Ciekawostki

/ Apple Mac Pro - prezentacja w Polsce

2014-03-21 07:46:00

Najnowszy komputer Apple ma parametry, które definiują go klasy profesjonalnej, posiada zwiększoną wydajność grafiki, pamięci masowej, lepszą rozdzielczość i moc obliczeniową oraz RAM, w porównaniu do poprzedniego modelu.

Komputer zbudowany w oparciu o procesor Intel Xeon E5, a dostępny w wersji 4-, 6-, 8- lub 12-rdzeniowej na jednej matrycy. Pamięć podręczna L3 o pojemności do 30 MB, przepustowość 40 GB/s przez interfejs PCI Express trzeciej generacji oraz obsługa instrukcji zmiennopozycyjnych operujących na danych o szerokości 256 bitów.

Wydajność operacji zmiennopozycyjnych:

 • Dwa razy szybszy niż poprzedni Mac Pro

 • Przepustowość PCIe do 40 GB/s

 • Do 12 rdzeni procesorów

Mac Pro został zoptymalizowany pod kątem wydajności - 4 kanałowy kontroler pamięci DDR3 działający z częstotliwością 1866 MHz. Obsługuje nawet 64 GB pamięci i oferuje przepustowość magistrali RAM do 60 GB/s.

 • Przepustowość pamięci RAM 64 GB

 • Do 12 GB pamięci VRAM GDDR5

 • Do 7 teraflopów mocy obliczeniowej, poprzedni Mac Pro - do 2,7 teraflopa

Komputer został wyposażony w potężną architekturę GPU,a został zastosowany zdublowany procesor graficzny AMD FirePro, a każdy z nich może być wyposażony w 2 GB, 3 GB lub 6 GB dedykowanej pamięci VRAM i może zawierać do 2048 procesorów strumieniowych. Dysponując taką wydajnością, można bez problemu np. montować wideo w pełnej rozdzielczości 4K, jednocześnie w tle renderując efekty. W dodatku wciąż jest w zapasie dość mocy, by podłączyć nawet trzy monitory wysokiej rozdzielczości 4K.

Pamięć masowa w nowym Macu Pro, to pamięć flash z magistralą PCIe następnej generacji.
Ma 2,4 razy większą przepustowość od najszybszego dysku SSD z interfejsem SATA - do 10 razy większą niż dysk twardy SATA 7200 obr/min. Większość pamięci masowych flash wykorzystuje magistrale SATA zaprojektowane dla wolniejszych, tradycyjnych dysków twardych. Konstrukcja nowego maca Pro jest oparta na kontrolerze pamięci flash z magistralą PCIe. .

Wydajność pamięci masowej:

 • Pamięć masowa do 1TB

 • Do 2,4x szybsza niż dysk SSD SATA

 • Pamięć flash PCIe1200 MB/s

 • Dysk flash SATA500 MB/s

 • Dysk twardy SATA110 MB/s

Mac Pro posiada małą obudowę dzięki pomysłowej koncepcja zunifikowanego rdzenia chłodzącego. Zamiast chłodzić procesor i karty graficzne za pomocą wielu osobnych radiatorów i wentylatorów, cały komputer zbudowany jest wokół jednego rdzenia
z wytłaczanego aluminium. Skutecznie zwiększa to przepływ powietrza i pojemność cieplną układu chłodzenia. Ciepło wydzielane przez procesory główne i graficzne jest rozprowadzane równomiernie po rdzeniu. Gdy jeden z procesorów jest mniej obciążony, dodatkowa pojemność cieplna może być efektywnie wykorzystana przez pozostałe, ciężko pracujące procesory. Żaden komputer nie był dotychczas tak skonstruowany. Jednocześnie zamiast instalować dodatkowe wentylatory, jest jeden większy, który zasysa powietrze w górę przez dolne otwory, co zapewnia poziom akustyczny w stanie bezczynności - 12 dB. Mac Pro, wyposażono w porty Thunderbolt 2, USB 3, Gigabit Ethernet i HDMI 1.4.
Tmożliwości tego sprzentu przedstawiono w czasie prezentacji w której uczestniczyli Tomasz Sapryk, kompozytor Piotr Rubik, Marek Arcimowicz, Piotr Janowczyk oraz Konrad Zabiełło zawodowo wykorzystujący sprzęt podobnej klasy, a było pierwsze w Polsce wydarzenie z udziałem ekspertów, na którym pokazano zastosowanie najnowszego modelu komputera
od Apple w pracy twórczej. Spotkanie zostało zorganizowane przez właściciela salonów iSpot Apple Premium Reseller.

 

Źródło: na podstawie materiałów Account Executive