Trącić Myszką 2012

/ [18.06.2012] Ogólnopolskie Centrum Astrobiologiczne CASA* czyli szukamy życia w kosmosie ...

< wróć do listy

- Niebo gwiaździste nade mną ... czym jest gridowa platforma obliczeniowa i komunikacyjna? Do czego służy klaster obliczeniowy? Jak działa wirtualne obserwatorium? Tym razem w „Trącić Myszką" o zastosowaniami komputerów do poznawania otaczającego nas świata tego bliskiego i tego bardzo odległego, a będziemy rozmawiali o astrobiologii i szukaniu życia w Wszechświecie. Gośćmi magazynu będą: profesor Ewa Szuszkiewicz z Zakładu Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, profesor Franco Ferrari, Adam Łacny i Tomasz Ławrynowicz, założyciele Ogólnopolskiego Centrum Astrobiologicznego CASA* również z Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy opowiedzą o działaniach w ramach Astrogridu-PL i współpracy z PLGrid PLUS. A ponieważ niebo ponad nami jest coraz piękniejsze i bardziej czyste ... to spojrzymy także w górę i sprawdzimy, czy nie ma tam jakiś kosmicznych miłośników informatyki ...

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Zdjęcia wykonane podczas "Transferu Wenus" - CASA - Szczecin US - Transit of Venus - fot Jan Tadeusz Bielicki
Więcej szczegółów na stronie CASA - http://www.astrobiologia.pl/drupal6/?q=en/node/53

Nasze ciala w sieci

Ciało człowieka może być częścią sieci telekomunikacyjnej. Wystarczy wziąć telefon komórkowy do jednej ręki, drugą dłoń umieścić na wybranym urządzeniu — i już można z dużą szybkością wysyłać i odbierać informacje. To technologia, która oferuje wiele możliwych zastosowań w przyszłości. Naturalne ludzkie zachowanie, jakim jest dotykanie przedmiotów, stanowi inteligentny sposób na radykalne uproszczenie interakcji z Internetem i innymi usługami cyfrowymi.
Sieć jest wewnątrz nas — podczas prezentacji technologii „Connected me" przez ciało człowieka jest przesyłany bardzo słaby sygnał. Opracowane przez firmę Ericsson rozwiązanie, wykorzystujące ciało użytkownika jako przewód transmisyjny, osiąga na etapie pierwszej weryfikacji szybkość 6-10 Mb/s.
Zaprezentowano już wiele przykładów zastosowania tej technologii, w tym transmisję strumieniową muzyki ze smartfona, przesyłanie zdjęć zrobionych za pomocą aparatu w telefonie, wybór łącza internetowego na urządzeniu czy otwieranie drzwi przez wysłanie hasła do zamka elektronicznego.
Smartfony wykorzystane w prezentacjach są wyposażone w specjalny układ cyfrowy, który umożliwia pojemnościową transmisję danych. Układ jest połączony z płytką przekazującą sygnał do ciała. Po drugiej stronie — będącej odbiornikiem — umieszczono podobny układ i płytkę, które z kolei identyfikują słaby sygnał przepływający przez ciało człowieka.
Informacja jest wysyłana przez modulowanie napięcia na elektrodzie nadajnika i wykrywanie zmian potencjału na elektrodzie odbiornika. Jednocześnie przez ciało człowieka przepływa prąd o niewielkim natężeniu. Wykorzystane tu zjawisko fizyczne jest nazywane sprzężeniem pojemnościowym.
Co ważne, za pomocą sprzężenia pojemnościowego można przesyłać informacje przez materiał organiczny, taki jak ciało ludzkie. Dzięki połączeniu tego zjawiska ze zwykłymi zachowaniami ludzi i komunikacją cyfrową uzyskujemy wyjątkowe rozwiązanie, które pozwala zrealizować interakcje trudne (lub niemożliwe) do osiągnięcia za pomocą samej technologii.

Connected me - 2 - foto Ericsson

Czy to jest niebezpieczne?

Nie. Stosowane tu poziomy mocy są bardzo niskie. Connected Me jest technologią zaprezentowaną prosto z laboratorium. Firma Ericsson przeprowadziła już jednak pomiary, które dowiodły, że zestawy laboratoryjne ze sporym zapasem spełniają wymagania stawiane urządzeniom komercyjnym, takim jak smartfony. Wykorzystano specyfikację, która została ustalona przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) i jest popierana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Nasze ciała mogłyby odgrywać rolę obwodu elektrycznego na przykład przy zamykaniu samochodu lub pokoju w hotelu. Aby zapłacić za zakupy w sklepie, wystarczyłoby dotknięcie dłoni, a w celu wydrukowania dokumentu z telefonu użytkownik mógłby połączyć go z drukarką. Nie potrzeba tu tyle energii co podczas korzystania z technologii Bluetooth.
Sprzężenie pojemnościowe umożliwia też radykalną zmianę konstrukcji urządzeń mobilnych, takich jak smartfony. Ich głośniki, aparaty fotograficzne i inne części można będzie podłączyć do „osobistego punktu dostępowego" przez ciało człowieka. Dotyczy to również urządzeń medycznych, które w przyszłości będą wszczepiane w nasze ciała.

