Trącić Myszką 2011

/ [07.03.2011] CeBit 2011

W dzisiejszej audycji magazynu komputerowego Trącić myszką 7 marca 2011 r. o godz. 22:05 tematem będzie CeBit 2011. Wczoraj zakończyły się w Hanowerze jedne z największych targów ICT na świecie. Porozmawiamy o trendach w branży ICT i tym co działo się na targach CeBit w tym roku. Powiemy też o nowościach i premierach, które miały tam miejsce. Naszymi gośćmi będą dr Przemysław Różewski z Wydziału Informatyki ZUT, Michał Olan RCIITT, Monika Wasilewska-Serwiak z BTC i Paweł Śmigielski.

Specjaliści z firmy Symantec donoszą o nowym zagrożeniu, atakującym urządzenia oparte na systemie mobilnym Android. Cyberprzestępcy infekują telefony i tablety, m.in. poprzez fałszywą wersję popularnej aplikacji Steamy Window („zaparowane okno"). Przejmują kontrolę nad urządzeniem, które może posłużyć, np. do wysyłania wiadomości na kosztowne numery premium.

Fałszywa aplikacja zawiera te same funkcje i w dużej mierze przypomina oryginalną wersję „Steamy Window", która pozwala na stworzenie efektu zaparowanego ekranu w urządzeniu. Po dłuższej analizie okazuje się jednak, że różnice są znaczące – zainfekowane oprogramowanie może bowiem służyć do przejęcia pełnej, zdalnej kontroli nad telefonem. Po zainstalowaniu ma ono możliwość pobierania i instalowania innych aplikacji, kierowania do konkretnych witryn, dodawania zakładek w przeglądarkach oraz wysyłania wiadomości tekstowych.
„To kolejny przykład złośliwej aplikacji dla systemu Android. Wiele z nich działa w podobny sposób, co pozwala skutecznie się przed nimi bronić – tłumaczy Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska. – Przede wszystkim należy zapewnić sobie odpowiedni poziom ochrony, np. instalując pakiet zabezpieczeń Norton Mobile Security. Ponadto, w ustawieniach systemu można zablokować pobieranie nieautoryzowanego oprogramowania. Jeśli już zdecydujemy się na zainstalowanie aplikacji, dokładnie sprawdźmy wymagany przez nią poziom uprawnień. Jeśli gra bądź zestaw tapet chce mieć dostęp do usług, z których domyślnie nie skorzysta, np. wysyłanie SMS, powinno to wzbudzić nasze obawy i zniechęcić do kontynuowania instalacji. Warto też śledzić komentarze innych użytkowników systemu Android – wyjaśnia Maciej Iwanicki.

Cebit 2011 - fot 3 - foto archiwum Technoparku Pomerania.

3D - Cebit 2011 - 3 - foto archiwum Cebit

Cebit 2011 - fot 4 - foto archiwum Technoparku Pomerania.

Nowe Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii przebudowa - materiały RCIiTT.
W jednej lokalizacji, dzięki współpracy między jednostkami ZUT, zostaną ulokowane komórki zajmujące się m.in. transferem i komercjalizacją technologii, ochroną własności intelektualnej i przemysłowej oraz usługami szkoleniowo-doradczymi o charakterze proinnowacyjnym. Ponad 1000m2 pomieszczeń zostanie przygotowana do lokowania się tam przedsiębiorstw powstających w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości jak i powstających przy Uczelni innowacyjnych przedsiębiorstw typu spin-off i start-up.

Informacja o RCIiTT w Szczecinie - uaktualniona pod koniec 2011.