Wydarzenia

/ Podróż w czasie dzięki aplikacji PastGuide

2014-09-09 22:20:00

< wróć do listy

SME Instrument - to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej w ramach Horyzontu 2020, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Takim samym celnym strzałem okazał się wniosek projektowy firmy Pixel Legend ze Szczecina, która jako jedyna firma z Polski (spośród 69 krajowych projektów i łącznie 2666 projektów w całej UE) otrzymała unijne finansowanie. Komisję Europejską zachwycił pomysł opracowania aplikacja mobilnej o wdzięcznej nazwie - PastGuide.

Można będzie zobaczyć zabytki i miejsca historyczne w takiej formie, w jakiej były dostępne kilkaset lat temu. Używając mobilnego urządzenia np. tabletu, oprogramowanie generuje obraz 3D, który zmienia się w czasie rzeczywistym, w miarę naszego przemieszczania się po zabytku, np. Coloseum czy katedrze Notre Dame. Dostęp do wizualizacji będzie możliwy nie tylko na miejscu, ale również zdalnie z każdego miejsca na świecie, co pozwoli na zapoznanie się z zabytkiem osobom niepełnosprawnym. Dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej firma otrzyma wsparcie w wysokości 50 tys. euro na profesjonalne opracowanie biznesplanu, wszelkich analiz rynkowych i raportów, co umożliwi jej z wielkim impetem wypłynąć na szerokie europejskie wody.

Współautorem sukcesu jest Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, które przedstawiło firmie ideę programu oraz namówiło do aplikowania. Ponadto RCIiTT poprzez szkolenia i liczne konsultacje pomógł firmie na etapie sporządzania wniosku o dofinansowanie, co pozwoliło na przygotowanie zwycięskiego projektu. „Otrzymałem ogromne merytoryczne wsparcie" - mówi Jan Filipowiak właściciel Pixel Legend.

Żródło RCIiTT.

Pełną historię wsparcia RCIiTT można znaleźć pod adresem:

http://www.innowacje.zut.edu.pl/index.php/pl/Transfer_technologii/11,1114