Trącić Myszką 2012

/ [09.04.2012] Nadzwyczajne świąteczne wydanie „Trącić Myszką”

< wróć do listy

Wyjątkowe spotkanie w lany poniedziałek poświęcimy stworzeniu tradycyjnej potrawy, czyli wielkanocnego przekładańca komputerowego w którego skład wejdą: wojny patentowe pomiędzy największymi firmami technologicznymi, rozwój systemu operacyjnego Meego, Ubuntu na telefonie, Google Streetview w całej Polsce, prima Aprilis w sieci. Po wymieszaniu i uduszeniu wszystkich składników, cała potrawę należy polać sosem na bazie społeczności internetowej – czyli jak Facebook i Wykop pozwoliły na organizację największych od dawna protestów i demonstracji?
W roli szefa kuchni Michał Kowalski z EXPROMO - freelancer, grafik i programista pracujący od 7 lat na otwartym oprogramowaniu, który podjął się stworzenia tej niezwyklej trudnej potrawy wielkanocnej na bazie tradycyjnych przepisów odziedziczonych po przodkach.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

Sztuka w sieci

- Alegoria Wiosny Muzeum Pałac w Wilanowie - archiwum Google ...
Dzięki współpracy Google z Muzeum Sztuki w Łodzi i z Muzeum Pałacu w Wilanowie, zbiory tych placówek można już oglądać w ramach nowej globalnej edycji internetowej platformy Art Project. Od dzisiaj w Art Project dostępne są kolekcje ponad 150 muzeów z 40 krajów świata, w tym dzieła, które można oglądać w ultra-wysokiej rozdzielczości. Muzeum Sztuki w Łodzi, jedna z najstarszych na świecie placówek gromadzących i upowszechniających sztukę awangardową, prezentuje na platformie Art Project 80 prac dostępnych w wysokiej rozdzielczości, w tym bogatą kolekcję dzieł z początków XX wieku.
- Udział w Google Art Project to świetna okazja dla Muzeum Sztuki do poszerzenia kręgu odbiorców i dotarcia do publiczności na skalę globalną. Zaprezentowaliśmy
w projekcie wybór dzieł zaczynając od końca XIX wieku, koncentrując się na wieku XX i kończąc na XXI. Za pomocą przeglądu dzieł chcemy zwrócić uwagę internautów na istotne dla nas nurty i tendencje sztuki nowoczesnej i współczesnej, pamiętając o ich dziewiętnastowiecznych korzeniach - mówi Małgorzata Ludwisiak, Wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. - Nasz wybór obejmuje artystów takich jak: Witkacy, Hiller, Szczuka, Kantor, Starczewski, Dobkowski, Modzelewski a w przyszłości powiększy się o kolejne ważne dla naszej kolekcji nazwiska.
Muzeum Pałacu w Wilanowie udostępniło w ramach Art Project 55 dzieł ze swojej kolekcji. Wśród nich znalazł się m.in. obraz Pompea Batoniego "Apollo i dwie Muzy" czy "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego" Jacquesa-Louisa Davida. Wszystkie dzieła można oglądać w wysokiej rozdzielczości, co najmniej kilku megapikseli.
- Jesteśmy muzeum otwartym: podążamy za myślą Stanisława Kostki Potockiego, który już w 1805 roku udostępnił swoją kolekcję publiczności. Dzisiaj trudno nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje Google Art Project, który pozwala na jeszcze szersze otwarcie muzeum w przestrzeni wirtualnej - mówi Paweł Jaskanis, Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie. - Przekonało nas to, że projekt nie polega tylko na pokazaniu naszych zbiorów niezwykle licznej publiczności, ale daje także możliwość opatrzenia dzieł komentarzem, polecenia naszych filmów dostępnych w serwisie YouTube i zachęcenia użytkowników do odwiedzenia strony internetowej muzeum.
- Dziś trudno jest już mówić o dotarciu do potencjalnego odbiorcy oferty kulturalnej bez wykorzystania  narzędzi komunikacji elektronicznej, co więcej w moim przekonaniu wykorzystanie internetu do promocji i upowszechniania kultury jest dziś po prostu konieczne. Dlatego tak ważnym jest inwestowanie w digitalizację dziedzictwa kulturowego i promocję oferty muzealnej w sieci. Warto jednak podkreślić, że wirtualna możliwość oglądania dzieł może być tylko zachętą do obejrzenia ich w rzeczywistości, nie może być to zastępnik obcowania ze sztuką - mówi dr Monika Smoleń, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Idea Art Project realizowana przez Google jest jedną z form dotarcia do szerokiego grona zainteresowanych sztuką wysoką, do niedawna zamkniętą w przestrzeni muzealnej. Ze względu na niekwestionowaną popularność Google, szanse zainteresowania się ofertą muzeów dzięki temu projektowi znacząco się zwiększają. Dlatego ogromnie cieszę się, że do listy najbardziej prestiżowych placówek muzealnych na całym świecie uczestniczących w projekcie dołączają dwie polskie instytucje Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dwie Głowy Muzeum Sztuki Łódź - archiwum Google
Wprowadzono też istotne usprawnienia platformy Art Project. Użytkownicy mogą przeglądać zawartość serwisu według nazwiska artysty, dzieła, rodzaju sztuki, muzeum, kraju, kolekcji i epoki. Strona Art Project została zintegrowana z Google+ i usługami takimi jak Spotkania (rozmowy wideo na żywo), użytkownicy zyskali też narzędzia do tworzenia własnych kolekcji sztuki i dzielenia się nimi z innymi w internecie.

