Wydarzenia

/ Bella Skyway Festival: światło zawładnie Toruniem

2013-09-15 15:10:00

< wróć do listy

Światło, nowoczesne techniki multimedialne, fascynujące projekcje wielkoformatowe i mappingi 3D — tylko w Toruniu przez kilka wrześniowych dni będzie można dotknąć kosmosu, nie odrywając stóp od ziemi! Wszystko za sprawą jednego z najbardziej magicznych i niepowtarzalnych festiwali światła w Europie — Bella Skyway Festival, który rozpocznie się w Toruniu, 17 września 2013 roku. Wszystkie instalacje świetlne będzie można oglądać codziennie od 17 do 21 września, w godz. 19.45–24.00.

Festiwal, organizowany nieprzerwanie od 2009 roku, w unikalny sposób łączy sztukę światła i astronomię. Ideą wydarzenia jest zaciekawienie publiczności pięknem i tajemniczością kosmosu. Sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta, instalacje świetlne, projekcje wielkoformatowe i mappingi przygotowywane są dla konkretnych przestrzeni i miejsc Torunia. Wszystkie festiwalowe prezentacje nawiązują do tematyki astronomicznej. Tegoroczne motto wydarzenia to „Dziewiąta planeta. Niemożliwe krajobrazy. Niesamowite światy”. Dziewiąta planeta oznacza dla nas mityczną przestrzeń dla naszych wyobrażeń i marzeń — wyjaśnia Agnieszka Marecka, koordynatorka festiwalu.

Tegoroczny program wydarzenia zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Monumentalny cykl obrazów na zabytkowej fasadzie Kościoła św. Ducha przygotują ulubieńcy toruńskiej publiczności — węgierska grupa Limelight (sponsor mappingu: TZMO SA, marka Bella). Gmachem Collegium Maximum zawładnie widowiskowy mapping 3D czeskiej grupy Macula (sponsor mappingu: Energizer). W świat odległej Afryki przeniesie widzów uznany włoski artysta Richi Ferrero, który na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zaprezentuje instalację „Świetlne maski Bwindi” (sponsor instalacji: Bank Millennium), która odniosła znaczący sukces podczas jednego z największych świetlnych show na świecie — Luminale we Frankfurcie. Tajemniczy, mroczni Obserwatorzy będą bohaterami widowiskowego mappingu 3D (sponsor mappingu: Województwo Kujawsko-Pomorskie), przygotowanego przez grupę artystyczną tamtam z Torunia na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego.

Podczas festiwalu Rynek Staromiejski ponownie stanie się centrum wydarzeń i gry świateł. Świateł, które będą iluminowały piękną architekturę, pomalują miasto ruchomymi obrazami i do reszty zawładną publicznością. Oryginalne połączenie gotyckiej architektury ze światłem oraz tradycji z nowoczesnością udowadnia po raz kolejny, jak wiele Toruń ma do zaoferowania — zapowiada Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro, kurator wydarzenia.

Na festiwalu nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Francuski artysta Céhel w ogrodzie Teatru „Baj Pomorski” stworzy bajkowy ogród zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Instalację z terakotowych lampionów autorstwa dzieci i młodzieży, zatytułowaną „Iluminacje-Integracje” (sponsor instalacji: EDF Toruń, partner instalacji: GiOPTD) będzie można oglądać w Ruinach Zamku Krzyżackiego.

W ramach Bella Skyway Festival, w Ruinach Podominikańskich stanie niezwykła „Katedra” (sponsor instalacji: Miasto Toruń) stworzona przez estońskiego artystę Raoula Kurvitza, włoski twórca Alessandro Lupi udowodni, że drzewo bez liści może rzucać cień odbijający owe liście. W programie wydarzenia nie zabraknie polskich twórców, swoje festiwalowe prezentacje pokażą m.in. Katarzyna Malejka i Joachim Sługocki, Bogumił Palewicz (projekcja Pop Opera, sponsor projekcji: Miasto Toruń), Michał Kardas.

Festiwalowi będą towarzyszyły cztery akcje specjalne: cykl koncertów LuLu, akcja „Zobaczyć ukryte” (sponsor akcji: Energizer), Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna, codziennie (od 17 do 21 września) o godzinie 20.00 będzie można oglądać spektakl „Marionetka — kosmiczna tajemnica” w Teatrze „Baj Pomorski”.