Trącić Myszką 2012

/ [16.04.2012] Bezpieczeństwo, czy niebezpieczeństwo w sieci?

< wróć do listy

Specjaliści od bezpieczeństwa bija na alarm, większość zabezpieczeń na stronach administracji rządowej i samorządowej jest nie wystarczająca. Najlepszym dowodem były wydarzenia i ataki podczas fali protestów przeciwko ACTA. Problem ten nie dotyczy tylko Polski, ale i innych krajów Unii Europejskiej. Kolejny problem, to wycieki danych z firm, ministerstw i urzędów, zreszta dane gubiono od dawna, także w NASA, NATO i podobnych organizacjach. Co robić, aby zabezpieczyć swoje informacje, jak dbać o strony w sieci i jakie zagrożenia są szczególnie niebezpieczne? ... o tym w kolejnym wydaniu „Trącić Myszką".
Porozmawiamy też o "tajemniczych" językach programowania, o których ostatnio było głośno w sieci i wojnie przyszłości.
Naszymi gośćmi będą: Maciej Ziarek z Kasperski Lab i Michał Smereczyński Fundacji Aegis.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Pracownie komputerowe Orange

Spośród ponad 750 wniosków nadesłanych do konkursu wyłoniono 50 zwycięskich miejscowości, w których powstaną nowoczesne, multimedialne Pracownie Orange. Dzięki nim społeczności lokalne zyskają wyjątkowe miejsce sprzyjające realizacji pasji i zainteresowań, edukacji oraz organizacji życia publicznego.
- Duża liczba zgłoszeń do programu Pracownie Orange to dowód na to, że inicjatywy wspierające rozwój lokalnych społeczności są w Polsce potrzebne. Cieszymy się, że w naszej akcji wzięło udział tak wiele osób, które potrafią się zorganizować, rozumieją potrzeby zmian i chcą zrobić coś inspirującego dla swojej miejscowości. Mamy nadzieję, że zainicjowany przez Orange program umocni świadomość, że działając wspólnie, można osiągnąć więcej - powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, Dyrektor PR i Sponsoringu Grupy TP.
Zgodnie z założeniami programu nieodłącznym warunkiem powstania Pracowni Orange jest zaangażowanie mieszkańców w proces jej tworzenia. Dlatego najważniejszymi kryteriami wyboru zwycięskich miejscowości był plan na późniejsze wykorzystanie Pracowni zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności oraz pomysł na ożywienie przestrzeni publicznej wokół niej. Działania mieszkańców wesprze Orange, zapewniając wsparcie techniczne i informatyczne każdej Pracowni przez 2 lata od momentu jej powstania.
Każda Pracownia Orange będzie wyposażona w stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu, konsolę do gier oraz telewizor LCD z zaawansowanymi funkcjami umożliwiającymi m.in. wyświetlanie prezentacji i materiałów szkoleniowych. Dodatkowo każda lokalizacja zostanie wyremontowania i komfortowo umeblowana. Wszystkie 50 wyłonionych Pracowni Orange zostanie oddanych do użytku do końca czerwca tego roku.

Zgodnie z założeniami programu nieodłącznym warunkiem powstania Pracowni Orange jest zaangażowanie mieszkańców w proces jej tworzenia. Dlatego najważniejszymi kryteriami wyboru zwycięskich miejscowości był plan na późniejsze wykorzystanie Pracowni zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności oraz pomysł na ożywienie przestrzeni publicznej wokół niej. Działania mieszkańców wesprze Orange, zapewniając wsparcie techniczne i informatyczne każdej Pracowni przez 2 lata od momentu jej powstania.

Projekt pracowni 3 - TP SA

Cebit2012 - 7 - foto Marek Schirmer.

Relacja z IT Day - 17.04.2012

IT Day - 17.04.2012 - WI ZUT Szczecin

Targi IT - 2012 - foto ZUT:

PHP, C++, JAVA, JavaScript, C...

To zaledwie początek długiej listy tajemniczo brzmiących skrótów, znanych grupie specjalistów z najlepiej płatnej i najbardziej rozwijającej się w Szczecinie branży informatycznej. Aktualne trendy na rynku pracy ilustrują statystyki oraz oferty pracy prezentowane podczas wydarzeń takich jak Targi Pracy IT
Oferty pracy zgłoszone przez wystawców w porównaniu do lat ubiegłych są ukierunkowane bardziej na technologie internetowe oraz mobilne. Sukces w zdobyciu pracy gwarantuje obecnie poznanie technologii pozwalających na tworzenie serwisów internetowych. Głównymi wyznacznikami są języki programowania: PHP, Java, .NET oraz Python w połączeniu z technologiami front-endowymi: CSS, JavaScript. Dodatkowym uzupełenieniem umiejętności jest znajomość baz danych, głównie MySQL.
Rozwijające się firmy poszukują także administratorów oraz menedżerów projektów. Bardzo mile widziane jest doświadczenie, przynajmniej 3-5 letnie, opanowanie standardów zarządzania projektami, między innymi bardzo modny SCRUM. Coraz większą popularność zdobywają także aplikacje mobilne dla systemów Android, iOS, oraz Windows Phone. Oferty ostatniej grupy w tym roku pojawiły się po raz pierwszy.
W tym roku po raz pierwszy w Szczecinie oodbędą się Targów IT Expert dla osób z doświadczeniem w branży IT. Pośród zgłoszonych uczestników największa ilość kandydatów posiada wiedzę z zakresu programowania w PHP, C++ oraz Java-ie.
Uczestnikami Targów IT Expert będą głównie osoby z 2-5 letnim doświadczeniem w branży IT (ok 50% zgłoszeń). Drugą w kolejności grupę stanowią osoby posiadające dłuższy staż – 5-8 lat (ok 25%).
Szósta edycja Targów IT odbędzie się 18.04.2012 na Wydziale Informatyki ZUT - godziny 10:00 – 14:00, oraz w godzinach popołudniowych 16:30 – 20:30 w hotelu Radisson BLU w Szczecinie. Uzupełnieniem targów pracy będą prelekcje nt. kariery w IT, negocjacji płac oraz rozmów kwalifikacyjnych.

