Trącić Myszką 2011

/ [30.05.2011] Open Source w Szczecinie

W poniedziałkowej audycji magazynu komputerowego Trącić myszką 30 maja 2011 r. o godzinie 22:05 porozmawiamy o Open Source w Szczecinie. Porozmawiamy jak rozwija się społeczność Open Source w Szczecinie. Powiemy też jak szczecińskie firmy i urzędy wykorzystują wolne i otwarte oprogramowanie. Naszymi gośćmi będą Michał Smereczyński z Free Media/SzLUUG, Dariusz Łuksza z firmy NCDC
Michał Kowalski z Expromo.

Koalicja „Dojrz@łość w sieci" ogłasza Konkurs na dobre praktyki skierowane do osób 50+, których celem jest nauka korzystania z komputera i Internetu. Konkurs „Dojrz@łość w sieci. Dobre Praktyki" ma na celu popularyzację inicjatyw, które rozwijają umiejętności cyfrowe i zachęcają do korzystania z nowych technologii osoby powyżej 50. roku życia. Do konkursu mogą przystąpić organizacje społeczne, instytucje, firmy i grupy nieformalne, które podejmują różnorodne działania na rzecz edukacji cyfrowej dojrzałych Polaków. Zgłoszenia przyjmowane są od 26 maja do 11 lipca, a wyniki zostaną ogłoszone 29 września br. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Realizowanych jest wiele inicjatyw, które pomagają dojrzałym Polakom korzystać z komputerów i Internetu. Koalicja chce odszukać najlepsze z nich i promować je. Wspieranie takich działań jest bardzo ważne, ponieważ pomaga przełamywać stereotypy i mity na temat korzystania z nowych technologii przez osoby dojrzałe oraz pozwala likwidować bariery związane z brakiem potrzeb i chęci korzystania z nowych technologii przez te osoby. Na poziom wykluczenia cyfrowego 10 milionów dojrzałych Polaków wpływ mają przede wszystkim niewielka wiedza na temat zastosowań nowych technologii oraz brak kompetencji w ich użytkowaniu. Konkurs organizowany przez Koalicję Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci" pozwoli to zmienić, popularyzując przykłady konkretnych rozwiązań przyczyniających się do edukacji cyfrowej osób po 50-tym roku życia. Adresatami przedsięwzięcia są organizacje, instytucje, firmy i nieformalne grupy, zaangażowane na rzecz edukacji cyfrowej dojrzałych Polaków. Konkurs ma zachęcać inne podmioty do wdrażania najlepszych, skutecznych, najciekawszych rozwiązań w zakresie edukacji osób z grupy 50+.

Zanim finaliści Imagine Cup 2011 wyjadą do Nowego Jorku, żeby zaprezentować swoje projekty i zmierzyć się z rówieśnikami z całego świata już dziś stanęli do rywalizacji o głosy publiczności w internecie. Ruszyło właśnie specjalne głosowanie w kategorii „People's Choice Award" Imagine Cup 2011. Startują w niej drużyny z Polski, które zakwalifikowały się do finałowej rozgrywki, która już wkrótce rozpocznie się w Nowym Jorku: Cellardoor, CodeRaiders, WCY TEAM i DemosceneSpirit. Nagroda Internautów, jedyna przyznawana przez publiczność, trafi do tego zespołu, który zbierze największą liczbę głosów. Zwycięzca poza tytułem otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy dolarów. Głosować można do 12  lipca. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystej ceremonii rozdania nagród w dniu 13 lipca.

Przeciętny komputer wybierany obecnie przez przedsiębiorców wyposażony jest w system Microsoft Windows 7 i 4 GB pamięci RAM. Biorąc pod uwagę aktualny wzrost wymagań stosowanego oprogramowania i zabezpieczeń, nawet czteroletni okres eksploatacji zakupionego sprzętu nie jest możliwy bez dodawania pamięci, niekiedy niezbędna jest nawet wymiana komputera. Na wydajność firmowego sprzętu wpływa również oprogramowanie zabezpieczające, które wykorzystuje coraz więcej zasobów systemowych.
„Zwykle oprogramowanie zabezpieczające komputery składa się z dwóch części: programu, w tym silników skanujących i z plików sygnatur. Podczas gdy część programowa podlega regułom podobnym do innych programów, pliki sygnatur rosną w szybkim tempie. Obecnie wykrywa się około 2000 nowych zagrożeń co godzinę, a to z kolei wiąże się gwałtownym wzrostem rozmiarów plików sygnatur - skutkiem tego jest wzrost rozmiaru oprogramowania. Zwiększone użycie zasobów systemowych, głównie pamięci RAM, powoduje zaś obniżenie wydajności systemu" – mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS. „Niestety stały wzrost zapotrzebowania na zasoby systemowe oprogramowania i rozwiązań zabezpieczających może skrócić okres eksploatacji komputerów. Dlatego przy wyborze rozwiązania chroniącego firmowy sprzęt warto brać pod uwagę także to, w jakim stopniu obciąża ono komputer" – dodaje Filip Demianiuk.

