Trącić Myszką 2011

/ [23.01.2011] Tablety czyli nie tylko iPad

W poniedziałkowej audycji magazynu komputerowego Trącić myszką 24 stycznia 2010 r. o godzinie 22:05 tematem będą tablety. Powiemy czy warto wybrać tablet zamiast netbooka i czym różnią się dostępne na rynku modele. Porozmawiamy też o zastosowaniach tabletów oraz porównany je ze smartfonami. Naszymi ekspertami będą Tadeusz Gruszczyński z firmy GUEST Systemy Informatyczne, Tomasz Lam z Warcnetu i Piotr Pilek z Bluenetu.

Nie trzeba wywieszać flagi, schładzać szampana, ubierać garnituru ani sukni balowej. By świętować, wystarczy zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich danych w sieci lub wziąć udział w jednym z wielu spotkań, poświęconych tej tematyce. Data Privacy Day, czyli Dzień Ochrony Danych, już 28 stycznia 2011!

Idea zrodziła się kilka lat temu, jako reakcja na wciąż rosnący udział technologii i Internetu w życiu codziennym. „Z roku na rok coraz częściej wykorzystujemy sieć do kontaktów z otoczeniem. Furorę robią portale społecznościowe, prawie każdy z nas ma e-konto bankowe, a kurierzy dostarczają codziennie tysiące zakupów zrobionych w sklepach internetowych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze prywatne dane, publikowane w cyberświecie, wystawione są na poważne niebezpieczeństwo." zauważa Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. Bezpieczeństwa IT w firmie G Data Software.

Zwrócenie uwagi na zagrożenia i edukacja w zakresie polityki prywatności i ochrony informacji w sieci to właśnie główny cel Dnia Ochrony Danych. Od 28 stycznia przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i 27 krajach europejskich będą się odbywały liczne wykłady, konferencje, fora dyskusyjne, konkursy i wystawy poświęcone tej właśnie problematyce. „Dzięki takim wydarzeniom debata o cyberprywatności dociera do coraz większej liczby osób, tym samym stając się przedmiotem globalnego dialogu. Umożliwia to nie tylko pokazanie szerokiemu gronu użytkowników Internetu, jak dbać o publikowane dane, ale także pomaga wpłynąć na ustawodawców, by wprowadzali stosowne przepisy, utrudniające bezprawne wykorzystywanie informacji. Co więcej, rozważania na temat bezpieczeństwa stymulują rozwój technologii i narzędzi, pozwalających chronić dane osobowe umieszczane w Internecie."- komentuje Nowatkowski.

Dla lepszej ochrony miliardów osób w sieci, firma Symantec, producent oprogramowania marki Norton, przedstawiła nowe narzędzie: indeks cyberprzestępczości – Norton Cybercrime Index. Śledzi on bieżące zagrożenia cyberprzestępczością na świecie i ostrzega przed nimi użytkowników komputerów, dostarczając aktualnych i wiarygodnych informacji.
Norton Cybercrime Index informuje użytkowników o źródłach problemów i potencjalnych zagrożeniach online każdego dnia, w tym o najbardziej niebezpiecznych witrynach, terminach wyszukiwania, pod które najczęściej podszywają się cyberprzestępcy, a także najpoważniejszych wyłudzeniach danych, kradzieżach tożsamości i spamie. Bezpłatne narzędzie udostępnia wiadomości na temat najpoważniejszych zagrożeń oraz porady, jak ich unikać i bezpiecznie korzystać z Internetu. W obliczu niedawnych zagrożeń, takich jak wirus „Here You Have" (H-Y-H), który próbował sparaliżować komunikację elektroniczną na całym świecie oraz głośne ataki botnetów Zeus, użytkownicy komputerów potrzebują narzędzia, które ułatwi i uprości zrozumienie dzisiejszych zagrożeń internetowych.
Podstawowym zadaniem Norton Cybercrime Index jest odpowiedź na pytanie: „Jaki jest dziś poziom Twojego bezpieczeństwa online?", poprzez pokazanie oceny zagrożenia w danym dniu w kontekście spadków i wzrostów na wzór indeksu giełdowego.

„Większość z nas codziennie korzysta z Internetu, aby pracować, bawić się i utrzymywać kontakty towarzyskie, a pomimo to jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych czynności, ponieważ w sieci czyha mnóstwo zagrożeń — mówi Adam Palmer, główny doradca ds. cyberbezpieczeństwa Norton.