- Google Art Project jest inicjatywą utworzonego w ubiegłym roku Instytutu Kultury Google w Paryżu. Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii Google z wiedzą ekspercką i kolekcjami partnerskich muzeów, powstała nowoczesna platforma pozwalająca na prezentowanie sztuki w internecie. Art Project zapewnia wiodącym muzeom na całym świecie możliwość realizacji ich misji również w przestrzeni internetowej. Wierzę, że podjęcie współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Pałacem w Wilanowie jako pierwszymi polskimi partnerami Google Art Project przyczyni się do odkrywania polskiej sztuki i muzeów przez internautów na całym świecie - mówi Agata Wacławik-Wejman, Dyrektor ds. publicznych i relacji rządowych Google.

Jan III Sobieski Muzeum Pałac w Wilanowie - archiwum Google

Muzeum Pałac w Wilanowie - archiwum Google

Muzeum Sztuki Łódź - archiwum Google

Widok Kazimierza Nad Wisłą, Muzeum Sztuki Łódź - archiwum Google

Hakerspace już działa!!!

Krzysztof Nowak otrzymał tytuł "Innowatora w Nauczaniu" w Lizbonie.

Krzysztof Nowak, nauczyciel z Choszczna w województwie zachodniopomorskim, został uhonorowany tytułem Innowatora w Nauczaniu, podczas prestiżowego, IX Europejskiego Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół w Lizbonie organizowanego co roku przez Microsoft w ramach programu Partners in Learning.
Microsoft w Polsce od lat angażuje się w działania na rzecz rozwoju edukacji. Innowacyjne nauczanie – to przede wszystkim zaangażowany nauczyciel, który potrafi swoją pasją zarażać uczniów i przez to wspierać ich rozwój. Technologia wkroczyła na stałe do życia codziennego. Z badań wynika, że ok. 96 proc. polskich dzieci w wieku szkolnym ma w tej czy innej formie dostęp do internetu, komputera. Kolorowe, wirtualne światy są dla nich naturalnym środowiskiem i bez wykorzystania nowych narzędzi w szkole atrakcyjność edukacji będzie coraz bardziej odstawała od tego, co dzieci mają na co dzień – podczas zabawy czy nauki w domu. Takie podejście staje się zbieżne z działaniami, jakie podejmuje polski rząd w obszarze edukacji przyjmując dwa dni temu projekt Cyfrowa Szkoła.
„Bardzo cieszę się, że jest w Polsce grupa nauczycieli, która doskonale radzi sobie z nowymi technologiami i używa ich na swoich zajęciach. Jeśli edukacją zajmują się osoby, które są nie tylko przygotowane merytorycznie, ale też robią to z pasją, należy to docenić. To od nich zależy w ogromnej mierze przyszłość naszych dzieci." - mówi Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.
Już ponad cztery miliony nauczycieli i pedagogów ze 115 krajów uczestniczy w programie „Partners in Learning", rozwijanym także Polsce od początku 2004 roku. Microsoft - światowy lider w dziedzinie nowoczesnych technologii od lat aktywnie wspiera upowszechnianie wykorzystywania narzędzi informatycznych w edukacji.

Krzysztof Nowak - nauczyciel z Choszczna nagrodzony w Lizbonie

W ramach programu „Partners in Learning" Microsoft od dziewięciu lat organizuje międzynarodowy konkurs „Innowacyjny nauczyciel". Biorą w nim udział nauczyciele z całego świata. Zwycięzcy etapów krajowych są zapraszani do udziału w Europejskim lub Światowym Forum Innowacyjnych Nauczycieli
i Szkół, które odbywa się co roku. Podczas tegorocznego, Europejskiego Forum, które odbyło się w Lizbonie, Krzysztof Nowak z choszczeńskiej Szkoły Podstawowej nr 1 został wyróżniony tytułem Innowator w Nauczaniu (1st Runner up).

„Podczas forum przedstawiłem realizowany w szkole, w której pracuję, interdyscyplinarny projekt edukacyjny „Podróż dookoła świata" – mówi Krzysztof Nowak. - Bardzo się cieszę, że zyskał on uznanie w oczach jurorów, którzy przyznali mi tytuł 1st Runner up w kategorii Teacher as Innovator and Change Agent. To nie tylko wielki zaszczyt, ale również dowód na to, że każdy nauczyciel może w innowacyjny sposób stosować zdobycze technologii informacyjnej w pracy pedagogicznej. Jestem przekonany, że takich nauczycieli jak ja, są w Polsce tysiące." – dodaje.

Forum jest miejscem wymiany doświadczeń nauczycieli z różnych państw. Omawia się na nim metody, jakie można wykorzystać, by lekcje były wartościowe i ciekawe dla uczniów, oraz sposoby upowszechniania dobrych praktyk w korzystaniu z Internetu.
„Podczas odbywającego się jesienią Ogólnopolskiego Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół poznałem wielu nauczycieli z pasją i pełnych pomysłów. Myślę, że to właśnie dzięki takim pedagogom nasze szkoły nie tylko będą mogły dostosować się do nowych wymagań, ale same będą wyznaczały nowe kierunki kształcenia. Rzesza nauczycieli w twórczy sposób stosuje technologię w swojej pracy. Nie zawsze jednak mamy okazję skorzystać z ich doświadczeń. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w kolejnym konkursie. Warto pokazać swoją pracę." – mówi Krzysztof Nowak, europejski Innowator w Nauczaniu.

Dni otwarte i konkurs informatyczny - LO IV

Dni otwarte - LO IV - 2012 - fot archiwum LO 4: