Trącić Myszką 2012

/ [19.03.2012] Ludzkie oko zamiast myszki komputerowej.

< wróć do listy

Cebit2012 - AM - foto archiwum Technopark Pomerania.

PPNT Barbara Horiszna Cebit 2012 - Marek Schirmer.

Cebit2012 - 3 - foto Marek Schirmer.

Kaspersky Lab informuje o wykryciu szkodliwego programu Mediyes, którego zadaniem jest instalowanie trojanów w systemach Windows. Do podpisania szkodnika cyberprzestępcy wykorzystali skradziony certyfikat należący do szwajcarskiej firmy Conpavi AG współpracującej z lokalnymi organami rządowymi.

Eksperci zidentyfikowali wiele wariantów nowego szkodnika, jednak każdy z nich był podpisany przy użyciu tego samego certyfikatu cyfrowego. Mediyes potrafi instalować trojany w 32- oraz 64-bitowych systemach Windows. Zgromadzone informacje wskazują, że szkodnik infekuje komputery za pośrednictwem luk w zabezpieczeniach systemu operacyjnego oraz zainstalowanych aplikacji.

Dzięki legalnemu certyfikatowi Mediyes może z łatwością wnikać do niechronionych systemów Windows i umieszczać własny kod w uruchomionych przeglądarkach internetowych.

ARBUZZ Lukasz Mroz Cebit 2012 - Marek Schirmer.

Cebit2012 - foto archiwum Technopark Pomerania.

iTraff Technology Wojciech Radomski Cebit 2012 - Marek Schirmer.

Cebit2012 - 4 - foto Marek Schirmer.

Z badań TNS OBOP wynika, że coraz więcej Polaków wykorzystuje komputery i urządzenia mobilne do rozrywki: aż 15% badanych relaksuje się podczas gry na PC. Prawie tyle samo respondentów (13%) deklaruje korzystanie z gier w telefonie komórkowym, podczas gdy 7% gra w trybie online. W obliczu tak dużego zainteresowania grami warto poznać kilka praktycznych rad, które pomogą ochronić nam nasze dane przed działalnością cyberprzestępców i zagrożeniami mającymi swe źródło w sieci.
"Większość z nas nie wyobraża sobie dnia spędzonego bez internetu, coraz więcej osób interesuje się grami. Niestety wciąż wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że należą do grupy, która jest bardzo interesującym celem działań cyberprzestępczych. Na szczęście istnieją jednak sprawdzone metody, które pozwalają fanom gier na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji" - mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. komunikacji i badań nad bezpieczeństwem w firmie Trend Micro.

Cebit2012 - robot - foto archiwum Technoparku Pomerania.

Zespół programistów stojących za sukcesem legendarnego polskiego antywirusa MKS Vir pracuje obecnie nad programem. FileMedic, ale nie będzie on kontynuacją MKS Vir. Pracy międzynarodowego zespołu programistów przewodzi Mateusz Sell, syn Marka Sella, założyciela dawnego MKS. Kody źródłowe FileMedic zostały napisane od początku. Niebawem uruchomiona zostanie również oficjalna strona programu, a także rozpoczną się jego publiczne beta testy do których zostaną zaproszeni internauci. FileMedic docelowo ma być programem funkcjonującym na takich platformach jak Windows, Unix, Linux czy MacOS.

Budynki mieszkaniowe są rzadko, o ile w ogóle, przystosowane do precyzyjnego pomiaru i monitorowania energii. Jednak mimo to możliwe jest podjęcie działań na rzecz wdrożenia aktywnej efektywności energetycznej. W budownictwie mieszkaniowym nacisk kładzie się na rozwiązania pasywnej efektywności energetycznej. Izolacja ścian, dachu, podwójne szyby w oknach i uszczelnienie drzwi to działania podejmowane najczęściej w nowych i funkcjonujących budynkach.
Działanie polegające na wymianie żarówek z włóknem wolframowym na energooszczędne oświetlenie w sklepach detalicznych tylko wzmacnia inicjatywy pasywnej efektywności energetycznej. Dopiero powszechna zmiana zwyczajów wywrze znaczący wpływ na zużycie energii w gospodarstwach domowych, ale jest to długi proces.
„Dużo czasu upłynie zanim każdy z nas wyrobi sobie nawyk wyłączania urządzeń znajdujących się w stanie czuwania (włączone diody LED, takich urządzeń jak odbiorniki telewizyjne, odtwarzacze DVD, sprzęt muzyczny, komputery PC, itp. łącznie zużywają ogromne ilości energii - oświetlenie i urządzenia odpowiadają za ponad 40% zużycia. A przecież istnieją urządzenia, które mogą przynieść znaczne oszczędności. Jedną z możliwości jest zainstalowanie niedrogich sterowników oświetlenia. Wybór jest szeroki: od zaawansowanych systemów automatyki domowej po proste czujniki obecności. Rodzice nastolatków wiedzą, że najczęściej włączone są w domu prawie wszystkie lampy nawet wtedy, kiedy używany jest jeden pokój!" – komentuje Michał Ajchel, Dyrektor ds. Efektywności Energetycznej Schneider Electric.

Kaspersky Lab Polska informuje o opublikowaniu nowego artykułu pt. „System mobilny, system tradycyjny - czy istnieją jeszcze bezpieczne platformy?". Autor tekstu – Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z firmy – porusza temat szkodliwych programów i metod ataków stosowanych przez cyberprzestępców do infekowania różnych systemów operacyjnych, w oparciu o które działają komputery, smartfony i tablety.

Z istnienia zagrożeń przeznaczonych na tradycyjne systemy operacyjne zdaje sobie sprawę większość posiadaczy komputerów. O tym, że zagrożone są platformy inne niż Windows, wie już niewielu. Natomiast o świadomości istnienia szkodliwych programów infekujących urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety, można mówić tylko w przypadku osób interesujących się bezpieczeństwem oraz użytkowników, którzy sami doświadczyli działania mobilnego trojana na swoim sprzęcie.