Trącić Myszką 2012

/ [23.04.2012] Myślę, więc jestem ...

< wróć do listy

Symantec Corporation obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności.

Symantec Corporation obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Założona w 1982 roku firma, której kapitał początkowy wynosił 100 000 dolarów, w ciągu 30 lat stała się liderem na rynku oprogramowania zabezpieczającego cyfrowe informacje. Dzisiaj Symantec zatrudnia ponad 20 000 pracowników i generuje roczne obroty w wysokości ponad 6 mld dolarów.

W tym roku, podczas konferencji Symantec.Future obchodzi również 13. urodziny prowadzenia działalności w Polsce. Kierowana przez Jolantę Malak firma Symantec Poland nie tylko prowadzi procesy sprzedaży produktów i usług informatycznych na lokalnym rynku, ale stanowi także strategiczny ośrodek dla całej korporacji. W Polsce rozlokowane zostały działy wsparcia technicznego dla klientów korporacyjnych oraz usług wewnętrznych („Shared Engineering Services"). Dzisiaj Symantec Poland zatrudnia blisko 150 specjalistów IT.

„Niewiele firm może poszczycić się 30-letnią obecnością na rynku teleinformatycznym. W ciągu trzech dekad Symantec nie tylko sprostał wyzwaniom związanym z dynamicznym wzrostem spółki, ale umocnił się na pozycji lidera w dziedzinie ochrony cyfrowych informacji" – powiedziała Jolanta Malak, Country Manager w Symantec Poland.

Firma Symantec została założona wiosną 1982 roku dzięki Gary'emu Hendrixowi, którego starania doprowadziły do wydzielenia z firmy Machine Intelligencje Corporation działu biznesowego, zajmującego się tworzeniem aplikacji do wydawania poleceń komputerowych w naturalnym języku. Nazwa Symantec pochodzi od kombinacji trzech wyrazów: „syntax" (składnia), „semantics" (semantyka) oraz technology" (technologia).

Kiedy internet przejdzie na IPv6

Szacowane wyczerpanie puli adresów IP w czwartej wersji protokołu, na którym opiera się prawie cały obecny ruch internetowy ma nastąpić w Europie w maju br. Czy w związku z tym już wkrótce możemy się spodziewać wielkiej migracji do protokołu następnej generacji, czy może czeka nas zastój globalnej sieci w związku z brakiem dostępnych adresów IP?
Aktualnie niemal 100% ruchu internetowego odbywa się w oparciu o opracowany jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku protokół IPv4. W tamtym okresie objętość puli adresacji IP, którą osiągnięto wydawała się zawrotna. Jednak popularyzacja komputerów osobistych i internetu na globalną skalę sprawiły, że potrzebne zaczęło być bardziej „pojemne" rozwiązanie. Stał się nim protokół IPv6, który zapewnia pulę adresów aż 2 do 96 potęgi razy większą niż IPv4. Jednak pomimo szybkiego wyczerpywania zasobów IPv4 zarówno dostawcy połączeń internetowych, jak i dostawcy treści nie śpieszą się z odpowiednimi wdrożeniami.
Oficjalnie kończąca się pula adresów IPv4 nie oznacza jeszcze ich braku ponieważ nie wszystkie są wykorzystywane, dodatkowo rozwijane są metody tunelowania protokołów, dlatego sami internauci mogą być spokojni o to, że nie będą mieli kłopotów z korzystaniem z sieci, jednak warto aby firmy rozpoczęły odpowiednie wdrożenia już dziś. W Polsce zachęca do tego Urząd Komunikacji Elektronicznej, który chciałby, żeby już w połowie br. udostępnianie dostępu do sieci z wykorzystaniem IPv6 było standardem. Lider monitoringu dostępności i szybkości serwisów internetowych w Polsce, firma Monit24 już obecnie zapewnia wsparcie dla analizowania ruchu z wykorzystaniem IPv6 – „Wprowadzając wsparcie dla IPv6 chcieliśmy ułatwić firmom możliwość testowych wdrożeń udostępniania serwisów z wykorzystaniem protokołu IPv6, tak aby sprawdzić poprawność i szybkość funkcjonowania planowanego rozwiązania. Mimo to w dalszym ciągu niewielu administratorów stron sięga po takie rozwiązanie, głównie ze względu na brak odpowiednich łączy" – mówi Tomasz Kuźniar, Prezes Zarządu spółki Monit24.

Targi Pracy IT - WI ZUT - 2012 - relacja

Oferty pracy zgłoszone przez wystawców w porównaniu do lat ubiegłych są ukierunkowane bardziej na technologie internetowe oraz mobilne. Sukces w zdobyciu pracy gwarantuje obecnie poznanie technologii pozwalających na tworzenie serwisów internetowych.
W tym roku po raz pierwszy w Szczecinie oodbyły się takze Targi IT Expert dla osób z doświadczeniem w branży IT. Pośród zgłoszonych uczestników największa ilość kandydatów posiadała wiedzę z zakresu programowania w PHP, C++ oraz Java-ie.

Targi Pracy IT - 2012 - WI ZUT Szczecin

Targi IT 2012 - archiwum WI ZUT:

Zobacz jak to działa ...

Pan Jakub Niwa udostępnił zainteresowanym słuchaczom linki do swojej strony gdzie prezentuje zagadnienia o których mówił w audycji.

