Trącić Myszką 2012

/ [05.03.2012] Z wiatrem i pod wiatr

< wróć do listy

Od kilkuset lat energia wiatru była wykorzystywana do pompowania wody i milenia ziarna. Od VIIIw. w Europie znane są czteroskrzydłowe wiatraki, najbardziej popularne w Holandii. Później praktycznie zapomniane, wróciły do łask kilkadziesiąt lat temu, jako elektrownie wiatrowe. Dziś dzięki inżynierii materiałowej, informatyce i komputerom, osiągają wysoką sprawność i niezawodność, zapewniając nam ekologiczną energię, Jakie są współczesne elektrownie wiatrowe, jakim muszą sprostać wymogom technicznym, czy są antidotum na pozyskiwanie taniej i odtwarzalnej energii elektrycznej, o tym powiedzą goście magazynu komputerowego „Trącić Myszką" - Przemysław Szczepaniak i Łukasz Andrzejczak z KK-Electronic Polska.

Posłuchaj audycji Jarosława Daleckiego.

elektrownia wiatrowa - farma - archiwum KK-Electronic.

Wiatraki na morzu - foto archiwum KK-Electronic.

elektrownia wiatrowa - archiwum KK-Electronic.

Podzespoły elektrowni wiatrowej 4 - fot archiwum KK-Electronic

Wiwiatraki - foto archiwum KK-Electronic

Tu powstają elektrownie wiatrowe - 1 - foto archiwum KK-Electronic.

Wiatraki - 2 - foto archiwum KK-Electronic.

Podzespoły elektrowni wiatrowej 5 - fot archiwum KK-Electronic

Wiatraki - 3 - foto archiwum KK-Electronic.

Tu powstają elektrownie wiatrowe - foto archiwum KK-Electronic.

elektrownia wiatrowa 1 - archiwum KK-Electronic.

elektrownia wiatarowa - archiwum KK-Electronic.

elektrownia pływowa - archiwum KK-Electronic.

DS412 - foto archiwum Synology.

Wiatraki - przegląd wybranych lokalizacji - foto archiwum KK-Electronic.

Produkcja - foto archiwum KK-Electronic.

Systemy służące do zarządzania zasobami informatycznymi w firmach i instytucjach (e-Auditor i eHelpDesk), nowatorskie rozwiązanie Hyprovision, pozwalające producentom demonstrować swoje oprogramowanie bezpośrednio w sieci bez konieczności ściągania wersji Demo (firmy BTC), nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim NAVDEC (wynalazek z Akademii Morskiej) czy Eye Tracker czyli technologia do śledzenia ruchów gałki ocznej, służąca np. do sterowania kursorem komputera za pomocą wzroku (z Wydziału Informatyki ZUT) – takie produkty i oferty naszych firm oraz uczelni będą prezentowane na stoisku zachodniopomorskim w światowym towarzystwie branży IT i nowinek technologicznych.
Udział zachodniopomorskich firm informatycznych w targach CeBIT to już tradycja – od trzech lat w ramach Klastra ICT organizowane są wspólne wyjazdy, dzięki czemu reprezentacja zachodniopomorskiej branży IT obecna na targach, z roku na rok jest coraz liczniejsza i coraz lepiej się tam czuje. W tym roku województwo zachodniopomorskie nareszcie będzie miało własne stoisko wystawiennicze, w ramach Polskiego Stoiska Narodowego, gdzie nasze firmy lepiej mogą się zaprezentować, mając też własne miejsce dla spotkań biznesowych. Szczecin i region mają szansę pokazać swój potencjał w rozwoju informatyki i nowych technologii.
– „Jedziemy na Cebit już po raz drugi. Nie wieziemy tam własnego produktu, ale traktujemy wyjazd jako naukę i inspirację. Zamierzamy podpatrzeć, co nowego się sprzedaje, jakie są nowe rozwiązania, które możemy potem zaoferować naszym klientom. Ponadto zabieramy jednego z naszych dużych klientów, szpital w Grudziądzu, który jest już jedną z lepiej zinformatyzowanych jednostek w kraju, a wciąż chce się rozwijać technologicznie." – opowiada Piotr Walczak z firmy IT Serwis, dostawcy rozwiązań informatycznych.

Targi Cebit2012 - jeszcze zamknięte - foto Marek Schirmer.

Eksperci z Kaspersky Lab zajmujący się zwalczaniem szkodliwego oprogramowania odkryli, że część trojana Duqu została napisana w nieznanym języku programowania.

Duqu to wyrafinowany trojan stworzony przez te same osoby, które były odpowiedzialne za niesławnego robaka Stuxnet. Szkodnik ten pełni przede wszystkim funkcję backdoora otwierającego tylne drzwi do systemu i ułatwia kradzież prywatnych informacji. Duqu po raz pierwszy został wykryty we wrześniu 2011 r., jednak według danych Kaspersky Lab, pierwszy ślad szkodliwego oprogramowania związanego z Duqu pochodzi z sierpnia 2007 r. Eksperci z firmy odnotowali kilkanaście incydentów z udziałem Duqu, przy czym zdecydowana większość ofiar tego szkodnika była zlokalizowana w Iranie. Analiza działalności zaatakowanych organizacji oraz charakteru informacji, na które polowali autorzy Duqu, wyraźnie sugeruje, że głównym celem ataków była kradzież informacji dotyczących przemysłowych systemów kontroli wykorzystywanych w wielu branżach, jak również gromadzenie danych o związkach handlowych między wieloma różnymi organizacjami irańskimi