Trącić Myszką 2006

/ [03.12.2006] Modding i tuning komputera

W kolejnej audycji Magazynu komputerowego Trącić myszką 4 grudnia 2006 o godzinie 23:05 tematem będą modding i tuning komputera. Porozmawiamy o projekcie NOS3. Powiemy też jak zabrać się za modding i tuning swojego komputera. Naszymi gośćmi będą Paweł Studziński i Łukasz Hoppek twórcy projektu NOS3.

NOS 3 jest to w pełni samobieżny komputer wyposażony w hybrydowy system chłodzenia (wodno-gazowy), kompletny system audio, dyskotekową wytwornicę dymu, 15" wyświetlacz LCD oraz układ wydechowy.

Nazwę projekt zawdzięcza systemowi Nitrous Oxide System (po polsku po prostu jest to wtrysk podtlenku azotu), stosowanemu w tuningu silników samochodowych. Tak jak w silnikach samochodowych system NOS ma na celu dać chwilowego "kopa" w postaci dodatkowych koni mechanicznych, tak u nas GAZ wstrzykiwany bezpośrednio do bloku wodnego na procesorze ma na celu "dopalenie" układu chłodzącego pozwalając na krótki czas osiągnąć temperatury poniżej 0st C.

Używany gaz to Propan-Butan, który wstrzykiwany jest w postaci płynnej na blok rozprężając się tam i poprzez zjawisko ewaporacji zmniejsza temperaturę bloku a co za tym idzie także procesora. Po rozprężeniu gaz kierowany jest do układu wydechowego gdzie jest mieszany z powietrzem, wtłaczanym tam poprzez turbinę wentylatorową a także zapalany dając widowiskowy płomień.

NOS 3 posiada dwa obiegi gazowe, jeden służy do podtrzymywania płomienia drugi "właściwy" do chłodzenia oraz wytwarzania jeszcze większego płomienia. Ale NOS 3 to nie tylko ogień, to także w pełni samobieżny pojazd, poruszający się na dwóch gąsienicach napędzanych poprzez 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 500W, za przeniesienie napędu odpowiadają przekładnie zębate.

Prócz tego wszystkiego w środku znajduje się kompletny system Audio składający się z 4 głośników satelitarnych oraz 10" subwoofera SONY X-PLOD. Cała akustyka zasilana jest poprzez 2 niezależne wzmacniacze. Reszty dopełnia 15" panel LCD iiYama wyświetlający obraz z komputera znajdującego się na pokładzie "robota".