Pierwszy link, to filmik prezentujący kolonię sztucznych pszczół, które zbierają nektar z kwiatów. W rzeczywistości symulacja jest o wiele bardziej skomplikowana, niż pokazuje animacja, a pszczoły są sieciami neuronowymi.
http://jakubniwa.pl/PL/filmy/Kolonia%20pszcz%C3%B3%C5%82%20%5Bpanda3D%5D

Niżej wizualizacja procesu uczenia sieci neuronowej, która losowo uczy się odtwarzać obraz:
http://jakubniwa.pl/PL/filmy/Uczenie%20sieci%20neuronowej%20-%20animacja

Logika rozmyta do sterowania samochodem, tak aby uniknąć kolizji(samochód nie wygląda szałowo ;] ):
http://jakubniwa.pl/PL/filmy/Sterownik%20rozmyty%20do%20modelu%20samochodu

Kilka artykułów:
http://jakubniwa.pl/PL/Artykuly/Tworzymy%20chatbota%20z%20wykorzystaniem%20AIML%20i%20Espeak
Czyli jak zbudować własnego mówiącego chatbota

http://jakubniwa.pl/PL/Artykuly/Segmentacja%20i%20kompresja%20obrazu%20z%20u%C5%BCyciem%20algorytmu%20gazu%20neuronowego
Praktyczne zastosowanie metod sztucznej inteligencji do segmentacji i kompresji obrazu.

Opis strategii ewolucyjnych, zastosowanie do optymalizacji.
http://jakubniwa.pl/PL/Artykuly/Strategie%20Ewolucyjne

Coś, co można zastosować do chatbota, czyli generowanie zdań:
http://jakubniwa.pl/PL/Artykuly/Generowanie%20zda%C5%84%20za%20pomoc%C4%85%20%C5%82a%C5%84cuch%C3%B3w%20Markova

30 lat myszki z kulką

Festiwal „Moje pasje" 17.04.2012

Możliwość zaprezentowania swoich pasji realizowanych w ramach działalności kół zainteresowań bądź pasji indywidualnych, mieli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Festiwal Kół Zainteresowań pn. „Moje pasje" odbył się 17.04.2012 r. i zorganizowany został przez Wyższą Szkołę Humanistyczną TWP w Szczecinie.
Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał. (N. Sparks).
Czym jest pasja? O tym doskonale wiedzą uczestnicy Festiwalu Kół Zainteresowań. Ku zadowoleniu organizatorów zainteresowanie festiwalem było bardzo duże. Impreza ta zgromadziła ponad stu uczniów z 10 szkół ponadgimnazjalnych.
Młodzież mogła zaprezentować swoje pasje w pięciu różnych kategoriach. Uczestnicy festiwalu przedstawili bardzo ciekawe formy swojej działalności i uczynili to w niezwykle atrakcyjny sposób. Można było między innymi zobaczyć prezentacje multimedialne, występy teatralne czy wystawy prac. W każdej prezentacji można było dostrzec ogromne zaangażowanie młodzieży w realizowane projekty. Ale przede wszystkim festiwal stworzył możliwość poznania wielu ciekawych ludzi i wymianę doświadczeń.

W programie festiwalu znalazł się plebiscyt (w 5 kategoriach) na najlepsze koło i indywidualną pasję, podczas którego wszyscy uczestnicy wybierali te prezentacje, które uznali za najciekawsze. Niestety, nie każdy mógł stanąć na podium.
W plebiscycie na najlepsze koło zainteresowań w kategorii kół humanistycznych I miejsce zdobyło Szkolne Koło Dziennikarskie z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie, II miejsce zajęło koło pn. „Pasje u Kazika" z Zespołu Szkół Budowlanych w Szczecinie, natomiast III miejsce uzyskał Szkolny Klub Wolontariusza z Zespołu Szkół nr 5 w Szczecinie. W kategorii kół o profilu matematycznym, przyrodniczym i technicznym za najlepsze (I miejsce) uznane zostało Szkolne Koło PCK „Pijawki" z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie, II miejsce zdobyła Szkoła Młodych Konstruktorów z Zespołu Szkół nr 9 w Koszalinie, a na III miejscu uplasowała się Drużyna Pierwszej Pomocy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie. Spośród kół o profilu sportowym najwyższe miejsce zdobyło Szkolne Koło Sportowe z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie, na II miejscu uplasował się Klub Cyrkowy „Bosko" z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego Collegium Salesianum w Szczecinie oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 w Szczecinie, III miejsce zdobyła Sportowa Reprezentacja Szkoły z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie. Kolejną ocenianą kategorią była kategoria kół o charakterze artystycznym. W tej grupie najwyższe miejsce zdobyło Koło Teatralne działające przy bibliotece Zespołu Szkół nr 5 w Szczecinie, II miejsce przyznano Szkolnemu Kołu Teatralnemu z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie, natomiast Grupa Donum Vitae z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie uplasowała się na miejscu III. Ostatnią ocenianą w plebiscycie kategorią były indywidualne pasje uczniów. W grupie osób ocenionych najwyżej byli: Piotr Karmasz z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie - I miejsce, Kamil Wieteska z Zespołu Szkół nr 6 w Szczecinie - II miejsce oraz Krzysztof Łubiński z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie - III miejsce.

dr Alina Tomaszewska organizator Festiwalu

Foto - archiwum WSH TWP: