Trącić Myszką 2012

/ [02.04.2012] Komputerowe studio nagraniowe

< wróć do listy

Robot - pogranicznik

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) poinformował o zbliżającym się zakończeniu prac nad projektem, dotyczącym opracowania innowacyjnego systemu ochrony granic - TALOS.
Celem projektu, w ramach którego został stworzony system TALOS, jest wzmocnienie bezpieczeństwa lądowej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, w tym jednego z najdłuższych jej odcinków, czyli wschodniej granicy Polski.

Na zdjęciu wnętrze centrum dowodzenia systemu TALOS - foto archiwum PIAP.
„Naszym celem jest teraz utrzymanie prac nad dalszym rozwojem i udoskonalaniem systemu TALOS, dlatego będziemy się starać o pozyskanie środków na ich kontynuację. Szkoda byłoby przecież zaprzepaścić takie osiągniecie, jakim niewątpliwie jest dotychczas opracowane rozwiązanie." - powiedział dr Jan Jabłkowski, dyrektor PIAP-u. „Wierzymy, że roboty są przyszłością walki z zagrożeniami dla bezpieczeństwa społeczeństw Polski i Europy."

Na zdjęciu robot patrolujący systemu TALOS podczas testów terenowych - foto archiwum PIAP
Kompletny system będzie się składał z bezzałogowych platform - robotów, zarówno naziemnych jak i latających, nadzorowanych przez centrum dowodzenia i sterowania, umieszczonego w standardowym kontenerze. System będą uzupełniać naziemne wieże obserwacyjne, które można umieścić w miejscach trudno-dostępnych.

Hakerspace w Szczecinie

2.04.2012 - godzina 15.30 - pierwsze spotkanie członków Hakerspace w Szczecinie - 1 - fot JD

2.04.2012 - godzina 15.30 - pierwsze spotkanie członków Hakerspace w Szczecinie - 2 - fot JD

Robot na granicy w samotnej stanicy bezpieczeństwa pilnuje

Konkurs Informatyczny - LO IV

Konkurs Informatyczny 8,5 - LO IV - 2012 - fot archiwum LO 4:

Konkurs Informatyczny 8,5 - LO IV w Szczecinie

LO IV czy konkursy informatyczne są potrzebne?

Cebit2012 - 9 - foto Marek Schirmer.

M. Wasilewska i M.Romanowski podczas giełdy kooperacyjnej - foto M. OlanFuture Match.

Prezentacja firmy BTC ze Szczecina - foto M.Romanowski.

Zakazany owoc ...

Pogotowie komputerowe PCDOC publikuje najbardziej zabawne zgłoszenia, z którymi eksperci sieci zmierzyli się w trakcie swojej pracy. Przedstawione poniżej historie są relacjami z autentycznych wizyt u klientów, korzystających z usług z PCDOC.

Blokada rodzicielska to usługa, którą opiekunowie często wprowadzają, aby ustrzec swoje pociechy przed dostępem do szkodliwych treści w Internecie. Wiadomo jednak, że zakazany owoc smakuje najlepiej, co doskonale ilustrują dwie poniższe historie.

Do serwisanta PCDOC zwrócił się młody człowiek, który poinformował, że rodzice zainstalowali na jego komputerze program, blokujący dostęp do pewnych serwisów. W związku z tym prosi o złamanie hasła bądź o wskazanie metody na obejście programu. Niestety, pracownik nie był w stanie pomóc nastolatkowi, i nie wynikało to bynajmniej z braku kwalifikacji, a z faktu, że był on nieletni.

Innym razem specjalista PCDOC spotkał się z naprawdę sprytnym młodzieńcem. Został on wezwany przez zaniepokojonych rodziców, którzy założyli synowi blokadę rodzicielską, ale byli przekonani, wbrew logom z programu chroniącego i historii przeglądarki internetowej, że w jakiś sposób korzysta on z Internetu. Pewnego razu „nakryli" go, gdy wyjmował z napędu tajemniczą płytę CD, ale nie wiedzieli, co się na niej znajduje. PC Doctor przebadaniu owego dysku był pełen uznania dla młodzieńca. Okazało się, że nastolatek na płycie miał nagrany obraz jednej z dystrybucji linuxa, którą można uruchomić bez instalacji (tzw. tryb live). Dzięki temu sprytny chłopak korzystał z dobrodziejstw Internetu bez ograniczeń ochrony rodzicielskiej.

Powstał portal Finta.pl, który jest platformą, na której użytkownicy mogą wymieniać się grami komputerowymi, książkami, płytami CD i innymi przedmiotami, które już nie są im potrzebne. Dzięki innowacyjnemu systemowi wirtualnej waluty, każda z zarejestrowanych osób na portalu ma możliwość samodzielnej wyceny wystawionego przez siebie przedmiotu, a prawa rynku decydują, czy jego szacunki są trafione.
Prawdopodobnie każdy spotkał się z problemem raz przeczytanych książek, do których później się nie powraca. Podobnie jest z grami komputerowymi, które ukończone zalegają na półkach, zbierając kurz. Dla osób chcących wymienić się rzeczami, do których już nie powrócą, powstał serwis Finta.pl. Od teraz można zamienić swoje gry, książki, filmy i muzykę na inne, dowolne przedmioty oferowane przez pozostałych użytkowników serwisu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie te cenne rzeczy mogą sprawić radość kolejnym osobom.
Pomysł zrodził się z potrzeby znalezienia serwisu pośredniczącego w wymianie książek. Do większości z tych, które już przeczytałem nigdy więcej już nie powracałam, a oddawanie ich na makulaturę lub wyrzucanie na śmietnik wydawało mi się niewłaściwe. Dla człowieka, który nie miał czasu na wystawianie ich na aukcjach sprzedażowych, najlepszym rozwiązaniem wydawała się wymiana. Niestety, to co oferowały istniejące wtedy serwisy, wydawało mi się niewystarczające – mówi Adam Wawrowicz, twórca portalu Finta.pl.