Trącić Myszką 2009

/ [07.12.2009] Papier elektroniczny

W dzisiejszej audycji magazynu komputerowego Trącić myszką 7 grudnia 2009 r. o godzinie 22:30 tematem będzie papier elektroniczny. Porozmawiamy o różnych technologiach produkcji e-papieru oraz urządzeniach do czytania e-booków. Powiemy też o przyszłości papieru elektronicznego. Naszymi ekspertami będą Paweł Horbaczewski z firmy Artatech i Mateusz Frukacz z firmy Legimi.

1804.jpgKolejna nowoczesna strona internetowa urzędu miasta w Gdyni przemówiła głosem syntezatora mowy IVONA. Teraz informacji z Gdyni mogą słuchać wszystkie osoby z problemami wzroku i czytania, m.in. osoby starsze, osoby z ADHD, dyslektycy, osoby niedowidzące. W Polsce takich osób jest ponad 2 mln .
Korzystanie z mówiącej strony jest bardzo proste. Na każdej udźwiękowionej stronie, nad tekstem znajduje się specjalny oznakowany odtwarzacz. Wystarczy nacisnąć przycisk „Odsłuchaj" lub odpowiedni skrót na klawiaturze komputera i treść artykułu zostanie przeczytana na głos.
- Od początku naszej działalności konsekwentnie pomagamy osobom niewidomym i niedowidzącym. - mówi Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software - Z myślą o nich stworzyliśmy syntezator mowy IVONA. Teraz przedstawiamy kolejne nowoczesne rozwiązanie dla olbrzymiej grupy osób z dysfunkcjami wzroku, narażonej na wykluczenie cyfrowe, ze względu na utrudnione możliwości korzystania z zasobów Internetu. Opracowaliśmy technikę, która pozwala na bardzo łatwe zainstalowanie IVONA WebReader na każdej stronie - praktycznie w 5 minut. Dzięki temu rozwiązanie jest bardzo łatwe do wdrożenia - kończy Łukasz Osowski.
Akcja „Mówiący Internet" jest kolejnym krokiem w rozwoju idei dostępności serwisów internetowych wyrażonej w celach organizacji W3C: "Umożliwienie wszystkim ludziom korzystania z dobrodziejstw Sieci bez względu na ich sprzęt, oprogramowanie, infrastrukturę, język, kulturę i położenie geograficzne lub możliwości umysłowe lub fizyczne".