Wydarzenia

/ Exatel uruchamia bezpośrednie łącze 8 Tbps na linii Warszawa-Frankfurt

2013-07-15 22:01:00

< wróć do listy

Od października operatorzy krajowi i międzynarodowi będą mogli korzystać z łącza Exatel przesyłającego ruch głosowy i dane na linii Warszawa-Frankfurt. System bazuje na rozwiązaniu DWDM o pojemności 80 kanałów, z których każdy może przenieść 100 Gbps. Jeden taki kanał pozwala na jednoczesne obsłużenie 3 milionów rozmów telefonicznych. Zsumowana przepustowość 80 kanałów umożliwia na przykład przesłanie 6000 filmów jakości DVD w ciągu jednej minuty. To tyle, ile amerykański przemysł filmowy produkuje przez prawie 7 lat

Łącze jest uzupełnieniem istniejącej infrastruktury Exatel, która już teraz przez Warszawę łączy Litwę z Czechami łączami o przepustowości 100 Gbps. 

Polska, przez swoje szczególne położenie geopolityczne, jest naturalnym korytarzem tranzytowym pomiędzy wschodnimi i zachodnimi partnerami. Już dziś Exatel ma wiele punktów styku z operatorami rosyjskimi, litewskimi, białoruskimi i ukraińskimi i tranzytuje ruch na zachód Europy. Budowa własnego systemu transmisyjnego pozwoli na skuteczne obsłużenie rosnącego ruchu i zagwarantowanie odpowiedniej jakości obsługi, która jest cechą wyróżniającą Exatel na rynku” – powiedział Wojciech Pomykała, prezes Exatel. 

Uruchomienie połączenia pozwoli na tranzyt ruchu najkrótszą drogą do Frankfurtu przy minimalnych opóźnieniach czasowych, co jest szczególnie ważne m.in. dla klientów z sektora finansowego.