Wydarzenia

/ Heuthes ma już 25 lat ...

2014-09-04 07:39:00

< wróć do listy

HEUTHES obchodzi dwudziestopięciolecie rozpoczęcia działalności. Historia firmy sięga roku 1986, kiedy to powstała nieformalna grupa programistów pod nazwą HEUTHES The Software Group of Wojciech Grzybek. Początkowo programiści wchodzący w skład zespołu pracowali w różnych firmach, które współpracowały w tworzeniu oprogramowania. Jednak niezależnie od tego, gdzie programy powstawały, sygnowane były znakiem HEUTHES. Pierwszym produktem był język opisu informacji wraz z kompilatorem i przeglądarką HEUTHES, który można określić mianem protoplasty języków SGML i HTML. Od tego rozwiązania pochodzi nazwa firmy. Wzięła się ona od dwóch greckich słów heuristics i thesaurus, co oznacza skarbiec wiedzy o niealgorytmicznych technikach rozwiązania problemów.

Firma została założona jako spółka z o.o. 29 marca 1989 roku i rozpoczęła działalność 1 września tego roku. Do dnia dzisiejszego jest znanym na rynku producentem oprogramowania. Jej specjalizacją jest produkcja kompleksowych rozwiązań informatycznych dla sektora finansowego, a także zaawansowanych aplikacji klasy ERP. Systemy firmy pracują od 25 lat w PEKAO SA oraz w bankach SGB-BANK SA, DNB Bank Polska SA, SK Bank i w grupie ponad 200 banków spółdzielczych z siecią ponad 1800 placówek oraz w wielu przedsiębiorstwach sektora MSP.

Najdłużej działającym systemem firmy jest HEUTHES-GRYFBANK. Wdrożony został w 1992 roku, ponad dwadzieścia dwa lata temu i w dalszym ciągu jest obecnie używany przez kilka tysięcy pracowników PEKAO SA. Tak długi okres użytkowania wiąże się z implementacją w systemie najważniejszej technologii firmy - KOBADIBUS (ang. Knowledge Base Driven Banking System - Sterowany Bazą Wiedzy System Bankowy) dzięki której możliwe jest swobodne definiowanie produktów bankowych oraz łączenie ich z zasadami działania i księgowania. Dzięki niej bank samodzielnie przygotowywał i zaoferował klientom tysiące produktów bankowych z niewielkim udziałem producenta oprogramowania.

Więcej o historii firmy można przeczytać pod adresem www.isof.pl/muzeum w wirtualnym muzeum. Prezentuje ono historię firmy i przedmioty wykorzystywane w trakcie rozwoju przedsiębiorstwa. Wiele z nich, zwłaszcza wśród młodszych zwiedzających przyzwyczajonych do obecnych rozwiązań, może budzić zdziwienie i zaskoczenie. Przykładem może tu być "pierwszy telefon komórkowy w HEUTHES", firmy Nokia, który 25 lata temu ważył około 2 kg i miał długość 30 cm.

"Kiedy powstała firma nie było jeszcze Internetu i do dystrybucji oprogramowania wykorzystywano BBS, modemy oraz linie telefoniczne. W taki sposób pracowało się 25 lat temu przed upowszechnieniem sieci. Dzisiaj HEUTHES tworzy najbardziej zaawansowane technologie i aplikacje internetowe" – powiedział Wojciech Grzybek, prezes firmy.

Więcej informacji na stronie www.heuthes.pl.

Żródło infromacja HEUTHES.

Obecna serwerownia Data Center ISOF - żróło HEUTHES