Autor Krzysztof Wiśniewski

Targi IT - 2012 - foto archiwum WI ZUT:

Wmurowanie aktu erekcyjnego Technoparku Pomerania - 19.04.2012 - godzina 13.00

Pod koniec przyszłego roku przedsiębiorcy otrzymają 11 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej i infrastruktury technicznej, która wraz z kompleksowym programem wsparcia pozwoli na dalszy rozwój innowacyjnych firm. Obecnie rozpoczęła się budowa pierwszych kondygnacji dwóch budynków, natomiast trzeci budynek, położony w głębi działki, jest na etapie fundamentów. Trzy nowe budynki Technoparku Pomerania to nowa przestrzeń i nowe możliwości rozwoju i wsparcia działalności przede wszystkim biznesu ICT i nowych technologii w regionie.
Technopark Pomerania to inwestycja Miasta Szczecin ukierunkowana na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, które mają istotne znaczenie dla rozwoju regionu. Łączna wartość inwestycji wynosi prawie 100 mln złotych. Budowa Technoparku została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Inwestycja ta wspomoże nie tylko lokalnych innowacyjnych przedsiębiorców, ale zwiększy również atrakcyjność Szczecina dla zagranicznych firm, które swoją działalność chętnie lokują w parkach naukowo-technologicznych ze względu na ich określoną organizację, standard techniczny oraz klimat, sprzyjający kooperacji z innymi podmiotami.
W dwóch budynkach powstaną nowoczesne biura przygotowane na przyjęcie zarówno startupów, jak i prężnie działających przedsiębiorstw z branży ICT . Oferta zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb lokatorów oraz zapewniona będzie duża elastyczność w aranżacji biur i zróżnicowanie ich wielkości – od typowych biur po open-space. Ofertę uzupełnia atrakcyjna baza konferencyjno-szkoleniowa, przestrzenie wystawiennicze oraz zaplecze socjalne. Całość zostanie zrealizowana w najwyższym standardzie technicznym. Obiekty charakteryzuje duża ilość przestrzeni wspólnych, przeszklone lobby oraz taras restauracji pomiędzy dwoma budynkami.
Trzeci budynek zostanie przeznaczony na centrum informatyczne, z największą w regionie serwerownią. Która umożliwi świadczenie nowych, zaawansowanych usług przez firmy IT. Centrum danych przeznaczone będzie dla obsługi firm własnych Technoparku i zrzeszonych w Klastrze ICT, a także jako oferta usług skierowanych do podmiotów gospodarczych oraz administracji publicznej. Usługi data center obejmą m.in. hosting i hoteling serwerów, prowadzenie portali informacyjnych, wydzielanie dedykowanych powierzchni na potrzeby serwerowni tematycznych, masowego przetwarzania danych, wirtualizacji infrastruktury informatycznej i archiwizacji zasobów informacyjnych.

Biuro startup 2 archiwum Technoparku Pomerania

Pomerania Zblizenie biurowce - archiwum Technoparku Pomerania

Biuro komercyjne archiwum Technoparku Pomerania

Technopark Pomerania Nowy kompleks - archiwum Technoparku Pomerania

Biuro startup archiwum Technoparku Pomerania

Dalszy rozwój Technoparku (2013-2020) przewiduje zagospodarowanie całego terenu inwestycyjnego 16 ha przy ul. Niemierzyńskiej na kompleksowe centrum biznesowo-technologiczne, w tym m.in. ośrodek kształcenia ustawicznego, specjalizujący się w nowych trendach i technologiach w edukacji, także centra badawczo-rozwojowe, głównie w obszarze społeczeństwa informacyjnego i nowoczesnej administracji - których specyfika wymaga funkcjonowania w kreatywnym otoczeniu.

Budynek 1 Atrium archiwum Technoparku Pomerania

Pomerania Widok od Niemierzynskiej - archiwum Technoparku Pomerania

Budynek I Korytarz archiwum Technoparku Pomerania

Technopark Pomerania Widok nocny - archiwum Technoparku Pomerania