Trącić Myszką 2011

/ [07.02.2011] Prawa konsumenta w internecie

W najbliższej audycji magazynu komputerowego Trącić myszką 7 lutego 2011 o godz 22:05 tematem będą prawa konsumenta w internecie. Porozmawiamy o naszych prawach przy zakupie sprzętu komputerowego i używanego oprogramowania w sieci oraz umowach z dostawcami internetu. Powiemy też co można zrobić gdy nie działa kupiony program, jakie mamy prawa kupując za granicą oraz czym się różni gwarancja od niezgodności towaru z umową. Naszymi ekspertami będą pani Longina Kaczmarek i pan Łukasz Peryt z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Longina Kaczmarek - rzecznik praw konsumenta - foto archiwum.

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej i skuteczniej wykorzystują w swoich działaniach wirtualne środowisko pracy i zaawansowane technologie dostarczane w łatwy sposób w formie usług online. Rozwiązania w chmurze obliczeniowej są odpowiedzią na potrzeby małych firm z sektora MSP, które od tej pory mogą czerpać korzyści ze wsparcia narzędzi zarezerwowanych do niedawna dla większych klientów z rozbudowaną infrastrukturą IT, przy jednocześnie niskich kosztach operacyjnych. Oznacza to zdecydowaną poprawę wydajności ich pracy, możliwości optymalizacji kosztów, a także prowadzenia biznesu bez względu na miejsce, w którym akurat przebywają. Dzięki technologiom informatyczno-komunikacyjnym do przeszłości przechodzą biura w ich klasycznym ujęciu – z pracownikami siedzącymi przy swoich biurkach w hałasie ciągle dzwoniących telefonów. Rozwój usług informatycznych sprawił, że stale podnoszony jest komfort środowiska pracy, jak również efektywność pracowników, którzy lepiej zarządzają swoim czasem. Wszystko to sprawia, że firmy mogą lepiej wykorzystywać potencjał pracowników w celu realizacji swoich celów biznesowych.

„Przedsiębiorczość jest kluczem do rozwoju społeczeństw," – powiedziała Ilona Tomaszewska, odpowiedzialna za kontakty polskiego oddziału firmy Microsoft z sektorem małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). – „Ważne zatem jest, aby przedsiębiorcom zapewnić dostęp do takich narzędzi, które wesprą ich w prowadzeniu tego biznesu i jednocześnie pozwolą im w pełni koncentrować się na własnych celach biznesowych. Takimi właśnie narzędziami są usługi w chmurze obliczeniowej, które usprawniają obieg dokumentów w firmie, pracę grupową oraz kontakty z klientami, a jednocześnie nie wiążą się z ponoszeniem wysokich kosztów inwestycji, żmudnego i czasochłonnego wdrożenia i utrzymania infrastruktury, ponieważ są dostępne online, a klient ponosi koszty jedynie za to, co faktycznie użytkuje."

dotykowa rodzina - fot. Kamil

przykład mp4 - fot. Kamil

uniwersalny zasilacz USB - fot. Kamil

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przypadającego na, UPC Polska przygotowało dla najmłodszych użytkowników Internetu, opiekunów i nauczycieli nowy podręcznik „Baw się i ucz w sieci". Publikacja została przygotowana we współpracy z Insafe i zawiera specjalnie opracowany zestaw gier i zabaw, który pomoże rodzicom wprowadzić dzieci w świat nowoczesnych mediów.
Podręcznik przeznaczony jest dla najmłodszych użytkowników Internetu wieku 4-8 lat, ich opiekunów oraz nauczycieli i oferuje szereg zabaw i gier, pomocnych w rozwijaniu podstawowych umiejętności językowych, matematycznych, społecznych i kulturowych. Każda ze stron książki zabiera dzieci w kolorowy świat, w którym razem z jego bohaterami uczą się ochrony prywatności w Internecie, rozróżniania pomiędzy światem wirtualnym i rzeczywistością oraz poznają sposoby na zapobieganie potencjalnym niebezpieczeństwom w sieci.
„Materiały edukacyjne udostępnione przez UPC i Insafe przygotowują dzieci do bezpiecznego korzystania z cyfrowych mediów. Jednak to przede wszystkim rodzice i nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za to, co najmłodsi robią w sieci. Dlatego przygotowaliśmy narzędzia, które wspierają dorosłych we wprowadzaniu dzieci do wirtualnego świata. W ten sposób UPC stwarza warunki do tego, abyśmy wspólnie budowali bezpieczny, wirtualny plac zabaw w Internecie." – powiedziała Patrycja Gołos, dyrektor komunikacji, UPC Polska

Już nie musisz przechodzić z komunikatora Windows Live Messenger do Facebooka, aby móc czatować ze swoimi znajomymi z tego portalu.
Polska dołączyła do grupy 13 państw, w których użytkownicy komunikatora Windows Live Messenger mogą prowadzić rozmowy z zaprzyjaźnionymi osobami, które w tym samym czasie wykorzystywały czat na serwisie Facebook. Integracja czatów jest kolejnym, po wprowadzonej we wrześniu 2010 roku możliwości łączenia kont Windows Live i Facebook, elementem ułatwiającym użytkownikom obu serwisów być w kontakcie ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi oraz rodzinami bez względu na to, z jakiego serwisu aktualnie korzystają. Przez 6 miesięcy od wprowadzenia tej usługi użytkownicy przegadali w ten sposób ponad 3 miliardy minut.

