Holandii w latach 70. XX wieku, a do Polski trafiła w roku 1993. W Salach Doświadczania Świata stosowane są m.in. kurtyny-wodospady światłowodów, tunele i kabiny
z luster, ścieżki sensoryczne do różnicowania faktury materiału, tory świetlno-dźwiękowe, materace rehabilitacyjne czy podwieszane huśtawki. Dzięki pracy w takich kolorowych pomieszczeniach u małych pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

Konsumenci nie chcą być piratami!

3556.jpgBadanie 'TV & Video Consumer Trends 2012', przeprowadzone przez Ericsson ConsumerLab, wskazuje że większość konsumentów nie chce korzystać z nielegalnych treści wideo. Często jednak odbiorcy nie mają żadnej alternatywy zgodnej z prawem lub legalna oferta jest wyjątkowo nieatrakcyjna.
Z perspektywy konsumenta legalna oferta jest korzystna, gdy umożliwia łatwy dostęp do dużej bazy plików wideo, jest na bieżąco aktualizowana, pozwala na wiele sposobów płacenia za treści (pay-per-view, subskrypcja, pre-paid, reklamy), jest dostępna na preferowanym przez użytkownika urządzeniu oraz jest atrakcyjna cenowo.
Analizując korzystanie z pirackich filmów czy seriali, zauważamy, że poczucie bezkarności w korzystaniu z nielegalnych plików także jest motywatorem. Z perspektywy zarówno biznesu, jak i konsumentów, ten problem ma jednak mniejszy wymiar, niż brak alternatywy zgodnej z prawem.

Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że trzy największe bariery w korzystaniu z VOD to: cena, mała baza filmów, brak dostępu do VOD na dowolnym urządzeniu. Wraz z pojawianiem się na rynku VOD kolejnych graczy, bariery te zostaną pokonane. Nowa generacja SmartTV, odtwarzaczy Blue-Ray czy Apple TV znacznie ułatwia korzystanie z VOD, bez konieczności żmudnego wyszukiwania interesujących filmów i seriali.
Nielegalne treści stają się coraz mniej atrakcyjne. Pliki trzeba znaleźć, długo ściągać, przechowywać na dysku, a następnie dopasować do nich napisy. Dodatkowo, użytkownik naraża się na pobranie uszkodzonego pliku lub wirusa oraz na problemy z organami ścigania.