Trącić Myszką 2010

/ [31.01.2010] Dzień Bezpiecznego Internetu

W związku z tym że 9 lutego będziemy obchodzić po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu to tematem kolejnej audycji podcastu komputerowego Trącić myszką 1 lutego 2010 r. o godzinie 22:30 będzie bezpieczeństwo w firmach sektora MŚP które według raportów są najbardziej zagrożone. Porozmawiamy o walce ze spamem oraz atakach phishingowych w serwisach społecznościowych. Powiemy też o bezpieczeństwie systemu Windows 7, zabezpieczeniach sieci firmowych oraz o nowych zagrożeniach bezpieczeństwa w roku 2010. Naszymi gośćmi będą Łukasz Nowatkowski i Tomasz Zamarlik z firmy G-Data.

Najpopularniejsze sposoby ochrony danych wśród polskich przedsiębiorstw z sektora MSP to korzystanie z programu antywirusowego i zapory ogniowej oraz tworzenie kopii zapasowych – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Symantec Polska. Zaledwie kilkanaście procent firm decyduje się na wdrożenie oprogramowania zabezpieczającego przed wyciekami danych lub szyfrującego dane. 
Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z ilością przychodzącego spamu – niemal 7 na 10 przebadanych firm, zaopatruje się w rozwiązania chroniące przed niechcianymi wiadomościami. Znacznie mniej popularne są inne narzędzia do zabezpieczania danych jak filtrowanie treści czy archiwizacja wiadomości. 

„Poprzez różnego rodzaju działania edukacyjne, np. organizację seminariów i szkoleń, staramy się wytłumaczyć przedsiębiorcom, że dzisiejszy obraz zagrożeń powoduje konieczność zaostrzenia polityk bezpieczeństwa, a co za tym idzie wyposażenia firmy w szerszy wachlarz narzędzi – komentuje Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska. „Martwi szczególnie pomijanie rozwiązań chroniących przed wyciekiem danych. Inne przeprowadzone dla nas badania pokazały bowiem, że prawie 60 proc. pracowników polskich firm wynosi dane z firmy bez zgody pracodawcy – dodaje Maciej Iwanicki. 

Przedsiębiorcy, zapytani o cechy, które decydują o wyborze konkretnego rozwiązania ochronnego, najczęściej wymieniają jego skuteczność i cenę (85 i 61 proc.). Nie bez znaczenia pozostają również: możliwość wcześniejszego przetestowania rozwiązania we własnym środowisku (45 proc.) oraz opinie innych specjalistów (44 proc.).