Trącić Myszką 2011

/ [03.01.2011] Open Source w firmie

W pierwszej w tym roku audycji magazynu komputerowego Trącić myszką 3 stycznia 2011 r. o godzinie 22:05 tematem będzie Linux w firmie. Porozmawiamy na temat wykorzystania oprogramowanie open source w firmie. Powiemy też o otwartych alternatywach dla programów graficznych i biurowych. Naszymi gośćmi będą Michał Smereczyński z Miesięcznika Komputerowego, Marcin Weksznejder z PLOSUG i radca prawny Rafał Malujda.

McAfee opublikowała raport „Prognozy zagrożeń na 2011 r.". Opisuje on zagrożenia, które zdaniem analityków z McAfee Labs będą dominować w nowym roku. Na liście celów najbardziej narażonych na ataki hakerów znalazły się najpopularniejsze ostatnio platformy i usługi takie, jak system Android firmy Google, telefon iPhone firmy Apple, serwis społecznościowy foursquare oraz platformy Google TV i Mac OS X. McAfee Labs przestrzega też przed wzrostem liczby ataków o podłożu politycznym, idących w ślady głośnej obrony portalu WikiLeaks.

„Urządzenia mobilne i serwisy społecznościowe są coraz bardziej popularne, przez co znajdą się na celowniku cyberprzestępców" ― powiedział Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs. „W krótkim czasie zyskały one bardzo dużą popularność i już teraz obserwujemy znaczny wzrost liczby wykrywanych w nich luk, a także liczby ataków i przypadków utraty danych".

Płyty do instalacji.

Dla Internautów ostatnie lata to dekada ekscytującego rozwoju całkowicie nowych metod komunikacji, wymiany informacji i prowadzenia działalności biznesowej. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu rozkwitała również cyberprzestępczość. Jej dwucyfrowe tempo wzrostu kosztowało konsumentów setki milionów dolarów rocznie.

„Cyberprzestępczość, to jedno z najszybciej rosnących, a zarazem najbardziej lukratywnych zjawisk w Internecie" – powiedział Dave Marcus, dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem w McAfee Labs. „W ciągu całej dekady obserwowaliśmy stopniowy wzrost wyrafinowania metod stosowanych przez cyberprzestępców. Jednak dni siania zniszczenia dla samego rozgłosu bezpowrotnie minęły – obecnie wszystko sprowadza się do pieniędzy i zapewnienia sobie bezkarności".

Według serwisu InternetWorldStats.com w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba internautów wzrosła ponad pięciokrotnie – z 361 mln użytkowników w 2000 r. do blisko dwóch miliardów obecnie, czemu towarzyszył gwałtowny rozwój handlu elektronicznego i możliwości zarabiania w Sieci. Spowodowało to, że Internet stał się niezwykle atrakcyjną dla cyberprzestępców kopalnią pieniędzy i informacji.

Count of unique malware - foto archiwum.

Global Spam Volume - foto archiwum.

Mobile malware - foto archiwum.