Coraz więcej zagrożeń projektowanych jest w celu rozprzestrzeniania się za pośrednictwem najbardziej popularnych portali społecznościowych. W ostatnich dniach wykryto dwa nowe złośliwe wirusy, które grasują na Facebooku czyniąc spustoszenie wśród internautów.
Asprox.N jest trojanem, który dociera do potencjalnych ofiar za pośrednictwem poczty email. Oszukuje użytkowników przekazując informację, że ich konto na Facebooku jest wykorzystywane do dystrybucji spamu i dla bezpieczeństwa zmieniono ich dane uwierzytelniające. Email zawiera fałszywy dokument Word z rzekomo nowym hasłem. "Facebook_details.exe". W rzeczywistości jest trojanem, który po uruchomieniu pobiera plik .doc, ten z kolei włącza aplikację Word, aby użytkownicy byli przekonani, że de facto otwiera się oryginalny plik.
Po uruchomieniu trojan pobiera kolejny plik stworzony po to by otworzy wszystkie dostępne porty w komputerze łącząc się z różnymi serwisami pocztowymi, aby zaspamować tak wielu użytkowników, ilu tylko będzie możliwe.

McAfee opublikowała raport na temat zagrożeń w czwartym kwartale 2010 roku („McAfee Threats Report: Fourth Quarter 2010"). W raporcie zwrócono uwagę na stały wzrost poziomu zagrożenia urządzeń mobilnych (m.in. smartfony i PDA): liczba atakujących je nowych programów wzrosła w porównaniu z rokiem 2009 o 46%. Raport podaje też, że w 2010 roku wykryto 20 milionów nowych szkodliwych programów – co oznacza, że każdego dnia pojawia się niemal 55 tys. nieznanych dotąd zagrożeń. Spośród prawie 55 mln szkodliwych programów wykrytych dotychczas przez McAfee Labs, aż 36% powstało w 2010 roku. Natomiast spam stanowił tylko 80% poczty elektronicznej, co jest najniższym wynikiem od początku 2007 roku.

„Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, jakie produkty są cieszą się największą popularnością i jakie działania przyniosą im najlepszy efekt najmniejszym kosztem" — powiedział Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs. „Przez dłuższy czas rozwój szkodliwego oprogramowania przebiegał bardzo podobnie na całym świecie. Jednak w ostatnim kwartale zaobserwowaliśmy istotne różnice pomiędzy regionami co oznacza, że cyberprzestępcy uważnie obserwują rozwój sytuacji. McAfee Labs odnotowało też bezpośrednią korelację pomiędzy popularnością poszczególnych urządzeń, a liczbą wymierzonych w nie ataków. Spodziewamy się, że w 2011 r. zależność ta będzie jeszcze bardziej widoczna".

Światowe finały Imagine Cup 2011 coraz bliżej. W tym roku gospodarzem tego największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów będzie Nowy Jork. Polscy studenci intensywnie przygotowują się do udziału w dziewiątej edycji konkursu i odnoszą już pierwsze sukcesy.

Do zeszłorocznej edycji konkursu Imagine Cup, którego światowe finały odbyły się w Warszawie, zgłosiło się 325 000 studentów z ponad 100 krajów. W tym roku, już po raz dziewiąty studenci uczelni technicznych i uniwersytetów będą starali się rozwiązać największe problemy ludzkości wykorzystując do tego nowoczesne technologie informatyczne.

Zwycięzców dziewiątej edycji konkursu poznamy podczas finałów światowych, które odbędą się w lipcu w Nowym Jorku. Wcześniej, na całym świecie odbędą się krajowe finały do najważniejszej kategorii konkursowej – Projektowanie Oprogramowania. Polskie finały będą miały miejsce 19 i 20 kwietnia w Warszawie. Wezmą w nich udział drużyny wyłonione z grona 50 zespołów z całej Polski, które zakwalifikowały się do drugiej rundy konkursowej. Do wszystkich kategorii konkursowych w tym roku zgłosiło się ponad 2 500 polskich studentów.

„Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie Imagine Cup. Polacy od lat odnoszą liczne sukcesy w konkursie i jestem przekonany, że będzie tak również w tym roku," – powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale firmy Microsoft. – „Konkurs Imagine Cup to dla studentów nie tylko możliwość zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej, ale także promocja ich przedsiębiorczości i najbardziej innowacyjnych pomysłów na arenie międzynarodowej."