Już 2 czerwca przedsiębiorcy ze Szczecina będą mogli wziąć udział w darmowych szkoleniach i prezentacjach dotyczących obecności firmy w internecie. Specjaliści pomogą im na miejscu założyć stronę WWW oraz zareklamować ją w sieci. Wszystko to za darmo, w ramach akcji edukacyjnej "Internetowa Rewolucja w Trasie".

Ciężarówka Internetowej Rewolucji zatrzyma się na parkingu przy ulicy Piotra Skargi w Szczecinie na cały dzień. Przedsiębiorcy będą mogli na miejscu założyć bezpłatnie wizytówkę na mapach internetowych, profesjonalną stronę WWW i adres internetowy (domenę) oraz zareklamować się w wyszukiwarce. W ramach każdego spotkania odbędzie się szereg wykładów, np. "Jak stworzyć pierwszą stronę internetową?", "Sprzedaż w internecie - strategia i narzędzia", "Wszystko, co warto wiedzieć o reklamie w wyszukiwarce". Przedsiębiorcy będą mieli też przez cały dzień dostęp do specjalistów zajmujących się budową stron WWW i reklamą w internecie.

W ramach Internetowej Rewolucji każda mała i średnia firma w Polsce może za darmo zarejestrować adres internetowy (domenę), stworzyć pierwszą stronę internetową, umieścić wizytówkę na internetowych mapach, wypróbować kampanię reklamową w sieci oraz dowiedzieć się więcej o obecności online i efektywnym wykorzystaniu internetu w swojej działalności. Dzięki darmowemu pakietowi startowemu, wszystkie małe i średnie firmy w Polsce mogą zaistnieć w internecie nic nie ryzykując i nic nie płacąc.

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem wszystkich dzieci z całego świata. Obchodzone co roku uroczystości na trwałe wpisały się w nasz kalendarz. W tym dniu najmłodsi oczekują zabawy, słodyczy, prezentów i większej swobody. Eksperci z Trend Micro podkreślają, że przy okazji Dnia Dziecka warto uświadomić sobie także, że tryb życia najmłodszych całkowicie się zmienił. Dzieci coraz więcej swojego czasu spędzają w internecie – a sieć jest nie tylko źródłem wiedzy i rozrywki, jest również siedliskiem wielu zagrożeń.

Rosnące znaczenie internetu w życiu najmłodszych potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy At Media przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) i Gemius1. Ponad 80 proc. internautów w wieku 7 – 14 lat to tzw. heavy userzy – korzystają oni z internetu przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Interesujący dla rodziców może okazać się również ranking najczęściej odwiedzanych przez dzieci witryn. Najpopularniejsze są kategorie kultura/rozrywka, e-commerce i społeczności, a także strony dla dorosłych. Dzieci są także bardzo aktywnymi użytkownikami gier (80 proc. internautów pochodzących z grupy 7-14 lat) i odbiorcami filmów video w sieci (2/3 użytkowników z grupy 7-14 lat).

„Popularność stron dla dorosłych wśród najmłodszych świadczy o tym, że cały czas niewielu rodziców blokuje dzieciom dostęp do tego rodzaju treści. Bardzo pomocne jest w tym wypadku rozwiązanie Trend Micro Titanium Maximum Security, które nie tylko chroni komputer przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, ale które zapewnia także funkcję Kontroli Rodzicielskiej. Dzięki niej użytkownicy mogą zdefiniować liczbę osób korzystających z danego komputera i ustalić reguły obowiązujące dla poszczególnych kont. Rodzice mają możliwość ograniczenia czasu spędzanego przez dzieci w internecie, mogą również zablokować pewne kategorie stron" - mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS w firmie Trend Micro. „Rodzice powinni pamiętać, że bardzo ważna jest także edukacja najmłodszych – dzięki przestrzeganiu kilku istotnych zasad zabezpieczymy nasze pociechy przed wieloma niebezpieczeństwami" – dodaje Filip Demianiuk.