Wydarzenia

/ Polona.pl – adres dla nieco bardziej ambitnych internautów

2013-06-25 19:27:00

< wróć do listy

Wszystkim sceptykom, twierdzącym, że w Internecie nie da się znaleźć nic wartościowego, polecamy nową odsłonę portalu o nazwie POLONA, czyli Cyfrową Bibliotekę Narodową. Nowa strona ruszyła 20 czerwca i od razu okrzyknięta została konkurentem dla Google Art Project.

Z założenia POLONA ma być wyjątkowo nowoczesnym portalem, udostępniającym w sieci zbiory Biblioteki Narodowej – książki, rękopisy, czasopisma, druki ulotne, ryciny, rysunki, fotografie, pocztówki, obrazy, nuty oraz mapy. Ma być punktem dostępu do kultury, która będzie inspirować kolejne pokolenia.

W dobie wszechobecnych w Internecie memów założenia twórców portalu były bardzo ambitne, o ile nie szalone. Bo przecież w obliczu fastfoodowej kultury, zewsząd bombardujących nas płytkich informacji i zwyczajnie niskiego poziomu treści w internecie, taki projekt nie mógł się udać. Wśród internautów jest zapotrzebowanie na kolejny wulgarny fanpage, kolorowe zdjęcia i przyciągające uwagę nagłówki. W sieci nie potrzeba nam kultury wysokiej! Ale czy na pewno?

- Sukces Google Art Projekt udowodnił, że internet chłonie dużo więcej, niż tylko głupie obrazki. Jednak i tak dużym zaskoczeniem jest, że podobny pomysł udało się zrealizować na naszym polskim podwórku.mówi Dominika Chłopicka, Social Media Manager GRUPA 365 NET - Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że jest to pierwszy z wielu tego typu projektów, bowiem internauci potrzebują w sieci jakiejś wartości dodanej. Nie wystarczy atrakcyjny wizualnie serwis. Potrzebujemy pewności, że nasz czas, zainwestowany w przeglądanie strony, nie poszedł na marne.

Twórcy POLONY dają na to podwójną gwarancję. Po pierwsze, obcowanie z kulturą wysoką jeszcze nigdy nie było tak łatwe i przyjemne. A po drugie, portal oferuje kilka wyjątkowych funkcjonalności, które zainteresują nie tylko koneserów sztuki, ale i amatorów nowych rozwiązań technologicznych. Użytkownik widzi wszystkie obiekty, tak jakby znalazł się w wirtualnym magazynie wielkiej biblioteki. Może za darmo pobierać skany poszczególnych dzieł sztuki lub kolekcjonować je w swojej spersonalizowanej kolekcji „Moje zbiory”. Ponadto ma możliwość udostępniania znalezionych obiektów znajomym oraz integracji konta użytkownika z serwisami społecznościowymi.

żródło GRUPA 365 NETbiblioteka.jpg