Trącić Myszką 2012

/ [13.02.2012] Technopark Pomerania - sposób na sukces?

< wróć do listy

Parki naukowo technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, centra naukowo techniczne i centra badawczo rozwojowe – w jakim stopniu przyczyniają się do tworzenia nowych technologii, co oferują zaczynającym firmom branży IT, czy są magnesem dla wielkich korporacji szukających nowych pomysłów i talentów? Rozwiązania takie są modne od kilku lat, ale czy rzeczywiście sprawdzają się i dają szansę regionom i miastom w których działają. Naszymi gośćmi będą Grzegorz Fiuk - prezes Technoparku Pomerania, oraz przedstawiciele firm działających w Technoparku Pomerania: Marcin Burda z Uniquesoft Complex IT Solutions i Maciej Leszczyński z MARPO Systemy Informacyjne.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Technopark Pomerania w Trącić Myszką

Technopark Pomerania – budowane nowe obiekty, widok na biurowce inkubatora biznesu z centrum innowacji – planowane otwarcie 2013.

Technopark Pomerania – inwestycja budowy 3 nowych obiektów dla rozwoju nowych technologii, inkubatora biznesu i centrum innowacji wraz z największą serwerownią w regionie – planowane otwarcie 2013.

Technopark Pomerania – działający od jesieni 2010 r. inkubator przedsiębiorczości w wyremontowanym budynku dawnej szkoły przy ul. Niemierzyńskiej

Technopark Pomerania – obecny inkubator przedsiębiorczości, sale konferencyjno-szkoleniowe.

Technopark Pomerania – obecny inkubator przedsiębiorczości, sale konferencyjno-szkoleniowe.

Diaspora - przykład społeczności.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła dzisiejszy tzn 13.02.2012 start najnowszej z europejskich rakiet – Vegi. Zielone światło dla tego lotu oznacza również, że na orbitę w ciągu kilkunastu godzin trafi pierwszy polski studencki satelita PW-Sat. Satelita został zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Biura Edukacyjnego ESA. Ostateczny termin startu ogłoszono w niedzielę (12.02.2012) wieczorem,podczas uroczystego powitania w Gujanie Francuskiej delegacji z różnych państw uczestniczących w projekcie konstrukcji rakiety Vega. Vega jest najmniejszą z europejskich rakiet, której podstawowym celem będzie umieszczanie małych satelitów na niskich orbitach okołoziemskich (LEO). Wśród satelitów, które są umieszczane na LEO można wymienić satelity meteorologiczne, telekomunikacyjne, obserwacyjne Ziemi, edukacyjne i badawczo-rozwojowe. Jednym z nich bę dzie PW-Sat. Start oznaczony jako VV01 będzie ukoronowaniem wieloletniej pracy nad konstrukcją , w której 65% całkowitych kosztów pokryły Włochy, 15% Francja, 6% Hiszpania, 5,6% Belgia, 3,5% Holandia, 1,3% Szwajcaria i 0,8% Szwecja. Jest to dobry przykład wspólnego europejskiego projektu w sektorze kosmicznym. W ciągu ostatnich lat nad przygotowaniem nowej rakiety pracowało łącznie ponad tysiąc specjalistów.
Start pierwszego egzemplarza rakiety V nastąpi w ciągu trwania tzw. Okna startowego, między godz. 11:00 i 14:00 czasu polskiego. Vega wystartuje z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou, w Gujanie Francuskiej. Z tego kosmodromu startują europejskie rakiety Ariane, a od niedawna także rosyjskie Sojuz. Przez niewielką odległość do równika kosmodrom ten jest uważany za miejsce startowe gwarantują ce korzystne wynoszenie ładunków na orbitę .
Na nowej rakiecie Vega na LEO poleci łącznie dziewięć satelitów – dwa większe satelity przygotowane przez instytucje włoskie LARES i ALMASat-1 oraz siedem CubeSatów, zbudowanych przez europejskie uniwersytety. To właśnie wśród nich znajdzie się pierwszy polski satelita studencki, PW-Sat. PW-Sat, podczas swojego pobytu na orbicie, ma przetestować system przyśpieszonej deorbitacji satelitów po zakończonym okresie ich użytkowania. Deorbitacja to czynność pozwalająca na ograniczenie problemu „kosmicznych ś mieci", które stanowią potencjalne zagrożenie dla innych, przebywających na orbicie satelitów oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na której stale przebywają astronauci.

Tekst umieszczono za zgodą pw-sat.pl

satelita 1 - foto archiwum pw-sat.pl

satelita 2 - foto archiwum pw-sat.pl

satelita 3 - foto archiwum pw-sat.pl