Zaletą tej technologii jest fakt, że pozwala ona tworzyć rozwiązania bardzo proste w obsłudze. Wystarczy założyć słuchawki, aby połączyć się ze smartfonem obsługującym sprzężenie pojemnościowe i odtwarzać muzykę lub rozmawiać przez telefon bez konieczności trzymania urządzenia w ręku.
Nowe rozwiązanie nie zastępuje jednak połączeń Bluetooth ani komunikacji bliskiego zasięgu (Near Field Communication — NFC). Ericsson wierzy, że rozszerzy ono możliwości istniejących technologii, umożliwiając komunikację w pobliżu użytkownika.

Zdjęcia wykonane podczas "Transferu Wenus" - CASA - Szczecin US - Transit of Venus - fot Tomasz Ławrynowicz

Roboty górą – zwycięzcy konkursu edukacyjnego „Diversity"!

Zmagania uczniów szkół średnich w konkursie edukacyjnym organizowanym przez Motorola Solutions Systems Polska dobiegły końca. W miniony piątek, 15 czerwca, podczas wielkiego finału zostały wybrane najlepsze roboty przygotowane przez zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych. Spośród 83 zgłoszeń z całej Polski do finału wybrano 16 zespołów, których ostatnim zadaniem było stworzenie robotów.
Wszyscy finaliści zostali zaproszeni na dwa wypełnione atrakcjami dni, podczas których zwiedzali siedzibę firmy Motorola Solutions Systems, poznając tajniki pracy informatyka oraz zapoznając się z procesami powstawania sprzętu telekomunikacyjnego i jego oprogramowania. Mieli również możliwość przetestować swoje roboty oraz zasięgnąć ostatniej fachowej porady przed czekających ich wielkim finałem. Wieczorem natomiast w ramach relaksu oraz rozgrzewki przed czekająca ich na drugi dzień rywalizacją, stoczyli laserową bitwę paintballową.

W trakcie piątkowego finału roboty walczyły w zawodach mini sumo. Ostatecznie zwycięzcą w konkursie został projekt uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy: robot „Eko – Bot".
Nagrodę Publiczności zdobył robot Shark I, zaprojektowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie.
„W ciągu 11 lat – czyli od początku trwania projektu „Diversity", w naszym konkursie wzięło udział ponad 8 tysięcy uczniów z ponad tysiąca szkół. Tegoroczna edycja po raz pierwszy polegała na zbudowaniu robota i zaprogramowaniu jego funkcjonalności. Pokaz umiejętności robotów, kibicowanie drużynom i wspaniała sportowa rywalizacja udzieliły się wszystkim obecnym! Dziękujemy drogim uczestnikom za niezwykłe projekty i wszystkim obecnym za stworzenie niezwykłej atmosfery towarzyszącej zawodom". - powiedziała Aneta Wojewoda, koordynator konkursu.
Ponadto jury w składzie: Prof. Ewa Dudek-Dyduch (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Prof. Halina Kwaśnicka (Politechnika Wrocławska), Dr Małgorzata Moczurad (Uniwersytet Jagielloński), Marczello Georgiew (PWN), Rafał Jędryka (Motorola Solutions Systems Polska sp. z.o.o.) przyznało nagrody robotom w dwóch kategoriach: Innowacyjność i Ekologia.
„W każdej drużynie konkursowej musiała być co najmniej jedna przedstawicielka płci pięknej. Dzięki temu przełamujemy stereotypy i pokazujemy, że informatyka to nie tylko „męskie" zajęcie. Zespoły, składające się z kobiet i mężczyzn są bowiem zdecydowanie bardziej efektywne, generują lepsze wyniki swoje pracy, co jest czystą korzyścią biznesową dla firmy. Wierzymy, że konkurs „Diversity" to dobry krok w kierunku promocji kierunków IT wśród dziewcząt". - powiedział Jacek Drabik, Country Manager, Motorola Solutions Polska.
Najbardziej innowacyjnym modelem okazała się konstrukcja „Robot Rex" stworzona przez II Liceum Ogólnokształcące w Rybniku. Z kolei najbardziej ekologicznym był „Robot Eko – Bot", zaprojektowany przez drużynę z II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Pełna lista zwycięzców:

Wyniki pojedynku sumo
I Miejsce
Eko-Bot – II Liceum Ogólnokształcące w Legnicy

II Miejsce
Hen_ek – XII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi

III Miejsce
Herkules – II LO Świdnica

IV Miejsce
Mroczny Rycerz – Liceum Ogólnokształcące w Skierniewicach

Nagroda Publiczności
Shark I – Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie

Zwycięzca w kategorii „Innowacyjność"
Robot Rex – II Liceum Ogólnokształcące w Rybniku

Zwycięzca w kategorii „Ekologia"
Robot Eko-Bot – II Liceum Ogólnokształcące w Legnicy